NASA’S Sonda słoneczna Parkera znajdzie się na najbliższym podejściu do Słońca 24 grudnia.
Oczekuje się, że do 27 grudnia, po swojej niebezpiecznej podróży w pobliżu Słońca, Parker przekaże dane, oferując nowy wgląd w zjawiska słoneczne.
Kierując się w stronę słońca: historyczna podróż sondy Parker Solar Probe
Należąca do NASA sonda Parker Solar Probe jest sprawna i funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami, przygotowując się do największego w historii podejścia do Słońca, zaplanowanego na Wigilię Bożego Narodzenia.
O 19:20 EST 20 grudnia operatorzy misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland potwierdzili status statku kosmicznego poprzez transmisję radiową odebraną za pośrednictwem sieci Deep Space Network NASA w Canberze w Australii. Transmisja wskazywała, że wszystkie systemy działają normalnie.
„To jeden z przykładów odważnych misji NASA, polegających na zrobieniu czegoś, czego nikt wcześniej nie zrobił, aby odpowiedzieć na zadawane od dawna pytania dotyczące naszego wszechświata” – powiedział Arik Posner, naukowiec programu Parker Solar Probe w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Nie możemy się doczekać, aż otrzymamy pierwszą aktualizację statusu ze statku kosmicznego i zaczniemy otrzymywać dane naukowe w nadchodzących tygodniach”.
Zbliżanie się do peryhelium: kamień milowy w eksploracji kosmosu
Parker jest obecnie na dobrej drodze, aby we wtorek, 24 grudnia o godzinie 6:53 czasu wschodniego, przelecieć zaledwie 3,8 miliona mil (około 6,1 miliona kilometrów) od powierzchni Słońca. Podczas największego podejścia, czyli peryhelium, misja nie będzie miała kontaktu ze statkiem kosmicznym, a w piątek 27 grudnia Parker wyśle kolejny sygnał ostrzegawczy, aby potwierdzić jego stan po bliskim przelocie.
„Żaden obiekt stworzony przez człowieka nigdy nie przeleciał tak blisko gwiazdy, więc Parker naprawdę będzie przesyłał dane z niezbadanego terytorium” – powiedział Nick Pinkine, kierownik operacyjny misji Parker Solar Probe w APL. „Jesteśmy podekscytowani wiadomością zwrotną od statku kosmicznego, gdy krąży wokół Słońca”.
Parker Solar Probe, część programu NASA Living With a Star, to przełomowa misja zaprojektowana w celu badania Słońca i jego wpływu na układ Słońce-Ziemia. Misja ta ma na celu odkrycie kluczowych informacji na temat aktywności słonecznej i jej bezpośredniego wpływu na życie i społeczeństwo. Parker Solar Probe, zarządzana przez należące do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland na rzecz Dyrekcji Misji Naukowych w Waszyngtonie, jest obsługiwana przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa (APL) w Laurel w stanie Maryland. APL zaprojektowała i zbudowała także statek kosmiczny, który odbywa historyczną podróż mającą na celu zbadanie Słońca z bliska, dostarczając spostrzeżeń, które pogłębią naszą wiedzę na temat zjawisk słonecznych.