Niedawne badanie pokazuje, że 66% tropikalnych kluczowych obszarów różnorodności biologicznej doświadcza nowych reżimów temperaturowych, zagrażających rodzimym obszarom gatunek z wąskimi tolerancjami klimatycznymi.
Podkreśla to konieczność podjęcia ukierunkowanych działań ochronnych w celu ochrony tych kluczowych ekosystemów.
Zmiany klimatyczne wpływają na tropikalne obszary różnorodności biologicznej
Badania przeprowadzone przez uniwersytety w Exeter, Manchester Metropolitan i Cambridge wykazały, że dwie trzecie kluczowych obszarów różnorodności biologicznej (KBA) w lasach tropikalnych doświadcza nowych warunków temperaturowych spowodowanych zmianami klimatycznymi. Obszary KBA uznano za najważniejsze siedliska dla ochrony gatunków na całym świecie.
W badaniu przeanalizowano dane dotyczące temperatury z ostatnich 30 lat spod korony lasów tropikalnych na całym świecie. Odkryto, że na 66% tych obszarów występuje obecnie coś, co naukowcy nazywają nowymi „reżimami temperaturowymi”, w których ponad 40% odczytów temperatury przekracza wcześniej zarejestrowane zakresy.
Pozostałe 34% KBA nie spotkało się jeszcze z tymi nowymi reżimami temperaturowymi. Naukowcy są przekonani, że obszary te mogą stanowić istotne ostoje pomagające zachować różnorodność biologiczną. Wyniki badania opublikowano dzisiaj (15 października) w czasopiśmie Listy konserwatorskie przed Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie różnorodności biologicznej (COP16) w Kolumbii, która rozpocznie się 21 października.
Zagrożenia związane z wąskimi zakresami temperatur dla gatunków
„Pod baldachimem lasów tropikalnych kryje się bogactwo różnorodności biologicznej w bardzo stabilnym klimacie” – powiedziała dr Brittany Trew z Instytutu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju na kampusie Penryn w Exeter w Kornwalii.
„W związku z tym tamtejsze gatunki są szczególnie narażone na ryzyko związane z nowymi rocznymi reżimami temperatur, ponieważ ewoluowały w wąskim zakresie warunków. Mogą być w stanie tolerować jedynie niewielki margines ocieplenia w stosunku do tego, do czego są przyzwyczajeni”.
Globalne ramy różnorodności biologicznej na okres po 2020 r. zawierają projekt celu, zgodnie z którym do 2030 r. co najmniej 30% powierzchni gruntów na świecie będzie chronione – i wyraźnie określają obszary KBA jako główny priorytet w tym zakresie.
Inteligentne polityki klimatyczne i ochrona różnorodności biologicznej
Doktor Alexander Lees, wykładowca ds. różnorodności biologicznej na Manchester Metropolitan University, powiedział: „Kwota kapitału politycznego i gospodarczego przeznaczona na ochronę różnorodności biologicznej jest żałośnie niewystarczająca.
„Nasze ustalenia pokazują, że bolesny proces selekcji pod kątem ochrony – wybierania nowych obszarów chronionych – musi zatem uwzględniać wpływ zachodzących zmian klimatycznych na te obszary w ocenach ustalania priorytetów”.
KBA nie otrzymują automatycznie formalnej ochrony – o tym decydują rządy krajowe w określonych obszarach.
W artykule podkreślono, że – spośród 34% obszarów KBA w lasach tropikalnych, w których nie obowiązują nowe reżimy temperaturowe – ponad połowa nie jest obecnie chroniona.
„Potrzebujemy polityki „inteligentnej dla klimatu”, która chroni te ważne ostoje” – stwierdził dr Trew.
Naukowcy wykorzystali pomiary temperatury, dane satelitarne i model mikroklimatu, aby ocenić godzinowe temperatury przy ziemi w tropikalnych obszarach KBA na całym świecie.
Odsetek KBA w Afryce i Ameryce Łacińskiej z nowymi reżimami temperaturowymi był szczególnie wysoki (72% i 59%), podczas gdy mniej KBA w Azji i Oceanii przeszło na nowe temperatury (49%).
Niektóre KBA w Ameryce Łacińskiej (2,9%) – oraz niewielka liczba w Azji i Oceanii (0,4%) – przeszły niedawno na prawie całkowicie nowe reżimy temperaturowe (ponad 80% pomiarów temperatury wykraczało poza poprzedni zakres.
W Ameryce Łacińskiej wszystkie te obszary KBA znajdowały się w Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli lub Panamie, przy czym szczególnie dotknięte były tropikalne Andy.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Listy konserwatorskiejest zatytułowany: „Identyfikacja inteligentnych dla klimatu tropikalnych kluczowych obszarów różnorodności biologicznej wymagających ochrony w odpowiedzi na powszechną nowość dotyczącą temperatur”.
Odniesienie: „Identyfikacja inteligentnych dla klimatu tropikalnych kluczowych obszarów różnorodności biologicznej wymagających ochrony w odpowiedzi na powszechną nowość dotyczącą temperatur” 15 października 2024 r., Listy konserwatorskie.
DOI: 10.1111/kont.13050