Tysiące osób przechodzi na dietę wegetariańską w nadziei, że poprawi to ich zdrowie.
Jednak nowe badania amerykańskie pokazują, że rezygnacja z mięsa i ryb może okazać się szkodliwa w późniejszym życiu, szczególnie ze względu na ryzyko demencji.
Naukowcy z Loma Linda University Health w Kalifornii odkryli, że większość diet wegetariańskich wiąże się z niższym ryzykiem chorób u osób w średnim wieku. Inaczej było w przypadku osób powyżej 65. roku życia.
Naukowcy zaobserwowali nieco wyższe ryzyko wśród bardzo starszych wegetarian ryzyka wystąpienia takich schorzeń, jak udar, demencja i choroba Parkinsona.
Jednak po dodaniu ryb do diety ryzyko to znacznie się zmniejszyło i wiązało się z najniższym ryzykiem śmierci.
Naukowcy zaobserwowali nieco wyższe ryzyko wśród bardzo starszych wegetarian ryzyka wystąpienia takich schorzeń, jak udar, demencja i choroba Parkinsona. Kiedy jednak do diety dodano ryby, ryzyko to zmniejszyło się
The badaniektóry został opublikowany w sierpniu w American Journal of Clinical Nutrition, wykorzystał dane dotyczące diety 88 000 osób w wieku 30–85 lat z Kanady i USA, w tym 12 500 zgonów. Rekrutację uczestników przeprowadzono w latach 2002–2007, a kontynuację przeprowadzono w 2015 r.
Uczestnicy zostali podzieleni na pięć kategorii w zależności od diety: niewegetarianie, półwegetarianie, pesco-wegetarianie (ci, którzy jedli ryby), laktoowowegetarianie (ci, którzy jedli nabiał i jajka) oraz weganie.
Ogólnie u osób, które stosowały dietę wegetariańską, ryzyko stosowania diety było o około 12% mniejsze w porównaniu z osobami jedzącymi mięso.
Jednak u osób, które stosowały dietę wegetariańską, ale jadły także ryby (pesco-wegetariańskie), ryzyko śmierci było o 18% mniejsze.
Naukowcy przyjrzeli się także korzyściom wynikającym z dodania nabiału i jaj do diety wegetariańskiej i odkryli, że dieta ta zmniejsza ryzyko śmierci o kolejne 15%.
Uważa się, że dieta śródziemnomorska, która obejmuje również spożywanie różnorodnych owoców i warzyw, a także tłustych ryb, takich jak łosoś i makrela, jest korzystna, ponieważ jest bogata w przeciwutleniacze
Weganie, którzy nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, ryzyko śmierci spadło jedynie o 3%.
Jednak badanie wykazało, że chociaż dieta wegetariańska zapewniała ochronę przed ryzykiem śmierci u osób w średnim wieku, osoby po 80. roku życia nie odczuły tak dużych korzyści.
Główny badacz badania, profesor Gary Fraser, wyjaśnił, że wśród wegetarian po 80. roku życia występuje zwiększone ryzyko chorób neurologicznych.
Może to wynikać z faktu, że w diecie wegetariańskiej niezawierającej ryb może brakować niezbędnych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc mózgowi.
Uważa się, że dieta śródziemnomorska, która obejmuje również spożywanie różnorodnych owoców i warzyw, a także tłustych ryb, takich jak łosoś i makrela, jest korzystna, ponieważ zawiera dużo przeciwutleniaczy.
Stowarzyszenie Alzheimera sugeruje, że może to pomóc w ochronie przed niektórymi uszkodzeniami komórek mózgowych związanymi z chorobą Alzheimera.
Dodanie tłustych ryb bogatych w kwasy omega-3 może również pomóc w zdrowiu mózgu.
Dzieje się tak dlatego, że kwasy omega-3, które są również rodzajem tłuszczu znajdującego się w błonach komórkowych, są ważne dla mózgu od okresu rozwoju w łonie matki aż do dorosłości.
Uważa się, że omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera i demencji.
Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego kwasy Omega-3 można również znaleźć w jajach, nasionach orzechów i orzechach włoskich, ale w znacznie niższych ilościach niż w tłustych rybach.