Strona główna zdrowie Supernorowirus ogarnia Wielką Brytanię: lekarz ostrzega przed przyjmowaniem powszechnych środków przeciwbólowych

Supernorowirus ogarnia Wielką Brytanię: lekarz ostrzega przed przyjmowaniem powszechnych środków przeciwbólowych

35
0


Brytyjczyków ostrzeżono dziś przed przyjmowaniem jednego z powszechnych leków przeciwbólowych w celu zwalczania norowirusa.

Liczby pokazują, że liczba przypadków wymiotów zimowych, które mogą również powodować biegunkę, wzrosła o ponad 40 procent w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Szefowie służby zdrowia obawiają się, że dalszy wzrost liczby norowirusów może wywrzeć większą presję na NHS, zanim zimowy sezon grypowy zacznie się pełną parą.

Szefowie służby zdrowia często zalecają odpoczynek i picie dużej ilości płynów. Paracetamol może również pomóc w gorączce lub bólach.

Jednak eksperci zalecają teraz ludziom, aby unikali ibuprofenu w obawie, że może on podrażnić błonę śluzową żołądka.

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) może nawet zwiększać ryzyko krwawień i wrzodów żołądka u Brytyjczyków dotkniętych wymiotami.

Dzieje się tak, ponieważ lek zmniejsza wytwarzanie prostaglandyn – substancji hormonopodobnych wytwarzanych przez organizm – które chronią błonę śluzową żołądka.

Savneesh Bhogal, ekspert ds. opieki zdrowotnej w Netex, powiedział: „Unikaj przyjmowania ibuprofenu, ponieważ nie należy go przyjmować na pusty żołądek – i możesz nie mieć ochoty na jedzenie.

Dane opublikowane wczoraj przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wykazały, że liczba przypadków zimowej infekcji wzrosła o 41 procent w ciągu zaledwie dwóch tygodni

Dane opublikowane wczoraj przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wykazały, że liczba przypadków zimowej infekcji wzrosła o 41 procent w ciągu zaledwie dwóch tygodni

Eksperci doradzają obecnie ludziom, aby unikali ibuprofenu w obawie, że może on podrażnić błonę śluzową żołądka

Eksperci doradzają obecnie ludziom, aby unikali ibuprofenu w obawie, że może on podrażnić błonę śluzową żołądka

„Chociaż ibuprofenu nie należy przyjmować na pusty żołądek, ponieważ może to rozregulować błonę śluzową organizmu, paracetamol jest do tego bezpieczny.

„Na norowirusa nie ma leku, więc trzeba pozwolić mu działać”.

Według danych opublikowanych wczoraj przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), tegoroczna epidemia norowirusa jest znacznie bardziej zjadliwa niż w poprzednich sezonach.

Liczba przypadków zimowego pluskwy wzrosła o 41 procent w ciągu zaledwie dwóch tygodni. To dwukrotnie więcej niż średnia pięcioletnia dla tych samych dwóch tygodni.

Od początku sezonu 2024/2025 liczba ognisk norowirusa zgłaszanych w szpitalach jest również o 37 proc. wyższa niż średnia z pięciu lat.

Jednak rzeczywista liczba spraw – która obejmuje wyłącznie Anglię, mimo że została zebrana przez UKHSA – może być jeszcze wyższa.

Dzieje się tak, ponieważ dane liczbowe opierają się na pozytywnych raportach laboratoryjnych i raportach szpitali NHS dotyczących podejrzeń i potwierdzeń ognisk norowirusa.

Większość zarażonych cierpi na nudności, biegunkę i wymioty i wraca do zdrowia w domu.

Norowirus może wyglądać podobnie do objawów Covida, przy czym oba wirusy powodują dreszcze, gorączkę i bóle głowy

Norowirus może wyglądać podobnie do objawów Covida, przy czym oba wirusy powodują dreszcze, gorączkę i bóle głowy

Błąd rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z osobą zarażoną; dotykanie powierzchni lub przedmiotów, na których znajduje się wirus, a następnie dotykanie ust; jak również jedzenie żywności, którą jadła osoba chora na norowirusa.

Regularne mycie rąk jest najlepszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Norowirus może wykazywać objawy podobne do Covida, przy czym oba wirusy powodują dreszcze, gorączkę i bóle głowy.

Dolegliwości żołądkowe zwykle ustępują samoistnie w ciągu dwóch do trzech dni.

Jednak osobom cierpiącym, które mogą również odczuwać bóle rąk i nóg, zaleca się pozostanie w domu do 48 godzin po ustąpieniu objawów.

Jednak w ciężkich przypadkach niektóre osoby mogą wymagać hospitalizacji wraz z osobami starszymi i dziećmi najbardziej narażonymi na ryzyko.

Gauri Godbole, zastępca dyrektora ds. infekcji żołądkowo-jelitowych w UKHSA, powiedziała: „Wkraczamy w sezon zimowy z wyższym niż zwykle poziomem norowirusa i spodziewamy się większego rozprzestrzeniania się norowirusa w nadchodzących tygodniach.

„Ostatnio zaobserwowaliśmy największy wzrost liczby przypadków u dorosłych, szczególnie osób w wieku 65 lat i starszych.

„Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się norowirusa, można podjąć kroki zapobiegające przenoszeniu infekcji.

Jeśli masz biegunkę i wymioty, nie wracaj do pracy, szkoły lub przedszkola przed upływem 48 godzin od ustąpienia objawów i nie przygotowuj w tym czasie jedzenia dla innych.

„Jeśli źle się czujesz, unikaj odwiedzania osób w szpitalach i domach opieki, aby zapobiec przenoszeniu infekcji w tych placówkach”.



Link źródłowy