Ten eteryczny Kosmiczny teleskop Hubble zdjęcie przedstawia galaktykę LEDA 857074, znajdującą się w gwiazdozbiorze Erydana. LEDA 857074 to galaktyka spiralna z poprzeczką, z częściowo uszkodzonymi ramionami spiralnymi. Ma również szczególnie jasny punkt bezpośrednio w swojej poprzeczce: jest to supernowa sfotografowana przez Hubble’a, nazwana SN 2022ADQZ.
Od galaktyk po mgławice i gromady gwiazd planety w Układzie Słonecznym i poza nim Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował szeroki zakres obiektów niebieskich. Programy obserwacyjne zwykle mają na celu zebranie danych, aby astronomowie mogli odpowiedzieć na konkretne pytanie. Naturalnie oznacza to, że większość zaplanowanych obserwacji ma na celu obiekt, który astronomowie już zbadali.
Niektóre są znane, jak Mgławica Krab (patrz zdjęcie poniżej) lub gromada kulista Omega Centauri; inne mogą nie być tak dobrze znane opinii publicznej, ale mimo to pojawiają się w setkach artykułów naukowych, takich jak Galaktyka Pająk czy NGC 4753.
Inaczej jest w przypadku tej galaktyki: nazwa LEDA 857074 pojawia się w mniej niż pięciu artykułach, z których jeden dotyczy samej Extragalactic Database Lyon-Meudon. Nie ma na jego temat praktycznie żadnych danych poza położeniem: od czasu odkrycia po prostu nie był badany. Jak więc przyciągnął wzrok legendarnego Hubble’a?
Odpowiedzią jest supernowa — SN 2022ADQZ została wykryta w wyniku automatycznego przeglądu pod koniec 2022 r., co doprowadziło do skierowania Hubble’a na swoją galaktykę macierzystą, LEDA 857074, na początku 2023 r. Astronomowie skatalogowali miliony galaktyk, więc podczas gdy obecnie dziesiątki tysięcy supernowe są wykrywane co roku, szansa, że zostanie dostrzeżona w jakiejkolwiek konkretnej galaktyce, jest niewielka. Nie wiemy również, jak aktywnie LEDA 857074 tworzy gwiazdy, a co za tym idzie, jak często może wybuchać supernowa.
Galaktyka ta jest zatem mało prawdopodobnym i szczęśliwym celem Hubble’a, dzięki tej supernowej, która rzuca na nią światło punktowe! Teraz dołącza do grona wiele innych znanych ciał niebieskichz własnym obrazem Hubble’a.