Strona główna nauka/tech Starożytna asteroida odkrywa tajemnice sprzed 4,5 miliarda lat

Starożytna asteroida odkrywa tajemnice sprzed 4,5 miliarda lat

15
0


OSIRIS-REx oddala się od Ziemi
Naukowcy z Curtin University odkryli, że próbki asteroidy Bennu ujawniają prymitywny skład chemiczny i wskazówki dotyczące wczesnego Układu Słonecznego. Odkrycia te podkreślają potencjalną rolę Bennu w dostarczaniu wody na Ziemię i oferują wgląd w powstawanie planet i przyszłe zastosowania związane z asteroidami. Źródło: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA/Laboratorium CI

Niedawne badanie ujawniło wstępne ustalenia z próbek zebranych w ciągu miliarda dolarów NASA misję do Bennu, odkrywając kilka nieoczekiwanych wyników dla zespołu badawczego.

Naukowcy z Curtin University w ramach międzynarodowego zespołu badają pochodzenie naszego Układu Słonecznego, badając asteroidę liczącą 4,5 miliarda lat, odkrywając tajemnice dotyczące powstania Układu Słonecznego.

We wrześniu ubiegłego roku, po siedmioletniej podróży, NASA otrzymała miliard dolarów OSIRIS-REx misja pomyślnie dostarczyła próbki z asteroidy Bennu i wysłała je do laboratoriów badawczych na całym świecie, w tym do Curtin.

Nowe badanie opublikowane w Meteorytyka i planetologia ujawnia pierwsze ustalenia z próbek — i dla zespołu było kilka niespodzianek.

Próbki składały się głównie z ciemnych cząstek, od wielkości pyłu do długości około 3,5 cm, jednakże było też kilka jaśniejszych cząstek rozproszonych, a niektóre zawierały również jaśniejsze kamienie, tworzące żyły i skorupy.

Nieskazitelny i prymitywny materiał

Członek zespołu analizy próbek OSIRIS-REx, profesor nadzwyczajny Nick Timms z Curtin’s School of Earth and Planetary Sciences, powiedział, że w przeciwieństwie do meteorytów, które spadły na Ziemię, materiał zebrany z Bennu został utrzymany w nieskazitelnym stanie i nie został skażony ziemską atmosferą ani biosferą .

Zdjęcie próbki mikroskopu planetoidy Bennu
Obraz mikroskopowy ciemnej cząstki Bennu o długości około milimetra ze skorupą jasnego fosforanu. Po prawej stronie mniejszy fragment, który się ułamał. Źródło: Lauretta & Connolly i in. (2024) Meteorytyka i nauki planetarne, doi:10.1111/maps.14227

„Analizy pokazują, że Bennu to jeden z najbardziej prymitywnych chemicznie znanych materiałów, o składzie podobnym do widocznej powierzchni Słońca” – powiedział profesor nadzwyczajny Timms.

„To wskazuje, że Bennu przeszło inne procesy niż planety, a procesy te zmieniły obfitość poszczególnych pierwiastków w stosunku do Słońca”.

Kluczowe komponenty i zaskakujące odkrycia

Analiza próbek potwierdziła obecność różnych składników, które wcześniej uważano za obecne, takich jak uwodnione krzemiany warstwowe (rodzaj minerału, który tworzy się w obecności wody) i materiał bogaty w węgiel.

„Oznacza to, że asteroidy takie jak ta mogły odegrać kluczową rolę w dostarczaniu wody i elementów budulcowych życia na Ziemię” – powiedział profesor nadzwyczajny Timms.

Próbki zawierały także kilka nieoczekiwanych składników.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy fosforany magnezu i sodu, co dodatkowo sugeruje, że Bennu doświadczył środowiska chemicznego, w którym prawdopodobnie występowała woda” – powiedział profesor nadzwyczajny Timms.

„Znaleźliśmy także inne minerały śladowe, które dostarczają wskazówek na temat procesów zachodzących na Bennu przez miliardy lat, takich jak temperatura i ciśnienie. Te minerały śladowe pomagają nakreślić obraz ewolucji Bennu, a także dają wgląd w początków Układu Słonecznego i w jaki sposób powstały różne ciała planetarne w Układzie Słonecznym.”

Profesor nadzwyczajny Timms powiedział, że na podstawie próbek Bennu dokonanych zostanie znacznie więcej odkryć, co będzie miało szeroki zakres implikacji dla zrozumienia wczesnego Układu Słonecznego.

„Próbka zawiera ziarna przedsłoneczne powstałe przed powstaniem naszego Układu Słonecznego, co może dostarczyć szczegółowej biografii życia starożytnych gwiazd” – powiedział profesor nadzwyczajny Timms.

„Istnieją również bardzo praktyczne implikacje dla zrozumienia składu asteroid, od identyfikacji potencjalnych możliwości wydobycia po wiedzę, jak najlepiej się chronić, gdyby asteroida znalazła się na kursie kolizyjnym z Ziemią”.

Odniesienie: „Asteroid (101955) Bennu w laboratorium: Właściwości próbki zebranej przez OSIRIS-REx” autorstwa Dante S. Lauretta, Harold C. Connolly, Joseph E. Aebersold, Conel M. O’D. Aleksander, Ronald-L. Ballouz, Jessica J. Barnes, Helena C. Bates, Carina A. Bennett, Laurinne Blanche, Erika H. Blumenfeld, Simon J. Clemett, George D. Cody, Daniella N. DellaGiustina, Jason P. Dworkin, Scott A. Eckley, Dionysis I. Foustoukos, Ian A. Franchi, Daniel P. Glavin, Richard C. Greenwood, Pierre Haenecour, Victoria E. Hamilton, Dolores H. Hill, Takahiro Hiroi, Kana Ishimaru, Fred Jourdan, Hannah H. Kaplan, Lindsay P. Keller, Ashley J. King, Piers Koefoed, Melissa K. Kontogiannis, Loan Le, Robert J. Macke, Timothy J. McCoy, Ralph E. Milliken, Jens Najorka, Ann N. Nguyen, Maurizio Pajola, Anjani T. Polit, Kevin Righter, Heather L. Roper, Sara S. Russell, Andrew J. Ryan, Scott A. Sandford, Paul F. Schofield, Cody D. Schultz, Laura B. Seifert, Shogo Tachibana, Kathie L. Thomas-Keprta, Michelle S. Thompson, Valerie Tu, Filippo Tusberti, Kun Wang, Thomas J. Zega, CWV Wolner i 26 czerwca 2024 r., Meteorytyka i nauki o planetach.
DOI: 10.1111/maps.14227



Link źródłowy