Strona główna Biznes Ryanair nakazał spłatę 10 mln euro francuskiej pomocy państwa – Euractiv

Ryanair nakazał spłatę 10 mln euro francuskiej pomocy państwa – Euractiv

29
0


Dwie tanie linie lotnicze muszą spłacić prawie 10 mln euro francuskiej pomocy państwa po tym, jak Komisja Europejska uznała, że ​​zapewniła im ona nieuczciwą przewagę konkurencyjną. Raporty EURACTIV Francja.

Ryanair otrzymał rozkaz wymarszu. 23 lipca Komisja Europejska nakazała irlandzkiej linii lotniczej zwrócić prawie 10 mln euro francuskiej pomocy państwa przyznanej na poprawę usług w trzech regionalnych portach lotniczych.

Europejski organ ds. konkurencji stwierdził, że pomoc jest niezgodna z prawem pomimo nowych europejskich przepisów mających na celu uelastycznienie pomocy państwa dla lotnictwa, które przyjęto w lutym 2014 r.

Zniekształcona konkurencja

Komisja stwierdziła w art komunikat prasowy że pomoc państwa na rzecz taniego oddziału Ryanaira i Air France Transavia zapewniła im „nienależną korzyść gospodarczą, zakłócającą konkurencję na jednolitym rynku”.

„Żaden prywatny operator nie zgodziłby się na przyznanie linii lotniczej podobnych warunków w podobnych okolicznościach” – stwierdził organ wykonawczy UE w a notatka.

„Unijne zasady pomocy państwa w sektorze lotnictwa umożliwiają władzom publicznym udzielanie wsparcia tam, gdzie jest ono uzasadnione, a mianowicie tam, gdzie poprawia ono dostępność regionu i zaspokaja potrzeby transportowe obywateli” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za politykę konkurencji Joaquín Almunia .

Zdaniem Komisji pomoc otrzymana przez Ryanair i Transavię nie leżała w interesie Wspólnoty. Decyzja jest szczególnie trudna dla Ryanaira. Będzie musiała zwrócić 6,4 mln euro pomocy otrzymanej na poprawę usług na lotnisku w Nimes.

Irlandzkie linie lotnicze będą także musiały zwrócić 2,4 mln euro za lotnisko Pau-Pyrenees i 868 000 euro za lotnisko w Angouleme, gdzie od tego czasu wstrzymały swoje loty.

Starzy rywale

Air France od lat oskarża Ryanaira o otrzymywanie wielomilionowych nielegalnych dotacji w zamian za korzystanie z regionalnych portów lotniczych. Zgoda Ryanair na obsługę tych portów lotniczych jest uzależniona od udzielenia mu pomocy przez władze portu lotniczego. Tego rodzaju szczególne traktowanie irytuje Air France, które w 2010 roku złożyło skargę do Komisji Europejskiej.

„Pieniądze podatników nie powinny być wykorzystywane do przyznawania nienależnych korzyści niektórym liniom lotniczym” – stwierdził Joaquín Almunia.

Rząd francuski stwierdził, że decyzje te „odpowiadają na pytania zadawane przez podmioty z branży lotniczej od lat, dotyczące legalności niektórych praktyk finansowych stosowanych między lotniskami a liniami lotniczymi”. Wezwał także porty lotnicze, aby „uwzględniły te decyzje oraz przeorientowały i zdywersyfikowały swój model rozwoju i przychody”.

w komunikat prasowyRyanair twierdził, że przestrzega europejskich reguł konkurencji i że złoży odwołanie „od decyzji w sprawach Pau, Angouleme i Nimes, w których Komisja Europejska błędnie zasugerowała, że ​​umowy portów lotniczych z Ryanairem nie są w pełni zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa”.

W 2004 r. Ryanair odniósł wielkie zwycięstwo, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości uchylił decyzję Komisji Europejskiej, która zmusiłaby Ryanair do zwrotu pomocy otrzymanej od regionalnego portu lotniczego Charleroi w Belgii (EURACTIV 02.02.04).

Przepisy UE przyjęte w następstwie sprawy Charleroi uznawały legalność pomocy na rozpoczęcie działalności w związku z otwieraniem nowych tras w regionalnych portach lotniczych. Podkreśliła jednak, że pomoc powinna być przyznawana wyłącznie na okres maksymalnie trzech lat i że żadna pojedyncza linia lotnicza nie powinna z niej skorzystać. Ponadto stwierdzono, że nie można zakłócać konkurencji między przewoźnikami działającymi na tym samym lotnisku (EURACTIV 09.06.05).

Europejskie władze regionalne poparły Ryanair w sprawie Charleroi, twierdząc, że regionalne porty lotnicze mają kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki (EURACTIV 02/02/04).





Link źródłowy