Strona główna nauka/tech Rozwiązanie zagadki lotu pterozaura: potwierdzono start czteroramiennego

Rozwiązanie zagadki lotu pterozaura: potwierdzono start czteroramiennego

24
0


Pterozaur Quetzalcoatlus
Nowe badanie pokazuje, że pterozaury, podobnie jak współczesne nietoperze, prawdopodobnie wykorzystywały wszystkie cztery kończyny do inicjowania lotu, pokonując wyzwania, jakie stwarzają ich duże rozmiary. Naukowcy wykorzystali nowatorski model komputerowy do analizy różnych strategii startu, zapewniając głębszy wgląd w biomechanikę największych latających zwierząt i ich ewolucyjne adaptacje.

Naukowcy odkryli, że pterozaury do startu wykorzystywały wszystkie cztery kończyny, podobnie jak nietoperze, co rzuca nowe światło na mechanizmy lotu tych dużych prehistorycznych zwierząt.

Naukowcy odkryli, że pterozaury prawdopodobnie wykorzystywały wszystkie cztery kończyny do wystrzeliwania w powietrze, podobnie jak robią to dziś nietoperze. Badanie to, opublikowane w PeerJoferuje nowy wgląd w to, jak pterozaury potrafiły latać pomimo swoich ogromnych rozmiarów, w przypadku niektórych z nich gatunek o rozpiętości skrzydeł przekraczającej dziesięć metrów. Odkrycia podkreślają niezwykłą zdolność skakania, której te starożytne stworzenia używały do ​​inicjowania lotu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytet w BristoluLiverpool John Moores University, Universidade Federal do ABC i University of Keele, po latach analiz i modelowania interakcji mięśni z kośćmi, tworząc ruch u innych zwierząt, obecnie wykorzystuje się je do znalezienia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób największy latający znane zwierzęta zdołały odbić się od ziemi.

Zespół stworzył pierwszy model komputerowy na potrzeby tego rodzaju analizy pterozaura, aby przetestować trzy różne sposoby, w jakie pterozaury mogły wystartować: pionowy skok z użyciem samych nóg, takich jak te używane głównie przez ptaki zamieszkujące ziemię, mniej pionowy skok z wykorzystaniem zaledwie nogi bardziej przypominają skok używany przez często latające ptaki, a skok na czterech kończynach również przy użyciu skrzydeł w ruchu bardziej przypominającym skok nietoperza do startu. Naśladując te ruchy, badacze chcieli poznać dźwignię dostępną do wypchnięcia zwierzęcia w powietrze.

Ustalenia i implikacje

„Większe zwierzęta muszą pokonać większe wyzwania, aby móc latać, co sprawia, że ​​zdolność zwierząt tak dużych jak pterozaury do robienia tego jest szczególnie fascynująca”. – powiedział dr Ben Griffin, główny autor badania. „W przeciwieństwie do ptaków, które opierają się głównie na tylnych kończynach, nasze modele wskazują, że pterozaury podczas wzbijania się w powietrze częściej polegały na wszystkich czterech kończynach”.

W tym badaniu analizowano jedno z od dawna zadawanych pytań dotyczących podstawowej biomechaniki pterozaurów. Badania te nie tylko pogłębiają wiedzę na temat biologii pterozaurów, ale także dostarczają szerszego wglądu w ograniczenia i dynamikę lotu dużych zwierząt. Porównując pterozaury ze współczesnymi ptakami i nietoperzami, badanie podkreśla niezwykłe ewolucyjne rozwiązania problemu lotu z napędem.

Odniesienie: „Modelowanie ramion momentu startu u ornithocheiraean pterosaur” autorstwa Benjamina W. Griffina, Elizabeth Martin-Silverstone, Rodrigo V. Pêgasa, Erika Anthony’ego Meilaka, Fabiany R. Costy, Colina Palmera i Emily J. Rayfield, 5 sierpnia 2024, PeerJ.
DOI: 10.7717/peerj.17678



Link źródłowy