Strona główna nauka/tech Sonda NASA zbliża się do Słońca najbliżej w historii

Sonda NASA zbliża się do Słońca najbliżej w historii

9
0


Ilustracja dzięki uprzejmości NASA/Johns Hopkins APL przedstawia artystyczną koncepcję sondy Parker Solar Probe należącej do NASA

Ilustracja udostępniona dzięki uprzejmości NASA/Johns Hopkins APL przedstawia artystyczną koncepcję sondy Parker Solar Probe należącej do NASA.

Pionierska sonda Parker Solar Probe należąca do NASA przeszła we wtorek do historii, lecąc bliżej Słońca niż jakikolwiek inny statek kosmiczny, którego osłona termiczna była wystawiona na działanie temperatur przekraczających 930 stopni Celsjusza.

Wystrzelony w sierpniu 2018 r. statek kosmiczny odbywa siedmioletnią misję mającą na celu pogłębienie naukowego zrozumienia naszej gwiazdy i pomoc w prognozowaniu zdarzeń kosmicznych i pogodowych, które mogą mieć wpływ na życie na Ziemi.

Historyczny wtorkowy przelot powinien nastąpić dokładnie o 6:53 rano (1153 GMT), chociaż naukowcy biorący udział w misji będą musieli poczekać na potwierdzenie do piątku, ponieważ na kilka dni stracą kontakt z statkiem ze względu na jego bliskość do Słońca.

Jeśli odległość między Ziemią a Słońcem jest równa długości boiska do futbolu amerykańskiego, statek kosmiczny powinien znajdować się około czterech jardów (metrów) od strefy końcowej w momencie największego podejścia – zwanego peryhelium.

„To jeden z przykładów odważnych misji NASA, polegających na zrobieniu czegoś, czego nikt wcześniej nie zrobił, aby odpowiedzieć na zadawane od dawna pytania dotyczące naszego wszechświata” – powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Arik Posner, naukowiec programu Parker Solar Probe.

„Nie możemy się doczekać pierwszej aktualizacji statusu ze statku kosmicznego i rozpoczęcia otrzymywania danych naukowych w nadchodzących tygodniach”.

Osłona termiczna jest tak skuteczna, że ​​wewnętrzne instrumenty sondy pozostają w temperaturze bliskiej pokojowej – około 29°C – podczas badania zewnętrznej atmosfery Słońca, zwanej koroną.

Parker będzie także poruszał się z zawrotną prędkością około 690 000 km/h, czyli wystarczająco szybko, aby w niecałą minutę przelecieć ze stolicy USA, Waszyngtonu do Tokio.

„Żaden obiekt stworzony przez człowieka nigdy nie przeleciał tak blisko gwiazdy, więc Parker naprawdę będzie przesyłał dane z niezbadanego terytorium” – powiedział Nick Pinkine, kierownik operacji misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland.

„Jesteśmy podekscytowani wiadomością zwrotną od statku kosmicznego, gdy krąży wokół Słońca”.

Wyruszając w te ekstremalne warunki, Parker pomaga naukowcom rozwiązać niektóre z największych tajemnic Słońca: jak powstaje wiatr słoneczny, dlaczego korona jest gorętsza niż powierzchnia poniżej i jak koronalne wyrzuty masy — masywne chmury plazmy miotające się w przestrzeni kosmicznej — powstają.

Przelot w Wigilię Bożego Narodzenia jest pierwszym z trzech rekordowych bliskich przelotów, a dwa kolejne – 22 marca 2025 r. i 19 czerwca 2025 r. – mają doprowadzić sondę z powrotem na podobnie bliską odległość od Słońca.

© 2024 AFP

Cytat: Sonda NASA sprawia, że ​​najbliżej Słońca przechodzi kiedykolwiek (2024, 24 grudnia), pobrano 25 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-nasa-probe-closest-sun.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy