Nadmierne żucie jedzenia może być oznaką ryzyka demencji u mężczyzn.
Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na tę chorobę u mężczyzn w wieku 60 lat i starszych, którzy zjadali 30 lub więcej kęsów na kęs, było 2,9 razy wyższe w porównaniu z mężczyznami, którzy zjadali mniej niż dziesięć kęsów.
Dodatkowe pięć ukąszeń wiązało się z 16-procentowym wzrostem ryzyka.
Wyniki pokazują również, że zwiększona liczba żuć była powiązana z mniejszą objętością mózgu.
Poprzednie badania wykazały, że żucie może stymulować mózg.
Im mocniej ludzie żują, tym większy przepływ krwi do mózgu, co prowadzi do większej ilości tlenu i aktywności w kluczowych obszarach mózgu.
Nadmierne żucie jedzenia może być oznaką ryzyka demencji u mężczyzn (zdjęcie stock)
Im mocniej ludzie żują, tym większy jest przepływ krwi do mózgu, co prowadzi do większej ilości tlenu i aktywności w kluczowych obszarach mózgu (zdjęcie stockowe)
Naukowcy sugerują, że mężczyźni cierpiący na demencję mogą próbować kompensować spadek zdolności poznawczych częstym żuciem, aby pobudzić przepływ krwi w mózgu.
Efektu nie zaobserwowano u kobiet i uważa się, że dzieje się tak dlatego, że ich ugryzienie nie jest tak mocne jak u mężczyzn.
Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Sungkyunkwan w Korei Południowej napisali w czasopiśmie Journal of Korean Medical Science: „Częste i energiczne żucie podczas posiłków może stanowić próbę poradzenia sobie z postępem demencji”.
Twierdzą, że regularne sprawdzanie nawyków żucia może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych demencją.