Strona główna Biznes Rynek private equity lepszy od rynków publicznych kluczem do sukcesu programu UE...

Rynek private equity lepszy od rynków publicznych kluczem do sukcesu programu UE na rzecz konkurencyjności – Euractiv

10
0


W raporcie Draghiego na temat konkurencyjności Europy podkreślono pilną potrzebę, aby UE zniwelowała różnicę w konkurencyjności w stosunku do innych regionów. Najważniejszym elementem tych ambicji jest wykorzystanie kapitału prywatnego, aby pomóc zabezpieczyć przyszłą siłę gospodarczą Europy.

Wbrew panującej narracji, że w Europie inwestycje prywatnego kapitału są znikome, branża kwitnie.

W latach 2019–2023 fundusze private equity i venture capital zainwestowały w Europie znaczną kwotę 575,7 miliarda euro. Zarządzając aktywami o wartości 1,15 biliona euro, sektor ten staje się kluczowym źródłem kapitału dla europejskich przedsiębiorstw.

Private equity i venture capital stały się niezbędnymi motorami dynamiki gospodarczej Europy, przy czym udział inwestycji w PKB osiągnie 0,44% w 2023 r., co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z 0,30% w 2013 r. Inwestycje te wypełniają lukę konkurencyjną Europy i są niezbędne do rozwiązania problemu problemów Europy najpilniejszych wyzwań, w tym transformacji cyfrowej i klimatycznej.

Ale dlaczego inwestorzy zwiększyli swoją ekspozycję na kapitał prywatny?

Opublikowany w czerwcu raport Performance Benchmark firmy Invest Europe pokazuje wysokie zwroty, jakie generują inwestycje w fundusze private equity i venture capital – nie tylko dla inwestorów, ale także emerytów i osób oszczędzających.

Najwyższa wydajność

Wszystkie segmenty kapitału prywatnego osiągają lepsze wyniki w porównaniu z rynkami publicznymi. Inwestując w private equity i venture capital, inwestorzy długoterminowi, tacy jak banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne itp., uzyskują więcej w zamian. Według raportu europejskie wykupy niezmiennie zapewniają długoterminową stopę zwrotu netto na poziomie 14,97%, wobec stopy zwrotu MSCI Europe wynoszącej 6,07% do końca 2023 r.

Co więcej, kapitał wysokiego ryzyka w Europie przewyższa kapitał wysokiego ryzyka w USA pod względem zwrotu z inwestycji w okresie 10 lat, co oznacza zwrot netto na poziomie odpowiednio 20,77% i 16,57% do końca 2023 r., twierdzi organizacja.

„Dowody są bezsporne” – mówi Eric de Montgolfier, dyrektor generalny Invest Europe. „Wszystkie segmenty europejskiego private equity generują zyski netto znacznie przekraczające benchmarki rynku publicznego. W private equity nie chodzi o krótkoterminowe zyski; jego wartość rośnie przez lata i dziesięciolecia, czyniąc go kamieniem węgielnym europejskich emerytur i oszczędności”.

Dlaczego więc jest tak wiele obaw?

Europa nadal stoi przed poważnym wyzwaniem: zmobilizowaniem wystarczającego kapitału, aby osiągnąć swoje długoterminowe cele w zakresie konkurencyjności. Duża część oszczędności kontynentu jest kierowana na rachunki bankowe, a nie na rozwiązywanie dużych wyzwań społecznych stojących przed Europą. Prowadzi to do znacznej i pogłębiającej się luki w stosunku do innych jurysdykcji, jeśli chodzi o finansowanie innowacji i nowych technologii.

Jak Draghi powiedział niedawno posłom do Parlamentu Europejskiego„Europa stoi w obliczu świata przechodzącego dramatyczne zmiany. Handel światowy zwalnia, geopolityka pęka, a zmiany technologiczne przyspieszają. To świat, w którym kwestionuje się ugruntowane od dawna modele biznesowe i w którym niektóre kluczowe zależności gospodarcze nagle przekształcają się w słabości geopolityczne. Ze wszystkich głównych gospodarek Europa jest najbardziej narażona na te zmiany.

Dopasowany do celu program konkurencyjności

Według jego szacunków dostosowany do założonych celów program na rzecz konkurencyjności wymagałby rocznego finansowania w wysokości do 800 miliardów euro na projekty, których cele zostały już uzgodnione przez UE.

Pieniądze te będą musiały pochodzić zarówno ze źródeł prywatnych, jak i publicznych. Chociaż raport Draghiego trafił na pierwsze strony gazet, nalegając, aby nowy wspólny dług był emitowany specjalnie w celu finansowania kluczowych wspólnych projektów, historycznie rzecz biorąc, inwestycje w Europie były finansowane w około 80% ze środków prywatnych i 20% ze środków publicznych.

Według Draghiego: „Jeśli UE zrealizuje nakreśloną w raporcie strategię i produktywność wzrośnie, rynki kapitałowe będą lepiej reagować na napływ prywatnych oszczędności, a sektorowi publicznemu będzie znacznie łatwiej finansować swoją część. Szybszy wzrost produktywności mógłby obniżyć koszty ponoszone przez rządy o jedną trzecią”.

Zatem pomimo panujących narracji oraz ze względu na udokumentowane osiągnięcia w postaci wysokich zysków i zdolności do napędzania inwestycji, kapitał private equity i kapitał wysokiego ryzyka niewątpliwie mają do odegrania dużą rolę w zapewnieniu przyszłości Europy.

Odblokowanie private equity

Aby uwolnić pełny potencjał private equity i venture capital, należy usunąć bariery dla inwestycji.

Przeszkody regulacyjne i prawne ograniczają obecnie przepływ kapitału do funduszy private equity i venture capital, ograniczając zdolność funduszy emerytalnych i ubezpieczycieli do inwestowania w te klasy aktywów.

Nadanie kontynentowi pozycji globalnej wymagałoby dokończenia budowy unii rynków kapitałowych i wyeliminowania transgranicznych tarć podatkowych. Według Invest Europe: „Usunięcie tych barier ma kluczowe znaczenie nie tylko dla funduszy PE i VC, ale dla wspieranych przez nie przedsiębiorstw, które są kluczem do transformacji gospodarczej Europy”.

Ponieważ Europa stoi w obliczu kolejnego przedłużającego się okresu niestabilności geopolitycznej i niepewności gospodarczej, inwestowanie w fundusze private equity i poprzez nie oferuje prosty plan działania prowadzący do napędzania kolejnej fali innowacji, tworzenia miejsc pracy i globalnej konkurencyjności.

[Edited By Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy