Strona główna Polityka Sudan Południowy może być świadkiem pierwszego trwałego masowego przesiedlenia w wyniku zmian...

Sudan Południowy może być świadkiem pierwszego trwałego masowego przesiedlenia w wyniku zmian klimatycznych

57
0


TEN ARTYKUŁ JEST ponownie opublikowane z Rozmowa pod a Licencja Creative Commons.

Ogromne powodzie po raz kolejny zalały znaczną część Sudanu Południowego, as rekord poziomu wody w Jeziorze Wiktorii płyną w dół Nilu. Ponad 700 000 ludzi zostały dotknięte. Setki tysięcy ludzi zostało już tam zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez ogromne powodzie kilka lat temu i jeszcze nie powróciły, zanim pojawiło się nowe zagrożenie.

Obecnie istnieją obawy, że wysiedlone społeczności mogą nigdy nie być w stanie wrócić na swoje ziemie. Chociaż ekstremalne warunki pogodowe regularnie powodują wysiedlenia całych społeczności w innych częściach świata, może to być pierwsze trwałe masowe wysiedlenie spowodowane zmianami klimatycznymi.

W regionie Sudd w Sudanie Południowym Nil przepływa przez rozległą sieć mniejszych rzek, bagien i terenów zalewowych. To jeden z największych terenów podmokłych na świecie. Poziom powodzi znacznie się różni z roku na rok, głównie z powodu wahań poziomu wody w Jeziorze Wiktorii i kontrolowanych uwolnień z tamy w Ugandzie, gdzie jezioro wpada do Nilu.

Wyjątkowa geografia Sudd oznacza, że ​​powodzie są tam zupełnie inne niż gdzie indziej. Większość wód powodziowych nie może swobodnie spływać z powrotem do głównego kanału Białego Nilu, a woda z trudem przenika do gliniastej i mułowej gleby równiny zalewowej. Oznacza to, że powódź utrzymuje się przez długi czas, często ustępując dopiero po wyparowaniu wody.

Ludzie nie mogą już sobie z tym poradzić

Społeczności zamieszkujące Sudd, w tym Dinka, Nuer, Anyuak i Shilluk, są dobrze przystosowane do zwykłych przypływów i odpływów sezonowych powodzi. Pasterze przenoszą swoje bydło na wyższe tereny w miarę wzrostu poziomu wód powodziowych ziemne ściany wykonane ze sprężonego błota chronią domy i infrastrukturę. W sezonie powodziowym lokalne społeczności utrzymują się z rybołówstwa. Kiedy powodzie ustępują, sadzi się takie rośliny, jak orzeszki ziemne, okra, dynie, sorgo i inne warzywa.

Jednak rekordowy poziom wody i długi czas trwania niedawnych powodzi nadwerężyły mechanizmy radzenia sobie tubylców. Przedłużający się stan konflikt w kraju jeszcze bardziej ograniczyła ich zdolność do radzenia sobie. Starsi z naszej społeczności, którzy rozmawiali z naszymi kolegami z organizacji charytatywnej Médecins Sans Frontières zajmującej się pomocą humanitarną, powiedzieli, że strach przed konfliktem i przemocą powstrzymuje ich przed przenoszeniem się do bezpieczniejszych regionów, które znaleźli podczas poważnych powodzi na początku lat sześćdziesiątych.

Wokół 2,6 miliona ludzi zostało przesiedlonych w Sudanie Południowym tylko w latach 2020–2022 w wyniku konfliktów i przemocy (1 mln) oraz powodzi (1,5 mln). W praktyce jedno i drugie jest ze sobą powiązane, ponieważ powódź spowodowała wysiedlenie pasterzy wejść w konflikt z rolnikami-rezydentami na gruntach.

Również stojąca woda powodziowa prowadzi do wzrost liczby zakażeń przenoszonych przez wodę, takich jak cholera i zapalenie wątroby typu Eukąszenia węży i ​​choroby przenoszone przez wektory, takie jak malaria. W miarę jak ludzie stają się niedożywieni, choroby te stają się coraz bardziej niebezpieczne. Niedożywienie jest już dużym problemem, zwłaszcza dla Około 800 000 ludzi którzy uciekli do Sudanu Południowego z Sudanu po rozpoczęciu tam odrębnego konfliktu w kwietniu 2023 r.



Link źródłowy