Sumo, starożytna japońska dyscyplina zapasów sportowych, w której na ringu ścierają się olbrzymi sportowcy ważący ponad 40 kg (265 kg), boryka się z kryzysem zdrowotnym.
Liczba zapaśników wycofujących się z jesiennych wydarzeń osiągnęła dwucyfrową liczbę, a czołowi zawodnicy umierali z powodu kontuzji i problemów zdrowotnych.
Dziesiątki zawodników wycofało się z zawodów w tym sezonie z powodu różnych schorzeń, takich jak nadmierne pocenie się, problemy z oddychaniem, choroby stawów, powikłania cukrzycy i nie tylko.
Tytani tego sportu, jak Takakeisho (28 l.), były posiadacz drugiej najwyższej rangi w sumo, zostali zmuszeni do wycofania się z powodu kontuzji stóp, kolan i szyi.
Kryzys wywołał w niektórych kręgach wezwania do szybkiej modernizacji sportu i podjęcia takich kroków, jak nałożenie ograniczeń wagowych i zwiększenie wkładu medycznego w treningi.
Terunofuji (po lewej) i Takakeisho (po prawej) to dwaj tytani sumo, którzy niedawno na stałe odeszli ze sportu ze względu na problemy zdrowotne, w przypadku Takakeisho. Para jest pokazana tutaj podczas walki w 2021 roku
W przeciwieństwie do bokserskiego sumo nie ma podziałów wagowych, co oznacza, że zapaśnik, który nadal może rywalizować, jest motywowany do przybierania na wadze, aby lepiej zdominować przeciwnika.
Może się to jednak odbyć kosztem ich zdrowia.
Wielki mistrz sumo, Terunofuji, również jest wyłączony ze służby ze względu na cukrzycę utrudniającą powrót do zdrowia po kontuzjach, których doznał wcześniej na ringu.
„Czasy”. Jak poinformował jego stajenny, Isegahama, powiedział: „Nie mógł ćwiczyć z powodu problemów z kolanami. Jeśli się poci, jego poziom cukru we krwi ponownie spadnie.
Japońskie media podały także listę innych zapaśników sumo, fachowo nazywanych rikishi, którzy musieli wycofać się z zawodów z powodu szeregu problemów zdrowotnych.
Komentatorzy od lat ostrzegają, że sumo stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu zdrowotnego, ponieważ sportowcy rywalizują dłużej i z biegiem czasu stają się coraz ciężsi.
W latach 50. przeciętny rikishi zajmował stosunkowo 17. miejsce (110 kg), ale od tego czasu liczba ta wzrosła do 25. (160 kg).
Ale to jest średnia, niektórzy zapaśnicy ważyły kolosalne 42. (265 kg), a niektórzy zawodnicy spożywali 10 000 kalorii dziennie, czyli pięciokrotność ilości zalecanej dla przeciętnego mężczyzny.
Takayasu, widoczny na zdjęciu w czerwonej przepasce na biodrach, zwany mawashi, to kolejny zapaśnik, który został zmuszony do wycofania się z sezonu jesiennego powołując się na problemy z przeszłości
W systemie BMI wynik od 18,5 do 25 jest zdrowy. Wynik od 25 do 29 liczy się jako nadwaga, a ponad 30 oznacza, że dana osoba jest otyła – to etap, w którym ryzyko choroby wzrasta
To spowodowało wezwania do reform. Jednym z nich jest trener sumo Takehiko Daiguji, który powiedział: „Uważam, że BMI zapaśnika sumo powinno mieścić się w przedziale od 40 do 43, dlatego dobrze jest mieć zasadę, która mówi, że nie może przekraczać 45”.
„Cokolwiek więcej, naraża ich na większe ryzyko kontuzji”.
BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to obliczenie wykorzystujące wagę, wzrost i podstawowe informacje demograficzne, takie jak płeć i pochodzenie etniczne, w celu ustalenia, czy dana osoba ma prawidłową wagę.
Chociaż niektórzy lekarze twierdzą, że system jest wadliwy, ogólnie uważa się go za dobry ogólny wskaźnik otyłości w zdrowiu publicznym.
Wynik BMI od 18,5 do 25 jest zdrowy. Wynik od 25 do 29 liczy się jako nadwaga, a ponad 30 oznacza, że dana osoba jest otyła, czyli w stadium, w którym ryzyko choroby wzrasta.
Zatem nawet ograniczenie rikishi do BMI wynoszącego 45 nadal byłoby znacznie powyżej tego, co jest ogólnie zalecane dla dobrego zdrowia, chociaż zapaśnicy zazwyczaj mają więcej mięśni niż osoby niebędące sportowcami o tym samym BMI.
Dyskwalifikowałoby to wielu obecnych sportowców. Na przykład niedawno emerytowany Takakeisho mierzył 175 cm i 26 cm (165 kg), a BMI wynosił niewiele ponad 54.
Inni twierdzą, że sumo powinno odejść od niektórych tradycyjnych elementów i nawiązać współpracę z nowoczesną medycyną sportową i ekspertami w dziedzinie żywienia.
John Gunning, korespondent sumo „Japoński Times”. niedawno napisał: „To niedorzeczne, aby w 2024 roku zawodowi zapaśnicy sumo nadal połykali duże posiłki bogate w sód i przetworzony cukier o każdej porze dnia i nocy.
Dodał: „Chociaż wzrosło wykorzystanie siłowni i treningów siłowych, często ma to charakter doraźny i nie ma podstaw naukowych na temat wykonywanych ćwiczeń”.
Powszechnie wiadomo, że otyłość zwiększa ryzyko wielu poważnych schorzeń, które mogą uszkodzić serce, takich jak wysokie ciśnienie krwi, a także nowotwory.
Według Cancer Research UK szacuje się, że nadmierna otyłość jest przyczyną aż jednego na 20 przypadków raka w Wielkiej Brytanii.