Europejski sektor ubezpieczeń jako ostatni dołączył do chóru grup interesu UE wzywających kolejną Komisję do wspierania ram regulacyjnych bardziej probiznesowych – przede wszystkim poprzez realizację swoje zobowiązanie do ograniczenia sprawozdawczości zobowiązań o 25%.
Insurance Europe, grupa zrzeszająca firmy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne z całego bloku, opublikowała w czwartek (11 lipca) swój manifest na następne pięć lat, wymieniając swoje najważniejsze priorytety na rzecz „bardziej zamożnej, odpornej i konkurencyjnej Unii Europejskiej”.
Jednym z głównych zaleceń dla decydentów jest przejście na „nowe podejście do regulacji UE, które umożliwia, a nie tłumi innowacje, globalną konkurencyjność i cyfryzację”.
Obejmowałoby to poszerzenie puli inwestorów prywatnych w całym bloku poprzez zwiększenie „inwestycji detalicznych, w tym poprzez oszczędności ubezpieczeniowe i produkty emerytalne, a także dywersyfikację[ing] źródła finansowania dla przedsiębiorstw w UE”, a także ułatwiając ubezpieczycielom inwestowanie w nie.
Jednak najważniejsze pozytywne zmiany powinny pochodzić od Komisji „dostarczyć[ing] na temat swojego zobowiązania do zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych dla firm o jedną czwartą – stwierdziła grupa – do czego wzywało mnóstwo innych grup biznesowych, a także polityków krajowych.
„W 2012 r. na poziomie UE obowiązywało 12 tekstów legislacyjnych mających wpływ na ubezpieczycieli, a wkrótce będzie ich około 70” – stwierdziła grupa, dodając, że „złożoność i poziom szczegółowości również dramatycznie wzrosły”.
„Przepisy dotyczące sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, kwestii cyfrowych, wymogów dotyczących wypłacalności, prowadzenia działalności, należytej staranności i wielu innych kwestii wydają się być bardziej uciążliwe i kosztowne niż te stosowane wobec międzynarodowych konkurentów” – ostrzegło stowarzyszenie.
Żądania dotyczące sprawozdawczości prowadzą do wyższych kosztów „nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także pośrednio dla konsumentów”, argumentowano, oraz „ograniczają zdolność do innowacji i wzrostu”, ostatecznie szkodząc „globalnej konkurencyjności Europy”.
Aby zobowiązanie Komisji „przyniosło jakiekolwiek korzyści materialne, konieczne jest poważne zaangażowanie w rzeczywiste zmiany” – stwierdziła.
Jak stwierdziła grupa, sektor ubezpieczeń „jest objęty wieloma przepisami sektorowymi. Z tego powodu regulacje nie powinny być tworzone w „silosie”, który nie uwzględnia istniejących przepisów we wszystkich obszarach, których dotyczą”.
W szczególności grupa wezwała także do utworzenia w Komisji Europejskiej nowego „centrum wiedzy ubezpieczeniowej”, które „pełniłoby funkcję centrum wiedzy ubezpieczeniowej we wszystkich dyrekcjach generalnych”.
Centrum to zapewniłoby „należyte uwzględnienie wszystkich ryzyk związanych z każdą nową inicjatywą”, a tym samym „tworzenie polityki wspierało dostępność i przystępność cenową ubezpieczeń, a nie zagrażało jej”.
Cotygodniowe podsumowanie wiadomości ekonomicznych
Komisja Europejska wzywa prywatnych wierzycieli do „szybkiego” osiągnięcia porozumienia z rządem Ukrainy, aby uniknąć niewywiązania się Kijowa ze spłaty miliardowego długu na początku przyszłego miesiąca. Władza wykonawcza UE wystosowała apel przed wygaśnięciem 1 sierpnia dwuletniego moratorium na spłatę przez Ukrainę odsetek od pożyczek prywatnych wierzycieli, uzgodnionego wkrótce po inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. Wartość umowy wynosi około 15 % rocznego PKB Kijowa, czyli 20 miliardów dolarów. „Kluczowe znaczenie ma szybkie znalezienie przez Ukrainę i międzynarodowych obligatariuszy sprawiedliwego porozumienia w sprawie parametrów restrukturyzacji, co jest niezbędne do osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie zdolności Ukrainy do obsługi zadłużenia” – powiedział w czwartek (11 lipca) rzecznik Komisji Euractiv. Czytaj więcej.
Niemcy planują ograniczenie krajowych przepisów dotyczących łańcucha dostaw, co jest sprzeczne z prawem UE – ostrzegają eksperci. W jednym z punktów swojej „inicjatywy na rzecz wzrostu” – będącej częścią porozumienia politycznego w sprawie budżetu na rok 2025 uzgodnionego w zeszłym tygodniu – rządząca koalicja Socjaldemokratów, liberalnej FDP i Zielonych zgodziła się na skuteczne ograniczenie zakresu narodowego Supply Chain Due Diligence Act (LkSG) – zastępując ją poprzez wcześniejsze wprowadzenie unijnej dyrektywy o należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD), która ma obowiązywać od 2027 r. Ulrich Hagel, niemiecki prawnik, współautor kilku artykułów i wydał książkę na ten temat, powiedział Euractiv, że przyspieszenie stosowania CSDDD o dwa lata i wykorzystanie jej do zawężenia zakresu istniejących przepisów krajowych, mogłoby naruszyć ważny przepis dyrektywy UE. Czytaj więcej.
Cła na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne (EV) mogą zwiększyć wysiłki chińskich producentów samochodów zmierzające do lokalizacji produkcji w UE, mówi węgierski minister gospodarki Márton Nagy. W przemówieniu po nieformalnym spotkaniu ministrów konkurencyjności UE w Budapeszcie we wtorek (9 lipca) Márton Nagy powiedział, że decyzja Komisji Europejskiej o zastosowaniu ceł tymczasowych w wysokości do 37,6% mogła przyspieszyć tendencję do przenoszenia łańcuchów dostaw. „Może się zdarzyć, że po wprowadzeniu ceł ten proces [of localisation] przyspiesza” – powiedział Nagy. Jego uwagi pojawiły się dzień po ogłoszeniu przez chińską firmę BYD wagi ciężkiej pojazdów elektrycznych, że zbuduje w Turcji fabrykę o wartości 1 miliarda dolarów. Transakcja poszła w ślady Ankary decyzja w zeszłym miesiącu nałożyła 40% cło na chińskie pojazdy. Czytaj więcej.
Niemieckie stowarzyszenie chemiczne: Przemysł osiągnął dno, ale model oparty na eksporcie może się skończyć. Niemiecki przemysł chemiczny – trzeci co do wielkości w kraju po samochodach i maszynach – przekroczył swój najniższy poziom, ale zakończył się dotychczasowy model eksportu podstawowych chemikaliów, podało w poniedziałek (8 lipca) stowarzyszenie branżowe VCI. „Ceny energii wróciły na bardziej znośny poziom” – powiedział prezes VCI Markus Steilemann, dodając: „Jednocześnie należy stwierdzić, że nadal nie mamy konkurencyjnych cen przemysłowych dla podstawowego przemysłu chemicznego w Niemczech ze względu na ogólna międzynarodowa sytuacja cen energii”. Czytaj więcej.
Węgry będą naciskać na „deeskalację” napięć handlowych między UE a Chinami podczas swojej prezydencji w Radzie, powiedział Euractiv ambasador Budapesztu przy UE Bálint Ódor. Uwagi ambasadora pojawiły się po wejściu w życie w piątek 5 lipca tymczasowych ceł UE na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach. „Jako UE musimy dołożyć wszelkich starań, aby załagodzić obecne napięcia z naszymi głównymi partnerami handlowymi” – powiedział Ódor, którego kraj objął 1 lipca sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Tydzień później w poniedziałek (8 lipca) premier Viktor Orbán złożył niespodziewaną wizytę w Pekinie, aby porozmawiać z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Czytaj więcej.
Niemiecki rząd po raz kolejny oszukał się przed kryzysem budżetowym. Po raz kolejny niemiecki rząd zastosował sztuczki księgowe, aby pogodzić swoje życzenia dotyczące wydatków z zasadami konstytucyjnego „hamulca zadłużenia”, ale w przeciwieństwie do sztuczek zarzucanych przez Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku, tym razem eksperci twierdzą, że jest on wodoodporny. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, przedstawione w ubiegły piątek (5 lipca) porozumienie w sprawie budżetu na 2025 r. nie przewidywało większych działań oszczędnościowych, ale okazało się tylko nieznacznie mniejsze od tegorocznego budżetu wynoszącego 489 mld euro. „To zaskoczyło wszystkich” – powiedział Euractiv Jens Südekum, profesor ekonomii międzynarodowej na Uniwersytecie w Düsseldorfie, dodając, że „koalicja odniosła duży sukces, jeśli chodzi o wymyślanie, że tak powiem, nowych technik budżetowych”. Czytaj więcej.
Jak wynika ze raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, w ostatnich latach miliardy euro z funduszy spójności zostały zmarnowane w wyniku niezastosowania się Komisji Europejskiej i państw członkowskich do wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń. Z badania opublikowanego w poniedziałek (8 lipca) wynika, że około 15 miliardów euro z 317 miliardów euro z funduszy spójności wypłaconych w okresie budżetowym 2014–2020 wykorzystano w sposób niezgodny z przepisami krajowymi lub unijnymi. „Ogółem nasza analiza pokazuje, że ramy pewności dotyczące polityki spójności, choć pomagają w ograniczaniu ogólnego poziomu błędu od 2007 r., nie są skuteczne w obniżaniu go poniżej progu istotności wynoszącego 2% określonego w przepisach” – stwierdzono w badaniu. Czytaj więcej.
Niemcy w dużej mierze wykluczą Huawei z sieci 5G od 2029 roku. Niemcy planują w dużej mierze wykluczyć chińskie komponenty, takie jak te od Huawei i ZTE, ze swojej sieci komórkowej 5G do 2029 r., wprowadzając krok przejściowy w 2026 r., w ramach którego „sieć bazowa” 5G zostanie uwolniona od chińskiej technologii. Porozumienie zawarte pomiędzy rządem a operatorami telekomunikacyjnymi potwierdziła w czwartek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Orzeczenie to nadeszło po tym, jak komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton skrytykował kraje UE za „zbyt wolne” w zakazywaniu dostawcom wysokiego ryzyka dostępu do ich sieci 5G. Do czerwca uczyniło tak jedynie 10 krajów UE. Czytaj więcej.
[Edited by Zoran Radosavljevic]