Niedawne postępy w chirurgii mózgu złagodziły tabu otaczające psychiatryczną chirurgię mózgu, a głęboka stymulacja mózgu okazała się obiecująca w leczeniu opornych na leczenie OCD.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) może być bardzo oporne na standardowe leczenie, co znacząco wpływa na jakość życia pacjentów. W przełomowym badaniu klinicznym naukowcy przetestowali kapsulotomię skupioną pod kontrolą rezonansu magnetycznego (MRgFUS) jako metodę leczenia ciężkiej, opornej na leczenie OCD. Badanie kontrolne trwające 10 lat wykazało trwałą poprawę objawów, poprawę codziennego funkcjonowania i wysoki poziom zadowolenia pacjentów. Odkrycia te potwierdzają, że kapsulotomia metodą MRgFUS jest bezpieczną i skuteczną opcją, dającą nową nadzieję pacjentom na całym świecie.
Psychiatryczna operacja mózgu
Kiedy konwencjonalne, nieinwazyjne metody leczenia zaburzeń psychicznych zawodzą, operacja mózgu może stać się niezbędną opcją dla klinicystów. Historycznie rzecz biorąc, podejście to niosło ze sobą znaczne piętno, głównie ze względu na owianą złą sławą historię lobotomii. Jednakże współczesne postępy w chirurgii mózgu pomagają zmienić sposób postrzegania choroby przez społeczeństwo i otwierają nowe możliwości leczenia.
Przełomy w leczeniu OCD
Jedną z takich innowacji jest obustronna kapsulotomia, zabieg często kojarzony z głęboką stymulacją mózgu. Technika ta zwróciła uwagę na jej potencjał w leczeniu ciężkich, opornych na leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD). Pacjenci z opornymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi często zmagają się z przytłaczającymi, niekontrolowanymi, powtarzającymi się myślami i zachowaniami, które poważnie pogarszają jakość ich życia, co sprawia, że skuteczne opcje leczenia mają kluczowe znaczenie.
Długoterminowa skuteczność kapsulotomii MRgFUS
Grupa badaczy z Korei Południowej wykazała, że nowatorska, nieinwazyjna obustronna kapsulotomia, zwana kapsulotomią skupioną pod kontrolą rezonansu magnetycznego (MRgFUS), jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu opornych na leczenie OCD przez okres do dwóch lat. Kapsulotomia MRgFUS w sposób nieinwazyjny i precyzyjny powoduje ablację tkanek w wybranym obszarze mózgu. Jednakże trwała skuteczność tej opcji leczenia była niejasna.
Trwałe pozytywne rezultaty
Niedawno ta sama grupa badawcza przeprowadziła długoterminowe, 10-letnie badanie kontrolne z udziałem pacjentów z opornymi na leczenie zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, którzy przeszli kapsulotomię MRgFUS. Poinformowali, że kapsulotomia MRgFUS jest skuteczną i bezpieczną opcją leczenia opornych na leczenie OCD, zapewniającą wysoki poziom zadowolenia pacjentów, nawet po 10 latach, co potwierdza jej trwałe pozytywne skutki u pacjentów. Wyniki ich badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Psychiatria molekularna.
Rozszerzanie zastosowań i przyszłe kierunki
Badanie to osiągnęło wiele kamieni milowych w badaniach nad OCD, dając nadzieję wielu pacjentom cierpiącym na oporne na leczenie OCD. W związku z tym dr Jin Woo Chang z Koreańskiego Szpitala Uniwersyteckiego Anam, który jest głównym badaczem w badaniu, wykrzykuje: „Te badania obejmują pierwsze na świecie badanie kliniczne dotyczące OCD z MRgFUS. Obecne badanie jest także pierwszym na świecie długoterminowym badaniem kontrolnym dotyczącym zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych po leczeniu”.
Implikacje wykraczające poza OCD
Co ciekawe, zastosowanie kapsulotomii MRgFUS nie może ograniczać się tylko do opornych na leczenie OCD. Dr Chang mówi: „Wyniki naszego badania klinicznego wskazują również na potencjalną rolę MRgFUS w leczeniu innych powszechnych chorób psychicznych, takich jak depresja oporna na leczenie, ze względu na jego prostotę i bezpieczeństwo”.
W obliczu klinicznego zastosowania kapsulotomii MRgFUS dr Chang podsumowuje: „Dzięki szybkiemu rozwojowi nowych technik chirurgicznych, takich jak MRgFUS, możliwe jest leczenie chorób psychicznych bez dodatkowych powikłań. Jestem przekonany, że ta nowa technologia zapewni nowe życie osobom cierpiącym i zmagającym się z poważnymi problemami psychiatrycznymi”.
Odniesienie: „Długoterminowe wyniki kliniczne nowatorskiej obustronnej kapsulotomii za pomocą skupionych ultradźwięków w leczeniu opornych na leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych” autorstwa Kyung Won Chang, Jhin Goo Chang, Hyun Ho Jung, Chan-Hyung Kim, Jin Woo Chang i Se Joo Kim, 28 października 2024 r., Psychiatria molekularna.
DOI: 10.1038/s41380-024-02799-9