Ponieważ UE stara się zrównoważyć swoje interesy gospodarcze i bezpieczeństwa w obliczu napięć między USA a Chinami, Korea Południowa stoi przed podobnymi wyzwaniami w znacznie bardziej wyraźny sposób, co wymaga od tego kraju szczególnej ostrożności przy opracowywaniu strategii bezpieczeństwa gospodarczego.
Korea Południowa jest gospodarką opartą na eksporcie. Wartość jej eksportu towarów i usług sięga 48% PKB, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w UE, która wynosi 25%.
Co więcej, choć Chiny stały się także najważniejszym partnerem handlowym UE pod względem wielkości handlu, jest to jeszcze bardziej widoczne w przypadku Korei Południowej, która wysyła 23% swojego eksportu do Chin. Dla porównania, Chiny kupują jedynie 9% całkowitego eksportu UE.
Jednocześnie Korea Południowa jest w dużym stopniu zależna od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa, opierając się na „Traktacie o wzajemnej obronie” podpisanym po zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej w 1953 r.
Strategiczna niejednoznaczność
Nic więc dziwnego, że Korea Południowa realizowała strategię „strategicznej dwuznaczności” pod hasłem „bezpieczeństwo z USA, gospodarka z Chinami” według analiza napisany przez Seungjoo Lee, profesora nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Chung-Ang oraz członka komisji doradczej rządu Korei Południowej ds. bezpieczeństwa gospodarczego i spraw zagranicznych.
Strategiczna dwuznaczność oznaczała, że Korea Południowa nie będzie wypowiadać się przeciwko Chinom w kwestiach ważnych i drażliwych dla Pekinu, takich jak ucisk Ujgurów w Xinjiangu czy tłumienie opozycji w Hongkongu.
„Staramy się trzymać z daleka od ideologicznego aspektu rywalizacji” – powiedział Euractiv Taehyun Oh, badacz z Koreańskiego Instytutu Międzynarodowej Polityki Gospodarczej (KIEP).
To jednak mogło zajść tylko tak daleko. Po zakupie nowego amerykańskiego systemu rakietowego do obrony swojej przestrzeni powietrznej Korea Południowa znalazła się pod presją Chin, które nałożyły sankcje gospodarcze na ten kraj.
„To doświadczenie przymusu gospodarczego skłoniło Koreę Południową do przyjęcia bardziej proaktywnej strategii bezpieczeństwa gospodarczego” – napisał Lee.
Bezpieczeństwo ponad wydajność
Podobnie jak inne potęgi zorientowane na handel, takie jak UE, Korea Południowa stara się dywersyfikować swoje stosunki handlowe oraz zmniejszać podatność na zagrożenia i zależność gospodarczą.
Badacz KIEP Oh powiedział Euractiv, że podczas gdy koreańskie firmy wybierały partnerów w łańcuchu dostaw na podstawie ich efektywności, „teraz wybierają partnerów, którzy są godni zaufania, nawet jeśli mogli być nieco mniej wydajni”.
Ponieważ względy bezpieczeństwa przeważają nad względami gospodarczymi, rząd Korei Południowej zdecydował się ściślej trzymać się Stanów Zjednoczonych.
Na przykład Korea Południowa rozpoczęła bliższą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju i produkcji wysokiej klasy półprzewodników – sektora zdominowanego przez firmy z Korei Południowej i Tajwanu.
Ponieważ Stany Zjednoczone chcą pozbawić Chiny wiodącej technologii półprzewodników, początkowo chciały zmusić południowokoreańskie firmy do powstrzymania się od produkcji półprzewodników w Chinach, ale Seul i Waszyngton niedawno doszły do porozumienia, które umożliwi południowokoreańskim firmom utrzymanie produkcji w Chinach.
Konsekwencje
Gdyby Korea Południowa wycofała się z Chin, chiński odwet byłby wysoce prawdopodobny. Chiny wywierają wpływ na Koreę Południową, która jest jej największym rynkiem eksportowym, ale także źródłem kluczowych surowców potrzebnych południowokoreańskiemu przemysłowi, czy to na półprzewodniki, czy na baterie.
„To prawda, że nasza gospodarka i łańcuch dostaw są w dużym stopniu zależne od Chin, dlatego musimy podjąć decyzję, która zminimalizuje ryzyko” – powiedział Oh.
„Oznacza to, że musimy współpracować z krajami o podobnych poglądach, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, więc zamiast agresywnie podchodzić do naszego programu bezpieczeństwa gospodarczego, musimy reagować” – powiedział, dodając, że Korea musi wziąć pod uwagę strategie także innych krajów.
W 2019 r. spór handlowy z Japonią, która nałożyła kontrolę eksportu niektórych technologii przeznaczonych do Korei Południowej, ugruntował tę kwestię. Bezpieczeństwo gospodarcze jednego kraju może stanowić ryzyko dla łańcucha dostaw drugiego kraju.
Incydent skłonił Koreę Południową do podjęcia bardziej aktywnych kroków w celu zabezpieczenia swojej suwerenności gospodarczej i technologicznej. W 2022 r. rząd wyznaczył także 12 krajowych technologii strategicznych i planował zainwestować w nie około 20 miliardów euro w ciągu najbliższych pięciu lat.
Oh widzi, że rząd koreański koncentruje się na półprzewodnikach, bateriach, technologiach medycznych i surowcach krytycznych.
Mediator
Ale nawet jeśli Korea Południowa będzie w stanie skierować się w stronę bardziej rygorystycznej i bardziej inwazyjnej strategii bezpieczeństwa gospodarczego, w ogóle wolałaby, aby nie była ona potrzebna.
Wciśnięta pomiędzy dwa duże mocarstwa, preferowanym rezultatem Korei Południowej byłoby zmniejszenie napięć międzynarodowych, czego pragnie wspólnie z UE i innymi podmiotami zajmującymi się handlem.
Oh wyraził nadzieję, że Korea może wykorzystać swoją pozycję pośrednią do pełnienia roli mediatora i wspierania interesów mocarstw średnich takich jak ona, które wolą utrzymać porządek oparty na zasadach w obecnym stanie.
„Ponieważ jeśli jeden kraj zdecyduje się na podjęcie ekstremalnych środków, konsekwencje mogą być nieodwracalne” – Oh powiedział Euractiv.
[Edited by Zoran Radosavljevic]