Po okresie ciszy wulkan Kīlauea wybuchł 23 grudnia 2024 r., a imponujące fontanny lawy sięgały nawet 80 metrów, malując noc żywymi kolorami.
To niezwykłe wydarzenie, uchwycone zarówno za pomocą obserwacji naziemnych, jak i satelitarnych, oznacza szóstą erupcję w kalderze na szczycie od 2020 r. Choć oszałamiające efekty wizualne urzekają widzów, uwolnienie znacznych gazów wulkanicznych stwarza zagrożenie dla środowiska, w szczególności rozprzestrzenianie się vogu, który może wpływać na powietrze jakość daleko poza bezpośrednim obszarem wulkanu.
Erupcja rozpoczyna się w Kīlauea
23 grudnia 2024 r. po trzech miesiącach uśpienia Kīlauea wybuchła, wyrzucając dramatyczne fontanny lawy. Lawa wyłoniła się z szeregu szczelin w pobliżu południowo-zachodniej ściany krateru Halema’uma’u, znajdującego się w Kaluapele, kalderze szczytowej tego kultowego hawajskiego wulkanu. Oznacza to szóstą erupcję w kalderze od 2020 roku.
Obserwatorium Wulkanów Hawajskich Stanów Zjednoczonych (USGS) poinformowało, że erupcja rozpoczęła się o godzinie 2:20 czasu lokalnego. Wczesnym rankiem zaobserwowano fontanny lawy osiągające wysokość do 80 metrów (262 stóp). O 9:30 badanie helikopterem wykazało, że pojawiła się świeża lawa rozłożone 650 akrów (265 hektarów) dna krateru, o średniej głębokości około 10 stóp (3 metry).
Obserwacje satelitarne i terenowe
OLI (Operational Land Imager) na satelicie Landsat 8 wykonał to zdjęcie (powyżej) kaldery Kīlauea 24 grudnia. Zdjęcie ma fałszywe kolory (pasma 7, 6 i 8), aby podkreślić sygnaturę nowej lawy w podczerwieni (czerwone i żółte) ). Tego samego dnia USGS wykonało poniższe zdjęcie erupcji lawy w Kaluapele.
Wpływ gazów wulkanicznych na środowisko
Gaz wulkaniczny — głównie para wodna, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki — unosi się na południowy zachód od widocznej na zdjęciu kaldery (na niebiesko). Głównym problemem związanym z erupcją był gaz wulkaniczny, ponieważ może on mieć dalekosiężne skutki. Dwutlenek siarki uwolniony ze szczytu podczas erupcji może stworzyć niezdrową mgłę, tzw smog wulkaniczny (vog), który może dryfować z wiatrem.
Ostatnia aktywność i wzorce wulkaniczne
Kīlauea to najmłodszy i najbardziej aktywny wulkan na Hawajach. Przed wydarzeniem z grudnia 2024 r. wykazywał aktywność we wrześniu 2024 r., kiedy to Zaobserwowano USGS wielokrotne erupcje na wschód od kaldery Kīlauea, w dobrze znanym regionie składowania magmy we wschodniej strefie ryftu.
Według USGS erupcje w rejonie szczytu trwały od około tygodnia do ponad roku. Ta erupcja, podobnie jak większość innych, rozpoczęła się od energicznej emisji lawy i gazów wulkanicznych, ale od 30 grudniaintensywność wypływu lawy zmalała.
NASA Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Wanmei Lianga, wykorzystujące dane Landsat z US Geological Survey. Zdjęcie USGS: H. Winslow.