Zaledwie kilka dni po wystrzeleniu Sentinel-2C już dostarcza oszałamiające zdjęcia Ziemi, rejestrując wszystko, od krajobrazów miejskich po klęski żywiołowe. Jego wielospektralny obraz o wysokiej rozdzielczości zwiększa naszą zdolność do monitorowania i zarządzania dynamiką środowiska i miast, torując drogę do przyszłych postępów dzięki Sentinel-2 nowej generacji.
Niecałe dwa tygodnie po wystrzeleniu na orbitę Sentinel-2C dostarczył pierwsze zdjęcia. Te spektakularne widoki Ziemi pozwalają rzucić okiem na dane, które nowy satelita dostarczy do programu Copernicus – wiodącego w Europie programu obserwacji Ziemi.
Trzecim satelitą Copernicus Sentinel-2 był wystrzelony z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej na pokładzie ostatniej rakiety Vega 5 września o 03:50 CEST (4 września o 22:50 czasu lokalnego).
Zaawansowane możliwości obrazowania
Podobnie jak jego rodzeństwo, Sentinel-2A i Sentinel-2B, satelita wyposażony jest w wielospektralny moduł obrazujący, który wykonuje obrazy lądu, wysp oraz wód śródlądowych i przybrzeżnych Ziemi w wysokiej rozdzielczości z wysokości orbity 786 km (477 mil).
Dzięki dużej szerokości pokosu wynoszącej 290 km (180 mil) zapewnia ciągłe obrazy w 13 pasmach widmowych z rozdzielczością 10 m (33 stóp), 20 m (66 stóp) i 60 m (197 stóp).
Globalny zasięg i wstępne spostrzeżenia
Zaledwie tydzień po wystrzeleniu Sentinel-2C uzyskał bogaty początkowy zestaw zdjęć z całego świata, które zostały przetworzone przez segment naziemny programu Copernicus.
Jedno z pierwszych zdjęć przedstawia wyraźny widok na Sewillę i okolice w południowej Hiszpanii. Sewilla, stolica Andaluzji, położona jest nad rzeką Gwadalkiwir, jedną z najdłuższych rzek w Hiszpanii. Sewilla sprawuje prezydencję Wspólnoty Miast Ariane 2024 i jest siedzibą głównej Hiszpańska Agencja Kosmiczna.
Dzięki imponującemu pasowi satelity o szerokości 290 km inne zdjęcie ukazuje długi pas rozciągający się od Camargue i Montpellier w południowej Francji aż do południowej Barcelony w Hiszpanii.
Podkreślanie zjawisk naturalnych i spowodowanych przez człowieka
Sentinel-2C obserwował także obszar na południe od Los Angeles w Kalifornii. Tutaj zdjęcie wykonane 12 września zostało przetworzone przy użyciu różnych pasm kamery wielospektralnej, aby uwydatnić jeden z pożarów, z którymi obecnie walczy stan.
Naturalnie kolorowy obraz po lewej stronie przedstawia dym unoszący się z Pożar lotniska podczas gdy sztucznie kolorowy obraz po prawej stronie został przetworzony przy użyciu krótkofalowych kanałów podczerwieni i bliskiej podczerwieni instrumentu, aby pokazać duży spalony obszar i aktywne pożary, które można zobaczyć jako jasne pomarańczowe plamy.
W bardziej spokojnej atmosferze inne zdjęcie przedstawia rafę latarni morskiej, część dużego systemu raf koralowych u wybrzeży Belize w Ameryce Środkowej. Tutaj widać słynną Wielką Błękitną Dziurę – gigantyczny morski lej krasowy.
Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, powiedziała: „Te wstępne zdjęcia stanowią mocne świadectwo powodzenia tej niezwykłej misji. Chociaż Sentinel-2 będzie w dalszym ciągu wyróżniał się dla programu Copernicus przez wiele lat, już teraz patrzymy w przyszłość, gdy będziemy opracowywać kolejny rozdział w postaci misji Sentinel-2 Next Generation”.
Kalibracja i bieżące operacje
Podążając za ukończenie wystrzelenia Sentinel-2C i wczesnej fazy orbity, gdy satelita będzie działał zgodnie z oczekiwaniami, kamera wielospektralna spędzi kolejne trzy miesiące na kalibracji w ramach fazy uruchomienia.
Czynności związane z uruchomieniem Sentinel-2C są prowadzone równolegle z rutynowymi operacjami Sentinel-1, Sentinel-2, Sentinel-3 dla lądu i Sentinel-5P.
Wyjątkowa wydajność i użyteczność danych
Mimo że misja znajdowała się na początku, jakość tych pierwszych zdjęć przekroczyła już oczekiwania.
Constantin Mavrocordatos, kierownik projektu Sentinel-2 w ESA, zauważył: „Jesteśmy podekscytowani faktem, że Copernicus Sentinel-2C już tak szybko po wystrzeleniu rejestruje tak zapierające dech w piersiach zdjęcia Ziemi. To dopiero początek niesamowitych spostrzeżeń i szczegółowych danych, które dostarczy, pomagając nam lepiej zrozumieć naszą planetę”.
Francisco Reina, kierownik ds. ładunku Sentinel-2, dodał: „To naprawdę niezwykłe, jak dobrze instrument wielospektralny został skalibrowany jeszcze przed wystrzeleniem satelity, co pozwoliło uzyskać tak oszałamiające pierwsze zdjęcia. To osiągnięcie jest wynikiem znakomitej współpracy pomiędzy zespołami ESA i Airbusem na wszystkich etapach rozwoju instrumentu.”
Szerokie zastosowania i dostępność danych
Dane programu Copernicus Sentinel-2 są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w rolnictwie, monitorowaniu jakości wody, zarządzaniu klęskami żywiołowymi, w tym pożarami, erupcjami wulkanów i powodziami.
Podobnie jak w przypadku wszystkich misji programu Copernicus obsługiwanych przez ESA, dane Sentinel-2 są swobodnie dostępne za pośrednictwem witryny Ekosystem przestrzeni danych programu Copernicus. Dane z nowego satelity „C” będą dostępne dla użytkowników po całkowitym uruchomieniu satelity.
Misja Sentinel-2 jest częścią Kopernik – komponent obserwacji Ziemi programu kosmicznego Unii Europejskiej.