Oczekuje się, że huragan Milton będzie w dalszym ciągu szybko się rozwijać w miarę pochłaniania naturalnego paliwa, ciepłej wody, z Zatoki Meksykańskiej.
W niedzielnym nocnym biuletynie Narodowe Centrum ds. Huraganów podało, że Milton prawdopodobnie w ciągu około 24 godzin przekształci się w poważny huragan, definiowany przez utrzymujący się wiatr o minimalnej prędkości 180 km/h.
Prognozy NBC News twierdzą, że Milton może osiągnąć kategorię 4 (przy progu utrzymującego się wiatru o prędkości 200 km/h) i osłabnąć z powrotem do kategorii 3, zanim dotrze na ląd w środę po południu na zachodnim wybrzeżu Florydy.
Według National Hurricane Center, Milton prawdopodobnie zacznie ocierać się o szczyt półwyspu Jukatan w poniedziałek wczesnym popołudniem.
Według centrum prognozy do wtorku o tej samej porze burza będzie znajdować się na północ od Jukatanu, między Meksykiem a Kubą, kierując się ze wschodu na północny wschód. Według prognoz może wiać z nim ciągły wiatr o prędkości 240 km/h, co czyni go huraganem czwartej kategorii.
Według meteorologów NBC News we wtorek wieczorem na zachodnim wybrzeżu Florydy spodziewane są opady deszczu, silne wiatry i możliwe fale sztormowe.
Oczekuje się, że w środę po południu burza dotrze na ląd pomiędzy obszarem Zatoki Tampa a Neapolem jako huragan 3. kategorii.
Zagrożenia burzowe
Federalni synoptycy twierdzą, że Milton wywoła zagrażające życiu fale sztormowe wzdłuż prawie całego zachodniego wybrzeża Florydy, wywołując jednocześnie gwałtowne powodzie i wytwarzając niszczycielskie wiatry, w pobliżu centrum początkowo przewidywanej prędkości 180 km/h i większej.
W środę wieczorem na obszarach półwyspu Floryda prognozowano deszcz i pojedyncze tornada, a do czwartku burza przesunie się na wschód i wypłynie na otwarty Atlantyk.
Synoptycy NBC News twierdzą, że miasta przybrzeżne i śródlądowe, w tym Tampa, Orlando, Daytona Beach, Sarasota, Fort Myers i Neapol, są narażone na ryzyko znaczących skutków, w tym przerw w dostawie prądu spowodowanych wiatrem, gwałtownych powodzi i powodzi spowodowanych sztormami.
Prognozowano, że spadnie do 8 cali deszczu, a w miastach przybrzeżnych możliwe będą fale sztormowe na wysokość 6 stóp i więcej – twierdzą.
Rzadkie pochodzenie Miltona
Gwałtowny awans Miltona wstrząsnął południowo-wschodnim regionem, który wciąż podnosi się po huraganie Helene, który 26 września uderzył w region Big Bend na Florydzie i zabił ponad 230 osób w sześciu stanach.
Najnowszy huragan jest rzadkim produktem występującym w południowo-zachodniej części Zatoki Meksykańskiej, a nie na Karaibach czy Atlantyku.
Milton zaczynał jako depresja tropikalna 14 w zatoce Campeche w Zatoce Perskiej, osłoniętej za zachodnim wybrzeżem meksykańskiego półwyspu Jukatan.
Huragan przemieszczający się tą drogą, od Zatoki Campeche po Florydę, jest wyjątkowo rzadki – ostatni raz odnotowano go w 1867 roku.
Według National Hurricane Center, późnym popołudniem w sobotę, depresja tropikalna 14 przekształciła się w burzę tropikalną Milton.
W niedzielę o 13:00 burza znajdująca się 470 km na północny zachód od Progreso nasiliła się, przekształcając się w huragan Milton, burzę kategorii 1, z wiatrem o prędkości co najmniej 74 mil na godzinę.