Strona główna zdrowie SOS! Kobieta zaczyna mówić ze szwedzkim akcentem po zawale serca w...

SOS! Kobieta zaczyna mówić ze szwedzkim akcentem po zawale serca w rzadkim przypadku „zespołu obcego akcentu”

74
0


Brytyjka, u której nabył się szwedzki akcent, mimo że nigdy nie odwiedziła tego kraju, błaga o pomoc w przywróceniu normalnego głosu.

Georgina Gailey, lat 60, obawia się, że jej nowy, charakterystyczny nordycki akcent „utknął na zawsze” po tym, jak trzy lata temu podczas rozmowy telefonicznej z siostrą zmieniła się jej mowa.

Po natychmiastowym przewiezieniu do szpitala w obawie, że doznała udaru, lekarze zdiagnozowali u niej niezwykle rzadką chorobę – zespół obcego akcentu (FAS), który według pani Gailey jest powiązany z przebytym wcześniej zawałem serca.

Oznacza to, że jest jedną z nielicznych osób, u których kiedykolwiek wystąpiły zaburzenia mowy, które zwykle występują jako powikłanie udaru lub urazu głowy.

Matka dwójki dzieci z Hillingdon w Middlesex twierdzi, że obecnie często pyta się ją, czy pochodzi ze Szwecji, i teraz odpowiada „tak” jako „ja”.

Georgina Gailey, lat 60, obawia się, że jej nowy, charakterystyczny nordycki akcent „utknął na zawsze” po tym, jak trzy lata temu podczas rozmowy telefonicznej z siostrą zmieniła się jej mowa

Georgina Gailey, lat 60, obawia się, że jej nowy, charakterystyczny nordycki akcent „utknął na zawsze” po tym, jak trzy lata temu podczas rozmowy telefonicznej z siostrą zmieniła się jej mowa

Wspominając swoje przeżycie, pani Gailey powiedziała: „To zmieniło moje życie, brakuje mi ogromnej części mnie.  Mówiłem bardzo dobrze i teraz mówię po szwedzku.  mówię "ja" zamiast „tak”

Wspominając swoje przeżycie, pani Gailey powiedziała: „To zmieniło moje życie, brakuje mi ogromnej części mnie. Mówiłem bardzo dobrze i teraz mówię po szwedzku. Mówię „ja” zamiast „tak”

Wspominając swoje przeżycie, powiedziała: „To zmieniło moje życie, brakuje mi ogromnej części mnie.

„Mówiłem bardzo dobrze i teraz mówię po szwedzku. Mówię „ja” zamiast „tak”.

„Na początku nie zauważyłem, jak bardzo było inaczej, dopóki nie odsłuchałem wiadomości na sekretarce.

„To jest takie inne. Ludzie pytają, skąd pochodzę, a kiedy mówię, że jestem Anglikiem, śmieją się. Myślą, że jestem Szwedką.

Dodała: „Kiedy ludzie się śmieją, ja uśmiecham się na pozór, ale pod spodem sprawia mi to smutek.

„Kilka miesięcy wcześniej miałem zawał serca. Poczułem się już lepiej i szykowałem się do powrotu do pracy.

„Pewnego wieczoru rozmawiałem przez FaceTime z moją siostrą i ona zauważyła, że ​​mylę słowa.

„Poszedłem do szpitala, pomyśleli, że mam udar, trzymali mnie w szpitalu przez dwa tygodnie, a potem postawiono mi diagnozę”.

Chociaż udary są najczęstszą przyczyną FAS, mogą również wystąpić po urazie mózgu, krwawieniu do mózgu lub guzie mózgu.

Inne przyczyny opisywane w czasopismach medycznych obejmują stwardnienie rozsiane i zaburzenia konwersyjne, gdy ktoś doświadcza przejściowych objawów fizycznych, takich jak ślepota lub paraliż.

Po natychmiastowym przewiezieniu do szpitala w obawie, że doznała udaru, lekarze zdiagnozowali u niej niezwykle rzadki zespół obcego akcentu (FAS), który według pani Gailey ma związek z zawałem serca, który przebył wcześniej.

Po natychmiastowym przewiezieniu do szpitala w obawie, że doznała udaru, lekarze zdiagnozowali u niej niezwykle rzadki zespół obcego akcentu (FAS), który według pani Gailey ma związek z zawałem serca, który przebył wcześniej.

Pani Gailey powiedziała, że ​​odwiedziła wielu neurologów w nadziei, że odzyska swój pierwotny akcent, ale obawia się, że może „utknąć” w nim „na zawsze”.

Pani Gailey powiedziała, że ​​odwiedziła wielu neurologów w nadziei, że odzyska swój pierwotny akcent, ale obawia się, że może „utknąć” w nim „na zawsze”

Na całym świecie udokumentowano przypadki, w tym osoby zmieniające swój akcent z czystego japońskiego na japoński z akcentem koreańskim oraz z brytyjskiego angielskiego na angielski z francuskim akcentem.

Ale jaW niektórych przypadkach nie zidentyfikowano wyraźnej przyczyny. FAS, który wciąż jest słabo poznany, może również trwać miesiące lub lata, a czasami może mieć nawet charakter trwały.

Nie udostępniono żadnych dalszych szczegółów na temat jej diagnozy.

Pani Gailey powiedziała, że ​​odwiedziła wielu neurologów w nadziei, że odzyska swój pierwotny akcent, ale obawia się, że „utknie” w nim „na zawsze”.

Powiedziała: „Nie wiem, czy będę mieć ten akcent na zawsze. Nie jest miło myśleć, że może tak zostać na zawsze.

„Moja biedna rodzina musi mnie znosić. Im dłużej mam akcent, tym większe prawdopodobieństwo, że tak zostanie.

„Mój mózg przyzwyczaja się do mówienia w ten sposób. To dziwne, bo jeśli śpiewam, brzmię po angielsku.

„To się zmienia w zależności od tego, ile śpię. To jest takie dziwne.’

Ma nadzieję, że wypowiadając się, może zwiększyć świadomość na temat FAS i zachęcić do dalszych badań nad tą chorobą.

Zespół obcego akcentu: co wiemy?

Zespół obcego akcentu to rzadkie zaburzenie, w wyniku którego pacjent mówi z innym akcentem niż jego naturalny styl mówienia.

Jest to zwykle skutek urazu głowy lub mózgu, a najczęstszą przyczyną są udary.

FAS może również wystąpić po urazie mózgu, krwawieniu w mózgu lub guzie mózgu. Zgłaszano także inne przyczyny, w tym stwardnienie rozsiane i zaburzenia konwersyjne.

Od czasu odkrycia w 1907 roku na całym świecie odnotowano go zaledwie 150 razy.

FAS udokumentowano w przypadkach na całym świecie, obejmujących zmiany akcentu z japońskiego na koreański, brytyjskiego angielskiego na francuski i hiszpańskiego na węgierski.

Powoduje to, że osoby chore wymawiają samogłoski na różne sposoby, inaczej poruszają językiem i szczęką podczas mówienia, aby wydobyć inny dźwięk, a nawet zastąpić słowa innymi, których normalnie nie używają.

W niektórych przypadkach nie udało się zidentyfikować wyraźnej przyczyny.

Zespół obcego akcentu może trwać miesiące lub lata, a czasami może nawet być trwały.



Link źródłowy