Strona główna nauka/tech Rewolucyjna technologia hybrydowa rozwiązuje największe wyzwanie obliczeń kwantowych

Rewolucyjna technologia hybrydowa rozwiązuje największe wyzwanie obliczeń kwantowych

29
0


Sztuka koncepcyjna korekcji błędów obliczeń kwantowych
Nowa hybrydowa technika korekcji błędów kwantowych firmy KIST łączy w sobie najlepsze technologie dyskretnych i zmiennych ciągłych, radykalnie zwiększając wydajność obliczeń kwantowych i tolerancję błędów. Źródło: SciTechDaily.com

Naukowcy opracowali przełomową hybrydową technikę korekcji błędów kwantowych, która integruje metody zmiennych dyskretnych i ciągłych.

To nowe podejście zwiększa odporność na awarie i wydajność obliczenia kwantoweoferując nawet czterokrotnie więcej foton próg strat i 13 razy większą efektywność wykorzystania zasobów. Technika ta, odpowiednia dla różnych systemów, w tym systemów optycznych, nadprzewodników i pułapek jonowych, stanowi znaczący postęp w architekturze obliczeń kwantowych.

Kwantowa korekcja błędów

Istotnym wyzwaniem w realizacji praktycznych komputerów kwantowych jest rozwój technologii „kwantowej korekcji błędów”. Technologia ta koryguje błędy w kubitach – podstawowych składnikach obliczeń kwantowych – zapobiegając pogłębianiu się błędów podczas obliczeń. Bez tej poprawki komputery kwantowe nie będą w stanie przewyższyć wydajnością komputerów tradycyjnych, dlatego na całym świecie trwają wysiłki mające na celu rozwój tej technologii.

Odporna na błędy architektura obliczeń kwantowych wykorzystująca kubity hybrydowe
Odporna na błędy architektura obliczeń kwantowych wykorzystująca kubity hybrydowe / Odporna na błędy architektura obliczeń kwantowych oparta na kubitach hybrydowych, które wykorzystują jednocześnie kubity DV i CV. Wykorzystuje techniki fuzji hybrydowej do łączenia hybrydowych kubitów w celu utworzenia struktury sieciowej korygującej błędy. Źródło: Koreański Instytut Nauki i Technologii

Pionierskie techniki hybrydowe w obliczeniach kwantowych

W Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii (KIST), dr Seung-Woo Lee i jego zespół z Centrum Badań nad Technologią Kwantową są pionierami pierwszej na świecie hybrydowej techniki korekcji błędów kwantowych. Ta nowa metoda działa zarówno ze zmiennymi dyskretnymi (DV), jak i zmiennymi ciągłymi (CV), tworząc podstawę odpornej na błędy architektury obliczeń kwantowych.

Kwantowa korekcja błędów realizowana jest za pomocą kubitów logicznych, które występują w dwóch postaciach: DV i CV. Największe firmy technologiczne, takie jak IBM, Google, Quera i PsiQuantum, koncentrują się na podejściu DV, podczas gdy inne, w tym Amazon (AWS) i Xanadu, wolą używać CV. Każda metoda ma swój własny zestaw mocnych i słabych stron, szczególnie pod względem złożoności i efektywności wykorzystania zasobów.

Postępy w odpornych na uszkodzenia architekturach kwantowych

Badacze z projektu KIST zaproponowali metodę integracji korekcji błędów kubitów DV i CV, które wcześniej opracowano oddzielnie. Opracowali architekturę odporną na błędy w oparciu o technologię hybrydową i za pomocą symulacji numerycznych wykazali, że łączy ona w sobie zalety obu metod, umożliwiając bardziej wydajne i skuteczne obliczenia kwantowe oraz korekcję błędów. W szczególności w optycznym przetwarzaniu kwantowym podejście hybrydowe pozwala osiągnąć próg utraty fotonów nawet czterokrotnie wyższy niż w przypadku istniejących technik i może ponad 13-krotnie poprawić efektywność wykorzystania zasobów przy zachowaniu tego samego poziomu współczynnika błędów logicznych.

Wykresy progu tolerancji strat optycznych i zużycia zasobów
Wykresy progu tolerancji na straty optyczne i zużycie zasobów / Wykresy progu tolerancji na straty optyczne i zużycie zasobów porównujące wyniki metody hybrydowej i istniejących podejść optycznych. Zaproponowana w tym badaniu metoda hybrydowa umożliwia osiągnięcie ponad 4-krotnie wyższego progu utraty fotonów w porównaniu z dotychczasowymi podejściami oraz znaczną poprawę efektywności wykorzystania zasobów, przekraczającą 13-krotność. Źródło: Koreański Instytut Nauki i Technologii

Implikacje dla przyszłych technologii obliczeń kwantowych

„Hybrydową technologię korekcji błędów kwantowych opracowaną w ramach tego badania można łączyć nie tylko z systemami optycznymi, ale także z nadprzewodnikami i systemami pułapek jonowych” – powiedział dr Jaehak Lee z KIST. „Te badania wyznaczają nowy kierunek rozwoju obliczeń kwantowych” – powiedział dr Seung-Woo Lee z KIST, który kierował badaniami. „Oczekuje się, że technologie hybrydowe, które integrują zalety różnych platform, odegrają kluczową rolę w rozwoju i komercjalizacji wielkoskalowych komputerów kwantowych”.

Strategiczna współpraca usprawnia badania kwantowe

KIST podpisał protokół ustaleń (MOU) z firmą Uniwersytet w Chicago w marcu ubiegłego roku do współpracy w zakresie badań nad technologią kwantową, z udziałem obu instytucji i Uniwersytetu Narodowego w Seulu. Naukowcy ogłosili to ważne osiągnięcie w ciągu nieco ponad roku w ramach międzynarodowej współpracy badawczej, pokazując potencjał w zakresie opracowania podstawowych technologii, które będą liderem świata w wysoce konkurencyjnej dziedzinie obliczeń kwantowych. KIST jest gospodarzem międzynarodowego wspólnego centrum badawczego zajmującego się rozwojem podstawowych technologii korekcji błędów kwantowych, z instytucjami partnerskimi, w tym z Uniwersytetem w Chicago, Uniwersytetem Narodowym w Seulu i kanadyjską firmą Xanadu zajmującą się obliczeniami kwantowymi.

Odniesienie: „Fault-Tolerant Quantum Computation by Hybrid Qubits with Bosonic Cat Code and Single Photons” autorstwa Jaehaka Lee, Nuri Kanga, Seok-Hyung Lee, Hyunseok Jeong, Liang Jiang i Seung-Woo Lee, 2 sierpnia 2024 r., PRX Quantum.
DOI: 10.1103/PRXQuantum.5.030322

Badania te były wspierane przez Ministerstwo Nauki i ICT (Minister Sang-Im Yoo) w ramach głównego projektu KIST i projektu współpracy w dziedzinie technologii kwantowej (2022M3K4A1094774). Wyniki badania opublikowano 2 sierpnia w międzynarodowym czasopiśmie PRX Quantum (IF: 9,2 JCR, góra 1,9%).



Link źródłowy