NASA’S Europy Statek kosmiczny Clipper został niedawno wyposażony w paliwo w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, co stanowi ważny krok przygotowawczy do jego nadchodzącej misji Jupiterksiężyc, Europa.
Moduł napędowy, umieszczony w największym w historii statku kosmicznym planetarnym NASA, zawiera 24 silniki i ponad 6000 funtów paliwa. Silniki te będą pchać statek kosmiczny w przestrzeń kosmiczną, początkowo wykorzystując wspomaganie grawitacyjne Mars i Ziemię, aby nabrała rozpędu w swojej podróży.
Zakończono ładowanie paliwa w NASA
Technicy zakończyli ładowanie paliw pędnych na należący do agencji statek kosmiczny Europa Clipper 22 września w ośrodku obsługi ładunków niebezpiecznych w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.
Moduł napędowy Europa Clipper, mieszczący się w największym statku kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowała do misji planetarnej, to aluminiowy cylinder o długości 3 metrów i szerokości 1,5 metra, w którym znajduje się zestaw 24 silników statku kosmicznego o masie 6067,6 funtów. (2752,2 kilograma) paliwa w dwóch zbiornikach napędowych oraz w zbiornikach helu ciśnieniowego statku kosmicznego. Paliwo i utleniacz znajdujące się w zbiornikach popłyną do 24 silników, powodując kontrolowaną reakcję chemiczną, która podczas podróży wytworzy ciąg w przestrzeni kosmicznej, który pozwoli określić, czy pod powierzchnią lodowego księżyca Jowisza, Europy, znajdują się miejsca, w których może istnieć życie.
Podróż przez kosmos: przeloty Marsa i Ziemi
Po wystrzeleniu sonda planuje przelecieć obok Marsa w lutym 2025 r., a następnie wrócić do Ziemi w grudniu 2026 r., wykorzystując grawitację każdej planety do zwiększenia swojego pędu. Dzięki tym „asystom grawitacyjnym” Europa Clipper osiągnie prędkość potrzebną do dotarcia do Jowisza w kwietniu 2030 roku.
NASA planuje wystartować w czwartek, 10 października na pokładzie rakiety Space X Falcon Heavy z historycznego kompleksu startowego 39A należącego do NASA Kennedy’ego.
Europa Clipper wyposażona jest w skomplikowany zestaw instrumentów i komponentów umożliwiających określenie grubości lodowej powłoki Księżyca i jego interakcji powierzchniowych z oceanem poniżej, zbadanie jego składu i scharakteryzowanie jego geologii. Źródło: NASA
Misja Europa Clipper, zarządzana przez Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL) w południowej Kalifornii i opracowany we współpracy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Maryland, stanowi wspólne przedsięwzięcie wielu ośrodków NASA. Misja ta podlega nadzorowi Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. Sam statek kosmiczny został głównie zaprojektowany przez APL we współpracy z JPL i Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w Maryland należącym do NASA. Tymczasem Biuro Programu Misji Planetarnych w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Alabamie nadzoruje zarządzanie programem misji. Za obowiązki związane ze startem Europa Clipper odpowiada program usług startowych NASA w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, zapewniający skoordynowane wysiłki mające na celu zbadanie księżyca Jowisza, Europy, i zbadanie jego potencjału do podtrzymywania życia.