Strona główna Biznes Spotkanie UE-Mercosur we wrześniu sygnalizujące ruch w rozmowach handlowych – Euractiv

Spotkanie UE-Mercosur we wrześniu sygnalizujące ruch w rozmowach handlowych – Euractiv

32
0


Negocjatorzy z Unii Europejskiej i Ameryki Południowej spotkają się w dniach 4–6 września w Brasilii podczas pierwszych osobistych rozmów od kwietnia, budząc nadzieję, że w tym roku uda się zawrzeć umowę handlową między UE a Mercosurem – twierdzą dyplomaci.

Prace nad osiągnięciem porozumienia trwające dwie dekady opóźniły się ze względu na europejskie obawy dotyczące zabezpieczeń środowiska i skargi bloku handlowego Mercosur, że motywem tych kwestii jest protekcjonizm.

„Wyjeżdżamy do Brasilii na osobistą rundę negocjacji w dniach 4–6 września” – powiedział europejski dyplomata. „Harmonogram podsumowań na koniec roku jest realistyczny” – stwierdził.

Ministerstwo spraw zagranicznych Brazylii potwierdziło daty spotkania. Przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych Argentyny i Urugwaju nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę agencji Reuters o komentarz. Urzędnicy w Paragwaju nie zareagowali.

Rozmowy zaostrzyły się w marcu, kiedy francuski prezydent podczas wizyty w Brazylii nazwał je „bardzo złym porozumieniem”, wyrażając sprzeciw francuskich rolników. Negocjacje zostały zawieszone do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu.

Dyplomaci stwierdzili, że omawiane kwestie pozostają niezmienione, w tym europejska ochrona nazw produktów spożywczych i brazylijski sprzeciw wobec unijnej ustawy przeciwdziałającej wylesianiu, która ma wejść w życie w przyszłym roku i która może mieć wpływ na eksport.

Francuscy, niemieccy i belgijscy rolnicy protestowali przeciwko konkurencji ze strony tańszego importu z Ameryki Południowej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zobowiązali się do zawarcia porozumienia do końca roku.

Na tym etapie UE jest główną siłą napędową nowego impulsu do sfinalizowania umowy, która otworzy rynki dla europejskich firm, powiedział Ignacio Bartesaghi, specjalista ds. stosunków międzynarodowych z Katolickiego Uniwersytetu w Urugwaju.

„Brazylia chce zapewnić negocjacjom poczucie ciągłości” – powiedział Bartesaghi w obawie, że prezydent Argentyny Javier Milei wycofa się, choć jego rząd wspiera rozmowy od chwili objęcia urzędu.

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy