Eksperci w Biuletyn Leków i Terapii ostrzegają przed rosnącą tendencją przepisywania leków psychotropowych dzieciom i młodzieży, podkreślając brak solidnych dowodów potwierdzających tę praktykę oraz rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności.
Artykuł redakcyjny podkreśla potrzebę bezpieczniejszych praktyk w zakresie przepisywania leków, bardziej solidnych badań i większego zaangażowania rodzin w decyzje dotyczące leczenia, aby zapewnić właściwe stosowanie tych leków i odstawianie ich, gdy nie są już potrzebne.
Istnieją ograniczone dowody na poparcie powszechnego i rosnącego wskaźnika przepisywania leków zmieniających nastrój (psychotropów) jako podstawy leczenia zdrowia psychicznego dzieci i młodych ludzi, ostrzegają eksperci w artykule redakcyjnym opublikowanym dzisiaj (29 lipca) w sierpniowym numerze magazynu Biuletyn Leków i Terapii (dtb).
Jednak przede wszystkim obecna praktyka przepisywania tych leków, które obejmują leki uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i melatoninę, musi być znacznie bezpieczniejsza – twierdzą.
Liczba tych leków przepisywanych dzieciom i młodzieży stale rośnie, przy tendencji do przepisywania ich na dłuższy okres – zauważają redaktorzy.
Rosnące stawki na recepty i obawy
Cytują wcześniej opublikowane badania brytyjskie, które wykazały, że odsetek przepisywanych leków przeciwpsychotycznych dzieciom rósł co roku o ponad 3% w latach 2000–2019, podczas gdy w latach 2005–2017 odsetek przepisywanych leków przeciwdepresyjnych wśród osób w wieku 12–17 lat wzrósł ponad dwukrotnie.
Inne badanie pokazuje, że w 2022 r. ponad 56 000 osób poniżej 17 roku życia przyjmowało melatoninę, co stanowi wzrost o 168% w porównaniu z analogicznymi danymi za 2015 r.
Jak podkreślają redaktorzy, Wielka Brytania nie jest osamotniona, jeśli chodzi o rosnące uzależnienie od tych leków w leczeniu problemów psychicznych dzieci.
Przytaczają dane z dużego badania gospodarstw domowych w USA, które wykazały gwałtowny wzrost liczby młodych ludzi, którym przepisuje się koktajl tych leków, pomimo rosnących obaw co do bezpieczeństwa i skuteczności takiego podejścia.
Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności
Bezpieczeństwo stosowania leków psychotropowych u dzieci jest słabo zbadane – podkreślają redaktorzy. Jednak w szczególności obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z przepisywaniem leków przeciwpsychotycznych dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej skłoniły Amerykańską Akademię Psychiatrii Dzieci i Młodzieży do wydania wytycznych dla lekarzy, zalecających podejście „zaczynaj od małej dawki, działaj powoli”.
Leki te należy regularnie przeglądać i odstawiać przy najbliższej okazji, twierdzą redaktorzy. Dowody sugerują jednak, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie czują się na tyle pewni, aby zmniejszać dawkę i częstotliwość podawania, podczas gdy lekarze szpitalni uważają, że pobyt w szpitalu nie jest wystarczająco długi, aby to rozpocząć.
„Jeśli przepisywanie leków psychotropowych ma stać się podstawą leczenia problemów psychicznych u dzieci, a istnieją ograniczone dowody potwierdzające takie stosowanie, musi ono być bezpieczniejsze” – piszą redaktorzy.
Zalecenia dotyczące ulepszonej praktyki
„Istnieje potrzeba lepszego zrozumienia poziomu ryzyka, jakie stwarzają leki psychotropowe, jakie dawki są uważane za bezpieczne w różnych grupach wiekowych i od jakiego momentu monitorowanie stanu zdrowia fizycznego powinno stać się obowiązkowe” – dodają.
I podsumowują: „Niezbędne jest lepsze wspólne monitorowanie i wspólne podejmowanie decyzji, angażowanie młodych ludzi i ich rodzin w dyskusje na temat leków zarówno w podstawowej, jak i specjalistycznej opiece zdrowotnej, aby zapewnić, że leczenie nie będzie kontynuowane, gdy nie będzie już potrzebne”.
Odniesienie: „Wymagające stosowanie leków psychotropowych u młodych ludzi” 29 lipca 2024 r., Biuletyn Leków i Terapii.
DOI: 10.1136/dtb.2024.000022