Strona główna nauka/tech Rewolucyjny lek na migrenę przynosi ulgę już od pierwszego dnia

Rewolucyjny lek na migrenę przynosi ulgę już od pierwszego dnia

21
0


Kobieta Zły ból głowy
Atogepant, nowy lek zapobiegający migrenom, zapewnia szybką ulgę od pierwszego dnia, oferując szybsze rozwiązanie osobom cierpiącym na migrenę i poprawiając ich codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

Przełomowe badanie wykazało, że Atogepant, nowy lek zapobiegający migrenie, zapewnia natychmiastową ulgę, ograniczając występowanie migreny już od pierwszego dnia stosowania, znacząco poprawiając jakość życia pacjentów.

Jak wynika z badania opublikowanego dzisiaj (23 grudnia 2024 r.) w internetowym wydaniu czasopisma, niedawno zatwierdzony lek na migrenę, atogepant, może zacząć działać natychmiast. Neurologiaczasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii. Atogepant jest doustnym antagonistą receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), opracowanym w celu zmniejszenia częstości występowania migreny.

Wyzwanie współczesnego leczenia migreny

„W przypadku wielu dostępnych leków zapobiegających migrenie znalezienie właściwej dawki dla danej osoby zajmuje trochę czasu, a osiągnięcie maksymalnej skuteczności może zająć tygodnie, a nawet miesiące” – powiedział autor badania Richard B. Lipton, lekarz medycyny z Albert Einstein College medycyny w Bronksie w Nowym Jorku oraz członek Amerykańskiej Akademii Neurologii. „Niektórzy ludzie poddają się i przestają brać narkotyki, zanim osiągną ten punkt. Ponadto wiele osób doświadcza skutków ubocznych obecnych metod leczenia. Opracowanie leku, który będzie działał zarówno skutecznie, jak i szybko, ma kluczowe znaczenie”.

Wczesne skutki Atogepantu na częstotliwość migreny

Badanie wykazało, że uczestnicy przyjmujący atogepant rzadziej doświadczali migreny pierwszego dnia w porównaniu do osób przyjmujących placebo. Ponadto mieli mniej migreny co tydzień przez pierwsze cztery tygodnie i ogólnie przez cały okres badania w porównaniu z uczestnikami grupy placebo.

Na potrzeby tego badania naukowcy przeanalizowali dane z trzech badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności atogepantu przez 12 tygodni, aby skoncentrować się na szybkości pojawiania się poprawy. W badaniu ADVANCE, do którego włączono osoby cierpiące na migrenę epizodyczną, 222 osoby przyjmowały lek, a 214 osoby przyjmowały placebo. W badaniu ELEVATE, do którego włączono osoby cierpiące na migrenę epizodyczną, które wcześniej nie reagowały dobrze na inne doustne metody leczenia zapobiegawczego, wzięło udział 151 osób przyjmujących lek i 154 osoby otrzymujące placebo. W badaniu PROGRESS, do którego włączono osoby cierpiące na przewlekłą migrenę, 256 osób przyjmowało lek, a 246 otrzymywało placebo.

Osoby cierpiące na migrenę epizodyczną doświadczają do 14 dni z migreną w miesiącu. Osoby cierpiące na migrenę przewlekłą doświadczają bólu głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu, przy czym co najmniej osiem dni jest charakterystycznych dla migreny.

Znaczące wyniki w różnych badaniach

Pierwszego dnia badania migrenę miało 12% osób przyjmujących lek w pierwszym badaniu ADVANCE w porównaniu z 25% osób przyjmujących placebo. W drugim badaniu, badaniu ELEVATE, liczby te wynosiły 15% i 26%. W trzecim badaniu, badaniu PROGRESS, liczby te wynosiły 51% i 61%.

Kiedy badacze uwzględnili inne czynniki, które mogą mieć wpływ na częstość występowania migreny, odkryli, że ryzyko wystąpienia migreny u osób przyjmujących lek było o 61% mniejsze w pierwszym badaniu, o 47% mniejsze w drugim badaniu i o 37% mniejsze w trzecia próba.

W pierwszych dwóch badaniach osoby przyjmujące atogepant miały średnio o jeden dzień mniej w tygodniu z migreną, w porównaniu ze średnio o niecałe pół dnia mniej w tygodniu w przypadku osób przyjmujących placebo. W trzecim badaniu średnia liczba dni z migreną w tygodniu zmniejszyła się o około 1,5 dnia w przypadku osób przyjmujących lek w porównaniu z około jednym dniem w przypadku osób przyjmujących placebo.

Wpływ na jakość życia

U osób przyjmujących atogepant wykazano również poprawę w ocenie stopnia, w jakim migrena zaburzała ich aktywność i ogólną jakość życia w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.

„Migrena jest drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w całej populacji i główną przyczyną niepełnosprawności młodych kobiet, przy czym kobiety zgłaszają negatywny wpływ na swoje relacje, rodzicielstwo, karierę i finanse” – stwierdziła Lipton. „Posiadanie leku, który może działać szybko i skutecznie, zaspokaja kluczową potrzebę”.

Ograniczeniem badania jest to, że wzięły w nim udział głównie kobiety i osoby rasy białej, więc wyniki mogą nie dotyczyć całej populacji.

Referencja: 23 grudnia 2024 r., Neurologia.

Badanie wspierane było przez firmę AbbVie, producenta atogepantu.



Link źródłowy