Selena Gomez leczy swoje problemy psychiczne za pomocą dziwacznej „terapii”, która obejmuje zimną wodę i grzejniki.
Po załamaniu w 2018 roku i zdiagnozowaniu choroby afektywnej dwubiegunowej 32-letnia piosenkarka i aktorka znalazła własne metody na utrzymanie dobrej kondycji.
W wywiadzie z Targowisko próżności w poniedziałek stwierdziła, że ma „narzędzia i protokoły”, dzięki którym może o siebie zadbać, co obejmuje między innymi wykorzystywanie temperatury jako „mechanizmu leczniczego”.
Gomez, która cierpiała na depresję, stany lękowe i ataki paniki, wyznała, że uważa, że „zimna woda lub grzejniki działają kojąco”.
Może to zabrzmieć dziwnie, ale badania wykazały, że temperatura, niezależnie od tego, czy jest to lodowata kąpiel, czy kojąca ciepła kąpiel, może być kluczem do poprawy nastroju.
W poniedziałkowym wywiadzie dla Vanity Fair Selena Gomez stwierdziła, że ma „narzędzia i protokoły”, aby o siebie zadbać, co obejmuje między innymi wykorzystywanie temperatury jako „mechanizmu leczniczego”
Gomez, która cierpiała na depresję, stany lękowe i ataki paniki, wyznała, że uważa, że „zimna woda lub grzejniki działają kojąco”.
Choć nie brzmi to przyjemnie, kąpiel w zimnej wodzie może w rzeczywistości poprawić Twój nastrój.
W 2007 roku stwierdzono, że branie zimnego prysznica dwa razy w tygodniu znacznie zmniejsza objawy depresji badanie przez naukowców z Virginia Commonwealth University School of Medicine.
Uważa się, że ekspozycja na zimno aktywuje układ nerwowy i zwiększa przepływ krwi do mózgu, co powoduje uwalnianie noradrenaliny.
Wykazano, że ten neuroprzekaźnik ma pozytywny wpływ na nastrój.
Niektóre badania wykazały również wzrost poziomu dopaminy po ekspozycji na zimną wodę, która jest znana jako hormon przyjemności.
Przeciwdepresyjne skutki ekspozycji na zimną wodę mogą być również częściowo spowodowane przez receptory zimna w skórze, zauważa badanie z 2014 r. badanie o efektach hydroterapii.
Zdaniem naukowców te termoreceptory, które wykrywają ciepło i zimno, wysyłają impulsy elektryczne do mózgu, co może wywołać efekt uśmierzający ból.
W badaniu przeprowadzonym w 2007 roku przez naukowców z Virginia Commonwealth University School of Medicine stwierdzono, że ekspozycja na zimno łagodzi objawy depresji
Niektóre badania wykazały również wzrost poziomu dopaminy po ekspozycji na zimną wodę, która jest znana jako hormon przyjemności
Osobno raport medyczny sugeruje, że pływanie w wodach otwartych mogłoby być nawet zalecane w leczeniu depresji.
Profesor Michael Tipton, ekspert w dziedzinie fizjologii na Uniwersytecie w Portsmouth, szczegółowo opisał, że 24-letnia kobieta od lat cierpiała na stany lękowe, po których rozwinęła się depresja.
Gdy różne leki nie pomogły, zalecono jej kąpiel w zimnej wodzie raz w tygodniu. „Doprowadziło to do natychmiastowej poprawy nastroju po każdej kąpieli oraz trwałego i stopniowego zmniejszenia objawów depresji” – napisali medycy.
Podczas wizyty kontrolnej rok później nie przyjmowała żadnych leków.
Ale Gomez uważa, że nie tylko zimna woda działa kojąco. Twierdzi, że pomaga jej także wyższa temperatura.
Selena Gomes wyznaje, że grzejniki kosmiczne pomagają jej w utrzymaniu zdrowia psychicznego, a badania sugerują, że to faktycznie może działać
Chociaż Gomez decyduje się na „grzejniki kosmiczne”, aby pomóc jej uporać się z problemami psychicznymi, badania wykazały również, że rozgrzewka ciała może mieć pozytywny wpływ na nastrój.
W badaniu przeprowadzonym w 2016 roku przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin w USA przetestowano tę teorię na 24 pacjentach z ciężką depresją.
Naukowcy podgrzali cewki i umieścili je wokół pacjentów, zwiększając temperaturę ich skóry do 38,3 stopnia. Następnie wyłączyli ogrzewanie i pozwolili pacjentom ostygnąć przez godzinę.
Badanie wykazało, że 60 procent pacjentów zareagowało na leczenie, a 40 procent spełniło kryteria remisji depresji po jednej sesji.
Chociaż związek między gorączką a depresją nie jest w pełni poznany, niektórzy eksperci uważają, że wysokie temperatury mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego.
Inni twierdzą, że ciepło relaksuje ciało i spowalnia negatywne myśli.
W kolejnym 2023 r badanie12 dorosłych chorych na depresję przeszło osiem cotygodniowych sesji terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i cztery „sesje ciepła” w ciągu tych ośmiu tygodni.
Podczas sesji grzewczych temperatura pacjentów wzrosła do 38,5 stopnia Celsjusza – 1,5 stopnia powyżej średniej temperatury – w komorze na podczerwień.
Naukowcy obserwowali nastroje uczestników i odkryli, że „negatywne myślenie” zmniejszyło się w 20 procentach przypadków.
Pod koniec badania 11 z 12 dorosłych również nie osiągnęło progu wystąpienia dużego zaburzenia depresyjnego.