Naukowcy sugerują, że może to być pierwszy lek łagodzący objawy choroby suchego oka.
Badanie kliniczne z Chin, opublikowane przez BMJ’astwierdził, że śmiech może być równie skuteczny jak krople do oczu w łagodzeniu objawów choroby suchego oka.
Naukowcy sugerują, że ćwiczenia śmiechu mogą stanowić wstępną metodę leczenia łagodzącą objawy choroby suchego oka.
Choroba suchego oka (DED) to schorzenie przewlekłe, na które według szacunków cierpi około 360 milionów osób na całym świecie. Typowe objawy to uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie, drapanie lub podrażnienie oczu.
Dowody sugerują, że terapia śmiechem łagodzi depresję, lęk, stres i przewlekły ból, jednocześnie wzmacniając funkcje odpornościowe i jest uznawana za korzystną terapię uzupełniającą i dodatkową w leczeniu różnych schorzeń przewlekłych, w tym zaburzeń zdrowia psychicznego, raka i cukrzycy. Jednak nadal nie wiadomo, czy terapia śmiechem ma korzystny wpływ na chorobę suchego oka.
Projekt i metody badania
Aby dokładniej zbadać tę kwestię, naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii postanowili ocenić skuteczność i bezpieczeństwo ćwiczeń śmiechu u pacjentów z objawami choroby suchego oka.
Wyniki swoich badań oparto na wynikach badań 283 uczestników w wieku 18–45 lat (średnia wieku 29; 74% kobiet), których zbadano pod kątem choroby suchego oka za pomocą wskaźnika chorób powierzchni oka (OSDI) i losowo przydzielono ich do grupy wykonującej ćwiczenia śmiechu lub 0,1% kwasu hialuronowego. kwas krople do oczu cztery razy dziennie przez osiem tygodni.
Wykluczono uczestników z istniejącymi chorobami oczu, urazami, infekcjami lub alergią oraz tych, którzy niedawno stosowali soczewki kontaktowe lub jakiekolwiek leczenie choroby suchego oka.
Szczegóły leczenia
Grupa ćwicząca śmiech obejrzała film instruktażowy i została poproszona o wokalizowanie i powtarzanie zwrotów „Hee hee hee, ha ha ha ha, ser ser ser, policzek policzek, ha ha ha ha ha ha ha ha ha” 30 razy w ciągu pięciominutowej sesji przy użyciu aplikacja mobilna do rozpoznawania twarzy, która standaryzuje ćwiczenia i usprawnia ruchy twarzy.
Grupa stosująca krople do oczu (kontrolna) stosowała krople do oczu z 0,1% kwasem hialuronowym sodu do obu oczu cztery razy dziennie przez osiem tygodni, śledząc częstotliwość ich stosowania za pomocą tej samej aplikacji.
Obydwa leczenie zakończono po ośmiu tygodniach, a wszelkie zmiany w ocenie dyskomfortu na powierzchni oka mierzono w 10 i 12 tygodniu.
Średni wynik OSDI po ośmiu tygodniach był o 10,5 punktu niższy (wskazujący mniejszy dyskomfort) w grupie stosującej ćwiczenia polegające na śmiechu i o 8,83 niższy w grupie kontrolnej, przy średniej różnicy wynoszącej -1,45 punktu, co sugeruje, że ćwiczenia polegające na śmiechu były nie mniej skuteczne niż krople do oczu.
Ćwiczenia polegające na śmiechu wykazały również znaczną poprawę nieinwazyjnego czasu przerwania łez (czasu potrzebnego do pojawienia się pierwszej suchej plamki na rogówce po mrugnięciu), funkcjonowania gruczołów Meiboma (gruczoły łojowe, które zapobiegają zbyt szybkiemu parowaniu łez) oraz wyniki zdrowia psychicznego. W żadnej z badanych grup nie zanotowano żadnych działań niepożądanych.
Ograniczenia badania i wnioski
Autorzy potwierdzają pewne ograniczenia, które mogły mieć wpływ na wyniki, ale twierdzą, że odkrycia sugerują, że ćwiczenia śmiechu nie są gorsze od 0,1% kwasu hialuronowego sodu w zakresie poprawy objawów i objawów klinicznych choroby suchego oka.
„Jako bezpieczna, przyjazna dla środowiska i niedroga interwencja, ćwiczenia śmiechu mogą służyć jako leczenie pierwszego rzutu w domu u osób z objawową chorobą suchego oka i ograniczonym przebarwieniem rogówki” – dodają.
Odniesienie: „Wpływ ćwiczeń śmiechu w porównaniu z 0,1% kwasem hialuronowym sodu na dyskomfort na powierzchni oka w chorobie suchego oka: randomizowane badanie kontrolowane typu non-inferiority” autorstwa Jing Li, Yinglin Liao, Shi-Yao Zhang, Ling Jin, Nathan Congdon, Zixin Fan, Yangfa Zeng, Yingfeng Zheng, Zuguo Liu, Yizhi Liu i Lingyi Liang, 11 września 2024 r., BMJ.
DOI: 10.1136/bmj-2024-080474