Wspólna grupa badawcza kierowana przez Jonghyuna Kima i Juna Ohashiego z Uniwersytetu Tokijskiego wykazała, że większość imigracji na Archipelag Japoński w okresach Yayoi i Kofun (między 3000 p.n.e. a 538 n.e.) pochodziła z Półwyspu Koreańskiego.
Naukowcy przeanalizowali pełny genom osobnika „Yayoi” i odkryli, że wśród populacji innych niż japońskie wyniki wykazały największe podobieństwo do populacji koreańskiej. Chociaż powszechnie przyjmuje się, że współczesne populacje Japonii mają podwójne pochodzenie, odkrycie zapewnia wgląd w szczegóły wzorców imigracji do archipelagu, które dotychczas umykały naukowcom.
Wyniki opublikowano w czasopiśmie „ Journal of Human Genetics.
Dziś Japonia jest międzynarodowym centrum zarówno biznesowym, jak i rekreacyjnym. Jednak nie zawsze tak było. Archipelag Japoński był stosunkowo odizolowany w okresie Jomon aż do około 3000 roku p.n.e. Następnie, w okresach Yayoi i Kofun, rozpoczęła się imigracja na wyspy z Azji kontynentalnej.
„Przodkowie spokrewnieni z Azją Wschodnią i Północno-Wschodnią stanowią ponad 80% genomów jądrowych współczesnej populacji Japonii” – wyjaśnia Ohashi, główny badacz badania. „Jednakże, w jaki sposób ludność japońska nabyła tych genetycznych przodków – czyli początków imigracji – nie jest w pełni poznana”.
Zaproponowano różne teorie wyjaśniające różnorodność genetyczną współczesnej populacji. Obecnie dwoma konkurentami są modele z domieszkami dwukierunkowymi i trójkierunkowymi. Według modelu dwukierunkowego główne źródło imigracji było takie samo w okresach Yayoi i Kofun, natomiast model trójstronny zakłada dwa różne źródła.
Aby sprawdzić, który model jest lepiej dopasowany, naukowcy przeanalizowali pełny genom jądrowy osobnika ze stanowiska archeologicznego w Doigahama na cmentarzu z epoki Yayoi w prefekturze Yamaguchi w Japonii.
Naukowcy porównali genom tego osobnika z okresu Yayoi z genomem starożytnych i współczesnych populacji Azji Wschodniej i Północno-Wschodniej.
Porównanie wykazało bliskie podobieństwo do osobników z okresu Kofun z odrębnymi przodkami spokrewnionymi z Jomonem, Azją Wschodnią i Azją Północno-Wschodnią. Jednak porównanie ze współczesnymi genomami ujawniło również, że osobnik Yayoi, z wyjątkiem współczesnych populacji Japonii, był najbliższy współczesnym populacjom koreańskim, które również mają przodków związanych zarówno z Azją Wschodnią, jak i Północno-Wschodnią.
„Nasze wyniki sugerują, że pomiędzy okresami Yayoi i Kofun większość imigrantów przybywających na Archipelag Japoński pochodziła głównie z Półwyspu Koreańskiego” – mówi Ohashi. „Wyniki oznaczają również, że trójczynnikowy model domieszek, który zakłada, że grupa z Azji Północno-Wschodniej wyemigrowała na Archipelag Japoński w okresie Yayoi, a grupa z Azji Wschodniej w okresie Kofun, jest błędny”.
Pomimo znaczenia tych ustaleń Ohashi już patrzy w przyszłość.
„Ponieważ w naszym badaniu zidentyfikowano pierwotne pochodzenie imigrantów, naszym następnym celem jest zbadanie genomów większej liczby osobników Yayoi, aby wyjaśnić, dlaczego ponad 80% składników genomu współczesnej populacji Japonii pochodzi z imigracji i w jaki sposób domieszka między Kontynentalna ludność Azji i rdzenni mieszkańcy Jomon rozwinęli się na Archipelagu Japońskim”.
Więcej informacji:
Analiza genetyczna osobnika Yayoi ze stanowiska Doigahama dostarcza wglądu w pochodzenie imigrantów na archipelag japoński, Journal of Human Genetics (2024). DOI: 10.1038/s10038-024-01295-w
Cytat: Ślady starożytnych wzorców imigracji do Japonii znalezione w genomie sprzed 2000 lat (2024, 14 października) pobrane 14 października 2024 z https://phys.org/news/2024-10-ancient-immigration-patterns-japan-year .html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.