Strona główna nauka/tech Rzymski Teleskop Kosmiczny NASA gotowy zrewolucjonizować nasze spojrzenie na Kosmos

Rzymski Teleskop Kosmiczny NASA gotowy zrewolucjonizować nasze spojrzenie na Kosmos

9
0


Sztuka rzymskiego teleskopu kosmicznego NASA
W ramach projektu NASA dotyczącego Rzymskiego Teleskopu Kosmicznego z powodzeniem zintegrowano niezbędne komponenty, zwiększając jego możliwości badania zjawisk astronomicznych, takich jak ciemna materia i egzoplanety. Projekt ma się zakończyć w 2026 r., a start zaplanowano na maj 2027 r. Źródło: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należące do NASA

Gracja Nancy Rzymski Teleskop Kosmiczny zespół o godz NASA zakończyła integrację teleskopu i jego instrumentów z nośnikiem, co stanowi znaczący kamień milowy w procesie montażu.

Dzięki koronografowi i zespołowi teleskopu optycznego rzymski teleskop jest przygotowany do badania szerokiego zakresu zjawisk astronomicznych, w tym egzoplanet i kosmicznych tajemnic, takich jak ciemna energia i ciemna materia. Wide Field Instrument, potężna 300-megapikselowa kamera na podczerwień, zwiększy możliwości teleskopu w zakresie szeroko zakrojonych badań Wszechświata. Zakończenie projektu zaplanowano na rok 2026 i uruchomienie w roku 2027.

Integracja komponentów rzymskiego teleskopu kosmicznego

Zespołowi NASA ds. rzymskiego teleskopu kosmicznego Nancy Grace udało się zintegrować teleskop i jego dwa kluczowe instrumenty z nośnikiem instrumentów, kończąc montaż rzymskiego ładunku. Zespół z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland rozpocznie teraz mocowanie ładunku do statku kosmicznego.

„Jesteśmy w trakcie ekscytującego etapu przygotowań do misji” – powiedziała Jody Dawson, rzymska inżynier systemowa w NASA Goddard. „Wszystkie komponenty są teraz w Goddard i są składane w krótkich odstępach czasu. Spodziewamy się zintegrować teleskop i instrumenty ze statkiem kosmicznym przed końcem roku.”

Zaawansowane oprzyrządowanie i możliwości

Pierwszym zintegrowanym instrumentem był Coronagraph Instrument, demonstracja technologii zaprojektowanej do wykonywania zdjęć egzoplanet – światów znajdujących się poza naszym Układem Słonecznym. Wykorzystuje wyrafinowany system masek i aktywnych zwierciadeł, aby blokować intensywne światło gwiazd macierzystych, umożliwiając dostrzeżenie słabszych planet.

Następnie zespół zintegrował zespół teleskopu optycznego, który obejmuje zwierciadło główne o długości 2,4 metra, dziewięć dodatkowych zwierciadeł oraz konstrukcje wsporcze i elektronikę. Teleskop skupi kosmiczne światło i wyśle ​​je do instrumentów Romana, odsłaniając miliardy obiektów rozsianych po przestrzeni i czasie. Roman będzie najstabilniejszym dużym teleskopem, jaki kiedykolwiek zbudowano, co najmniej 10 razy większym niż teleskop NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i 100 razy więcej niż agencja Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Umożliwi to naukowcom dokonywanie pomiarów z precyzją, która może odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące ciemnej energii, ciemnej materii i światów poza naszym Układem Słonecznym.

Mając te komponenty na miejscu, zespół dodał następnie główny instrument Romana. Ta 300-megapikselowa kamera na podczerwień, zwana instrumentem szerokiego pola, zapewni Romanowi głęboki, panoramiczny obraz wszechświata. Poprzez instrument szerokiego pola ankietynaukowcy będą mogli badać odległe egzoplanety, gwiazdy, galaktyki, czarne dziury, ciemną energię, ciemną materię i nie tylko. Dzięki temu instrumentowi i wydajności obserwatorium Roman będzie w stanie obrazować duże obszary nieba 1000 razy szybciej niż Hubble, zachowując tę ​​samą ostrość i czułość obrazu.

„Szybciej byłoby wymienić tematy astronomiczne, którymi Roman nie będzie w stanie się zająć, niż te, którymi będzie mógł się zająć” – powiedziała Julie McEnery, starszy naukowiec zajmujący się projektem Roman w NASA Goddard. „Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego narzędzia. Roman zrewolucjonizuje sposób, w jaki uprawiamy astronomię”.

Harmonogram końcowego montażu i uruchomienia

Teleskop i instrumenty zostały zamontowane na nośniku instrumentów Romana i precyzyjnie ustawione w największym pomieszczeniu czystym w Goddard, gdzie trwa montaż obserwatorium. Teraz cały zespół jest podłączany do rzymskiej sondy kosmicznej, która wyniesie obserwatorium na orbitę i umożliwi mu funkcjonowanie po wejściu na orbitę.

Jednocześnie misja rozkładana osłona otworu — wizjer chroniący teleskop przed niepożądanym światłem — łączony jest z zespołem lufy zewnętrznej, która pełni rolę egzoszkieletu teleskopu.

„Za nami niesamowity rok i nie możemy się doczekać kolejnego!” powiedział Bear Witherspoon, rzymski inżynier systemów w NASA Goddard. „Podczas gdy ładunek i statek kosmiczny przechodzą razem kilka testów, zespół będzie pracował nad zintegrowaniem paneli słonecznych z zespołem lufy zewnętrznej”.

Dzięki temu obserwatorium będzie gotowe do ukończenia jesienią 2026 r. i uruchomienia nie później niż w maju 2027 r.

Rzymski Teleskop Kosmiczny Nancy Grace to obserwatorium nowej generacji NASA zaprojektowane do badania kosmicznych tajemnic, takich jak ciemna energia, ciemna materia, egzoplanety i powstawanie galaktyk. Zarządzany przez Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA przy wsparciu Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, Caltech/IPAC i Instytut Naukowy Teleskopów Kosmicznychmisja skupia naukowców z wiodących instytucji badawczych na całym świecie. Do kluczowych instrumentów należą: Wide Field Instrument, 300-megapikselowa kamera na podczerwień do panoramicznych przeglądów kosmosu oraz Coronagraph Instrument, który może bezpośrednio obrazować egzoplanety, blokując blask ich gwiazd. Główni partnerzy przemysłowi, tacy jak BAE Systems Inc., L3Harris Technologies i Teledyne Scientific & Imaging, odgrywają kluczową rolę w projekcie. Wystrzelenie rzymskiego teleskopu kosmicznego, którego wystrzelenie zaplanowano na rok 2027, opiera się na dziedzictwie misji takich jak Hubble i James Webb, obiecując transformacyjne odkrycia dotyczące wszechświata.



Link źródłowy