Ale globalne ocieplenie nie postępuje płynnie. Podobnie jak ceny mieszkań, ogólna tendencja jest wzrostowa, ale po drodze zdarzają się wzloty i upadki.
Za większością wzlotów i upadków kryje się zjawisko El Niño. El Niño to reorganizacja wód na rozległych obszarach Oceanu Spokojnego. El Niño ma tak duże znaczenie dla pogody na całym świecie, ponieważ powoduje wzrost temperatury powietrza średnio na całej powierzchni Ziemi, nie tylko nad Pacyfikiem. Pomiędzy zdarzeniami El Niño warunki mogą być neutralne lub odwrotne, zwane La Niña, które ma tendencję do obniżania globalnej temperatury. Oscylacje między tymi skrajnościami są nieregularne, a warunki El Niño mają tendencję do powtarzania się po trzech do siedmiu latach.
Ciepła faza tego cyklu El Niño zaczęła się rok temu, osiągnęła swój szczyt pod koniec 2023 r. i obecnie ma trend neutralny, dlatego też passa rekordów dobiegła końca.
El Niño w latach 2023–2024 było silne, ale nie supersilne. Nie wyjaśnia to w pełni niezwykłego stopnia, w jakim ubiegły rok pobił rekordy temperatur. Dokładny wpływ innych czynników nie został jeszcze w pełni rozwiązany.
Wiemy, że Słońce, które znajduje się w fazie swojego 11-letniego cyklu plam słonecznych, w którym emituje nieco więcej energii w stronę Ziemi, ma niewielki pozytywny wkład.
Metan (również produkt uboczny przemysłu paliw kopalnych, obok bydła i terenów podmokłych) to kolejny ważny gaz cieplarniany, a jego stężenie w powietrzu wzrosło szybciej w ostatniej dekadzie niż w poprzedniej dekadzie.
Naukowcy oceniają również, w jakim stopniu środki mające na celu oczyszczanie powietrza mogą przyczynić się do ocieplenia, ponieważ niektóre cząstki zanieczyszczające powietrze mogą odbijać światło słoneczne i wpływać na powstawanie chmur.
Zapadka temperaturowa
Na całym oceanie rok 2023 był niszczycielskim latem dla raf koralowych i otaczających je ekosystemów Karaiby i poza nią. Następnie, latem na półkuli południowej, nastąpiło silne blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii. Chociaż to właśnie w latach El Niño na rafach na całym świecie obserwuje się masową śmiertelność, długoterminowym zagrożeniem jest leżący u podstaw trend zmian klimatycznych, ponieważ koralowce usiłują przystosować się do rosnących ekstremalnych temperatur.