Strona główna nauka/tech Sterowanie rdzeniem atomu

Sterowanie rdzeniem atomu

8
0


Chybotanie jądra atomowego
Naukowcy z Politechniki w Delft opracowali pionierską metodę kontrolowania ruchu atomów na poziomie jądra za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego. To innowacyjne podejście nie tylko manipuluje spinem elektronu, ale także pozwala mu na interakcję z jądrem, oferując nowe możliwości bezpiecznego przechowywania informacji kwantowej w jądrze, chronionym przed zakłóceniami zewnętrznymi. Źródło: TU Delft

Naukowcom z Politechniki w Delft w Holandii udało się zainicjować kontrolowany ruch w samym sercu miasta atom.

Spowodowały one interakcję jądra atomowego z jednym z elektronów w najbardziej zewnętrznych powłokach atomu. Elektronem tym można manipulować i odczytywać go przez igłę skaningowego mikroskopu tunelowego. Ich odkrycia sugerują potencjał solidnego przechowywania informacji kwantowej w jądrach atomowych, odizolowanych od zakłóceń zewnętrznych.

Przełom w manipulacji atomowej

Przez całe tygodnie naukowcy badali pojedynczy atom tytanu. „Dokładniej atom Ti-47” – mówi kierownik badań Sander Otte. „Ma o jeden neutron mniej niż naturalnie występujący Ti-48, co sprawia, że ​​jądro jest lekko magnetyczne”. Ten magnetyzm, „spin” w języku kwantowym, można postrzegać jako rodzaj igły kompasu, która może wskazywać w różnych kierunkach. Orientacja spinu w danym momencie stanowi informację kwantową.

Dostrajanie interakcji kwantowych

Jądro atomu unosi się w – stosunkowo – gigantycznej pustce z dala od krążących wokół niej elektronów, nieświadome swojego otoczenia. Jest jednak jeden wyjątek: ze względu na wyjątkowo słabe „oddziaływanie nadsubtelne” spin jednego z elektronów może wpływać na spin jądrowy. „Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić” – mówi Lukas Veldman, który niedawno obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na temat tych badań. „Oddziaływanie nadsubtelne jest tak słabe, że jest skuteczne tylko w bardzo małym, precyzyjnie dostrojonym polu magnetycznym”.

Innowacyjna technika stabilności kwantowej

Gdy wszystkie warunki eksperymentalne zostały spełnione, badacze wykorzystali impuls napięcia, aby wypchnąć spin elektronu z równowagi, po czym oba spiny zachwiały się razem przez ułamek mikrosekundy. „Dokładnie tak, jak przewidział Schrödinger” – mówi Veldman. Oprócz eksperymentów przeprowadził obliczenia, które zaskakująco dobrze odtworzyły zaobserwowane fluktuacje. Silna zgodność między obserwacjami i przewidywaniami pokazuje, że podczas interakcji między elektronem a jądrem żadna informacja kwantowa nie jest tracona.

Przyszłość pamięci kwantowej

Skuteczna osłona przed środowiskiem sprawia, że ​​spin jądrowy jest realnym kandydatem do przechowywania informacji kwantowej. Obecne badania mogą przybliżyć to zastosowanie o krok. Ale nie to jest główną motywacją badaczy. Otte: „Ten eksperyment daje ludziom wpływ na stan materii na niewyobrażalnie małą skalę. Już samo to sprawia, że ​​jest to warte wysiłku”.

Odniesienie: „Coherent spin dynamics między elektronem a jądrem w pojedynczym atomie” Lukas M. Veldman, Evert W. Stolte, Mark P. Canavan, Rik Broekhoven, Philip Willke, Laëtitia Farinacci i Sander Otte, 11 września 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-52270-0



Link źródłowy