Strona główna nauka/tech Stwierdzono, że powszechny wirus opryszczki atakuje mózg, potencjalnie wywołując chorobę Alzheimera

Stwierdzono, że powszechny wirus opryszczki atakuje mózg, potencjalnie wywołując chorobę Alzheimera

7
0


Strach, choroba, skan mózgu, sztuka
Wirus HSV-1, powszechnie kojarzony z opryszczką, może zaatakować centralny układ nerwowy, atakując określone obszary mózgu i potencjalnie wywołując choroby neurologiczne. Naukowcy zmapowali ścieżkę wirusa HSV-1 w mózgu, znajdując go w obszarach kluczowych dla takich funkcji, jak regulacja snu i nastroju. Źródło: SciTechDaily.com

Naukowcy z CU Anschutz oferują nowy wgląd w długoterminowe skutki zakażenia HSV-1.

Opryszczka zwykła wirus typ 1 (HSV-1), będący przyczyną opryszczki, może rozprzestrzeniać się do ośrodkowego układu nerwowego i preferować określone części mózgu. Wyniki badania opublikowane dzisiaj w czasopiśmie „ Dziennik wirusologii są jednymi z pierwszych, którzy rozpoznali, w jaki sposób ten powszechny wirus przenika do mózgu, co doprowadziło do lepszego zrozumienia, w jaki sposób HSV-1 może wywoływać choroby neurologiczne.

„Niedawno ten powszechny wirus powiązano z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimera choroby, ale nie ustalono jasnej drogi inwazji na ośrodkowy układ nerwowy” – mówi dr Christy Niemeyer, adiunkt neurologii na kampusie medycznym Uniwersytetu Kolorado w Anschutz oraz współpierwsza autorka i autorka korespondencyjna. „Identyfikacja, w jaki sposób HSV-1 może przedostać się do mózgu i które obszary mózgu są na to podatne, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób inicjuje chorobę”.

Mapowanie ścieżki HSV-1 w mózgu

Po przedostaniu się wirusa HSV-1 do mózgu badacze chcieli także ustalić, czy wirus migruje losowo, czy do określonych obszarów. Udało im się stworzyć mapę, gdzie i w jaki sposób wirus przemieszcza się w mózgu i infekuje krytyczne obszary mózgu kontrolujące wiele ważnych funkcji, takie jak pień mózgu, który kontroluje sen i ruch. Naukowcy odkryli także HSV-1 w regionach mózgu, które wytwarzają wirusa serotonina I noradrenalinaa także podwzgórze, krytyczny ośrodek apetytu, snu, nastroju i kontroli hormonalnej w mózgu.

„Chociaż obecność HSV-1 nie powoduje pełnoobjawowego zapalenia mózgu w mózgu, może nadal wpływać na funkcjonowanie tych regionów” – mówi Niemeyer.

Rola mikrogleju w zakażeniu HSV-1

Niemeyer i współautorzy pokazują także, w jaki sposób HSV-1 oddziałuje z kluczowymi komórkami odpornościowymi mózgu; mikroglej. Odkryli, że mikroglej ulega „zapaleniu” podczas interakcji z HSV-1, ale w niektórych obszarach mózgu stan zapalny mikrogleju utrzymuje się nawet po zaprzestaniu wykrywania wirusa.

„Identyfikacja roli mikrogleju dostarcza przydatnych wskazówek na temat konsekwencji zakażenia HSV-1 i sposobu, w jaki wywołuje ono choroby neurologiczne” – mówi Niemeyer. „Trwałe zapalenie komórek może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, znanego czynnika wywołującego wiele chorób neurologicznych i neurodegeneracyjnych. Badania te dostarczają ważnych wniosków pozwalających lepiej zrozumieć, w jaki sposób wirusy oddziałują na ogólny stan zdrowia mózgu, a także na występowanie wszechobecnych chorób neurologicznych”.

Odniesienie: „Węchowe i trójdzielne drogi zakażenia OUN HSV-1 z regionalną heterogenicznością mikrogleju” autorstwa Christy S. Niemeyer, Laetitia Merle, Andrew N. Bubak, B. Dnate’ Baxter, Arianna Gentile Polese, Katherine Colon-Reyes, Sandy Vang, James E. Hassell, Jr., Kimberley D. Bruce, Maria A. Nagel i Diego Restrepo, 30 października 2024 r., Dziennik wirusologii.
DOI: 10.1128/jvi.00968-24



Link źródłowy