Strona główna nauka/tech Sonda słoneczna Parker należąca do NASA kończy niezwykły przelot obok Słońca –...

Sonda słoneczna Parker należąca do NASA kończy niezwykły przelot obok Słońca – następny przystanek: Wenus

28
0


Sonda słoneczna Parker blisko Słońca
Należąca do NASA sonda Parker Solar Probe po raz kolejny dokonała rekordowo bliskiego podejścia do Słońca, docierając na odległość 7,5 miliona kilometrów od powierzchni Słońca z prędkością prawie 600 000 kilometrów na godzinę. Źródło: NASA GSFC/CIL/Brian Monroe

The Sonda słoneczna Parkera osiągnął własne rekordy prędkości i dystansu podczas niedawnego bliskiego spotkania ze Słońcem i przygotowuje się do jeszcze bliższego podejścia przy pomocy Wenus przelot.

30 września NASASonda Parker Solar Probe wykonała 21. bliskie podejście do Słońca, ustanawiając swój własny rekord odległości, zbliżając się do powierzchni Słońca na odległość około 7,26 miliona kilometrów.

Bliskie podejście (znane jako peryhelium) nastąpiło o 5:15 UTC — lub o 12:15 EDT — z sondą Parker Solar Probe poruszającą się z prędkością 394 700 mil na godzinę (635 300 kilometrów na godzinę) wokół Słońca, ponownie ustanawiając własny rekord. Sonda zgłosiła się 3 października do operatorów misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Laurel w stanie Maryland, gdzie również sonda została zaprojektowana i zbudowana, a sygnał dźwiękowy wskazywał, że jest w dobrym stanie i wszystkie systemy działają normalnie.

Spotkanie ze Słońcem z sondą słoneczną Parkera 21
21. orbita sondy Parker Solar Probe obejmowała peryhelium, które zbliżyło sondę na odległość 7,5 miliona mil od Słońca. Źródło: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Peryhelium wyznaczyło punkt środkowy 21. spotkania ze Słońcem w ramach misji, które rozpoczęło się 25 września i potrwa do 5 października.

Bliskie podejście w tym tygodniu oznaczało ostatni raz, kiedy Parker okrąży Słońce w tej odległości i z tą prędkością, zanim 24 grudnia dokona pierwszego z trzech ostatnich, najbliższych podejść w ramach swojej głównej misji. W tym momencie jego orbita jest ukształtowana przez orbitę misji Podczas ostatniego przelotu w asyście grawitacyjnej Wenus, który odbędzie się 6 listopada, statek kosmiczny przeleci zaledwie 6,8 miliona mil od powierzchni Słońca, poruszając się z prędkością około 700 000 mil na godzinę.



Link źródłowy