Strona główna Polityka RFK planuje przejąć Big Pharma. Łatwiej powiedzieć niż zrobić

RFK planuje przejąć Big Pharma. Łatwiej powiedzieć niż zrobić

13
0


Jednak administracja prawdopodobnie stanęłaby przed wyzwaniami prawnymi, gdyby zaproponowała dodatkowe ograniczenia lub całkowity zakaz reklam produktów farmaceutycznych, mówi Jim Potter, dyrektor wykonawczy bezpartyjnej Koalicji na rzecz Komunikacji w Ochronie Zdrowia. „Sądy postrzegają reklamę jako formę wypowiedzi komercyjnej i w szeregu spraw sięgających lat 70. XX w. orzekły, że zakaz reklam narusza ochronę wolności słowa wynikającą z Pierwszej Poprawki” – mówi. „Gdyby administracja chciała jednostronnie narzucić nowe zasady, podstawy prawne byłyby dziś bardziej niepewne niż w ubiegłych latach”.

Dzieje się tak dlatego, że zeszłego lata Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił obowiązującą od dawna zasadę Doktryna Chevronuco dało agencjom federalnym pewną swobodę w interpretacji niejednoznacznych przepisów. Orzeczenie Sądu Najwyższego przenosi władzę z agencji takich jak FDA na sądy.

Ballreich i Weissman obawiają się, że wsparcie Kennedy’ego dla surowego mleka, witamin i obalonych metod leczenia Covid-19, w tym iwermektyny i hydroksychlorochiny, może doprowadzić do zatwierdzenia przez agencję leków, na które brakuje dowodów naukowych.

„Myślę, że kiedy Robert Kennedy mówi o walce z korupcją i monopolami Wielkiej Farmacji, przełoży się to na obniżenie standardów w FDA, aby umożliwić autoryzację i promocję nieskutecznych i wątpliwych terapii, leków, ziół i czegokolwiek” – mówi Weissman.

Jako sekretarz HHS Kennedy nie byłby bezpośrednio odpowiedzialny za zatwierdzanie nowych leków lub terapii. To zadanie należy do Centrum Oceny i Badań Leków FDA, które najczęściej zatwierdza leki na podstawie zaleceń niezależnych komitetów doradczych. Jednak w kilku kontrowersyjnych przypadkach agencja zatwierdziła leki wbrew zaleceniom ekspertów, jak np. w 2016 r. zielone światło dla Exondys 51, leku na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Doradcy FDA stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów, aby wykazać, że lek ma działanie lecznicze. rzeczywiste korzyści kliniczne.

RFK wezwała także do dokładniejszej kontroli szczepionek, które już teraz muszą być testowane na tysiącach zdrowych ochotników przez kilka lat, zanim zostaną dopuszczone do stosowania. Ten sceptycyzm może przełożyć się na mniejszą liczbę szczepionek wprowadzanych na rynek i częstsze monitorowanie zatwierdzonych szczepionek po wprowadzeniu ich na rynek.

Współpracując z Mehmetem Ozem, wybranym przez Trumpa na szefa Centrów Usług Medicare i Medicaid, Kennedy może naciskać, aby wątpliwe metody leczenia lub urządzenia medyczne były objęte Medicare, federalnym programem ubezpieczenia zdrowotnego dla osób w wieku 65 lat lub starszych oraz osób niepełnosprawnych.

Jednak antyfarmakologiczne stanowisko Kennedy’ego może zostać złagodzone przez Republikanów w Kongresie, którzy w przeszłości byli powściągliwi w kwestii większej liczby regulacji, oraz innych nominowanych przez Trumpa. Przyszły prezydent dokonał bardziej konwencjonalnego wyboru komisarza FDA – Marty’ego Makary’ego, chirurga trzustki i badacza polityki publicznej w Johns Hopkins. Tymczasem Vivek Ramaswamy, założyciel firmy farmaceutycznej Roivant Sciences i republikański kandydat na prezydenta, został wybrany na kierownictwo Departamentu Efektywności Rządu, czyli DOGE, planowanej prezydenckiej komisji doradczej za drugiej administracji Trumpa.

„Istnieją ogromne znaki zapytania co do administracji Trumpa i jej ogólnego podejścia do środków farmaceutycznych” – mówi Ballreich. „Trudno powiedzieć, jak to naprawdę się potoczy”.



Link źródłowy