Z nowego badania wynika, że w miarę starzenia się depresja może sprawić, że będziesz bardziej niebezpieczny na drodze.
Naukowcy z Washington University badali przez rok prawie 400 osób w wieku 65 lat i starszych i odkryli, że osoby z dużymi zaburzeniami depresyjnymi są bardziej ryzykownymi kierowcami niż osoby bez tej choroby.
Uczestnicy z depresją częściej niż osoby bez depresji prowadzili nieprzewidywalnie, gwałtownie hamowali i zbyt szybko pokonywali zakręty, co zwiększało ryzyko wypadków samochodowych.
Według stanu na 2021 r. około osiem procent dorosłych Amerykanów cierpiało na duże zaburzenia depresyjne, co stanowi około 21 milionów osób.
Nie jest jasne, ilu z nich to osoby starsze, ale autorzy badania napisali, że depresja o późnym początku u osób starszych często pozostaje niezdiagnozowana, więc może być dość powszechna w tej grupie wiekowej.
Lekarze od dawna wiedzą, że osoby starsze częściej uczestniczą w wypadkach samochodowych niż osoby młodsze – i sugerują, że przyczyną tej tendencji mogą być leki, demencja lub zaburzenia nastroju, takie jak depresja.
Naukowcy uważają, że depresja u osób starszych zwiększa prawdopodobieństwo, że zostaną lekkomyślnymi kierowcami ze względu na wpływ choroby na koncentrację i refleks.
W tym przypadku sugerują, że przyczyną może być depresja, i twierdzą, że wczesne rozpoznanie tej choroby u osób starszych może sprawić, że na drogach będzie bezpieczniej dla wszystkich.
Przewiduje się, że do 2050 r. liczba Amerykanów w wieku powyżej 65 lat osiągnie 88 milionów. To z kolei oznacza, że liczba kierowców w wieku powyżej 65 lat, którzy są bardziej narażeni na wypadki niż osoby młodsze, wzrośnie
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Według danych szacunkowych w 2022 r. w wypadkach samochodowych zginęło około 42 514 Amerykanów Instytut Ubezpieczeń Bezpieczeństwa Drogowego. Spośród nich około 5626 osób, które zdało egzamin, było w wieku powyżej 70 lat.
W miarę poprawy jakości życia osób starszych i wydłużania się średniej długości życia w miarę starzenia się, oczekuje się, że liczba osób powyżej 65. roku życia w USA będzie rosła – osiągając 88 milionów do roku 2050.
Oznacza to, że do tego roku około jedna czwarta wszystkich osób na drogach będzie w wieku powyżej 65 lat.
Nawet bez depresji wiele starszych osób zauważa, że ich refleks zaczyna się pogarszać i zaczynają dostrzegać pewien poziom zmian poznawczych, które mogą utrudniać skupienie się podczas jazdy.
Jednak objawy te mogą stać się bardziej wyraźne w przypadku depresji. W przypadku MDD objawy mogą zakłócać zdolność prowadzenia pojazdów.
Według Mayo Clinic na przykład wiele osób cierpiących na MDD może mieć trudności z koncentracją, co może utrudniać prowadzenie pojazdu.
W innych przypadkach osoby cierpiące na tę chorobę dosłownie spowalniają ruchy ciała i myślenie, co może utrudniać wyrobienie odruchów potrzebnych do reagowania na zdarzenia na drodze.
Starsze badanie przeprowadzone przez tę grupę badawczą wykazało, że osoby w wieku powyżej 65 lat cierpiące na MDD były trzy razy bardziej narażone na niepowodzenie egzaminu na prawo jazdy niż osoby bez tej choroby.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „ Dziennik sieci American Medical Association Open.
Naukowcy z Washington University School of Medicine obserwowali próbę 395 uczestników w wieku około 70 lat przez okres od roku do dwóch lat.
U 85 z nich zdiagnozowano duże zaburzenie depresyjne, ale poza tym byli zdrowi psychicznie.
Naukowcy wyposażyli samochód każdego uczestnika w specjalny sprzęt, który monitorował jego nawyki za kierownicą od momentu włączenia samochodu do momentu jego wyłączenia.
Mierzył takie rzeczy, jak prędkość, a także podróże nocą, siłę hamowania i prędkość, z jaką ludzie zmieniali się. Łącząc wszystkie te czynniki, profesjonaliści mogą być w stanie ocenić czyjeś umiejętności prowadzenia pojazdu na długo przed wypadkiem.
Na zakończenie badania naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na MDD częściej przekraczały prędkość, pokonywały zakręty z większą szybkością i gwałtowniej hamowały niż osoby bez tej choroby.
Odkryli także szereg czynników, które doprowadziły ich do wniosku, że osoby cierpiące na tę chorobę ogólnie jeżdżą bardziej chaotycznie.
Naukowcy stwierdzili: „W porównaniu z grupą kontrolną, u osób cierpiących na MDD zaobserwowano z biegiem czasu bardziej ryzykowne zachowania za kierownicą”.
Jazda nocą, jazda po nieznanych drogach i jazda podczas niesprzyjającej pogody mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku
Wzorce te pozostały istotne nawet po uwzględnieniu przez badaczy innych czynników, które mogły mieć wpływ na zachowanie kierowcy, np. zażywania leków.
W USA nie ma przepisów zabraniających prowadzenia pojazdów po osiągnięciu określonego wieku. Jednak w niektórych stanach kierowcy w wieku powyżej 65 lat mogą być zmuszeni do odnawiania prawa jazdy częściej niż w innych.
Naukowcy sugerują, że osoby starsze, szczególnie te z MDD, mogłyby odnieść korzyść, stosując dodatkowe środki ostrożności podczas prowadzenia pojazdów.
Obejmuje to unikanie jazdy nocą lub podczas niesprzyjającej pogody i wybieranie znanych tras do miejsc docelowych.
Oprócz ogólnych zaleceń naukowcy zalecili opracowanie lepszych badań przesiewowych dla starszych kierowców, aby oni i ich bliscy byli lepiej świadomi zagrożeń, jakie stwarzają.
Stwierdzili: „Regularne badania przesiewowe pod kątem depresji i zaburzeń poznawczych u starszych kierowców, w połączeniu z oceną sprawności prowadzenia pojazdu oraz dostosowanymi programami i systemami wsparcia w zakresie bezpieczeństwa jazdy, mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i utrzymać niezależność osób starszych”.