Strona główna nauka/tech Rewolucja w leczeniu choroby Alzheimera dzięki modelowaniu predykcyjnemu

Rewolucja w leczeniu choroby Alzheimera dzięki modelowaniu predykcyjnemu

63
0


Koncepcja sztuki aplikacji mózgu

Amsterdam UMC opracowało model przewidywania pogorszenia funkcji poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera, torując drogę aplikacji, która zapewnia spersonalizowane prognozy chorób i wspiera planowanie leczenia.

Nowy model prognostyczny opracowany przez Centrum Alzheimera przy UMC w Amsterdamie wykorzystuje dane pacjentów do prognozowania pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych Alzheimera pacjentów, dążąc do spersonalizowanych planów opieki. Model, wspierany przez nadchodzącą aplikację, pomaga kierować dyskusjami na temat leczenia w oparciu o przewidywany postęp choroby.

Centrum Alzheimera Uniwersytetu w Amsterdamie opracowało model prognostyczny, który pozwala przewidzieć pogorszenie funkcji poznawczych u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub łagodną demencją spowodowaną chorobą Alzheimera. Następnym krokiem jest opracowanie aplikacji korzystającej z tego modelu predykcyjnego, co stanowiłoby ważny krok w kierunku spersonalizowanych prognoz dla pacjentów. Badanie opublikowano w czasopiśmie 10 lipca Neurologia.

Opracowanie i zastosowanie aplikacji prognostycznej

Po zdiagnozowaniu choroby Alzheimera pierwsze pytanie często brzmi: „Czego mogę się teraz spodziewać?”

Lekarzom trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Aby im pomóc, Pieter van der Veere, lekarz i badacz w Alzheimer Center Amsterdam, opracował model, który może przewidzieć pogorszenie funkcji poznawczych. Chociaż przewidywania nie dają całkowitej pewności, model pozwala na wskazanie przebiegu choroby w okresie 5 lat.

Do celów praktycznych udostępniany jest prototyp aplikacji do badań naukowych. Następnym krokiem jest opracowanie bardziej przyjaznej dla użytkownika aplikacji przy udziale pacjentów, członków rodziny i specjalistów.

Udoskonalanie zindywidualizowanych prognoz

Model predykcyjny opiera się na danych od prawie 1000 pacjentów z chorobą Alzheimera. Wykorzystuje ogólne informacje, takie jak wiek, płeć i wyniki testów poznawczych, a także dane ze skanów MRI i biomarkerów zebranych z płynu mózgowo-rdzeniowego. „W rezultacie prognoza jest naprawdę dostosowana do każdej osoby” – mówi Van der Veere.

Niemniej jednak model pokazuje, jak trudno jest dokonać precyzyjnej prognozy dla każdego indywidualnego pacjenta, ponieważ zawsze istnieją niepewności. Zawsze są one omawiane z pacjentem.

„Wcześniejsze badania pokazują, że ludzie nadal chcą informacji na temat swoich rokowań, nawet jeśli są one niepewne. Aplikacja z naszym modelem predykcyjnym może zatem zaspokoić ważną potrzebę.

Przyszłość osobistych rokowań w opiece nad chorobą Alzheimera

Model prognostyczny jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku prognozowania osobistego.

„W przyszłości stanie się to jeszcze ważniejsze, jeśli będziemy w stanie leczyć chorobę Alzheimera” – mówi Wiesje van der Flier, dyrektor ds. badań w Alzheimer Centre Amsterdam. „Lekarze mogą wykorzystać model predykcyjny do wyjaśnienia możliwych skutków leczenia. Na przykład, jeśli pacjenci zaczną prowadzić zdrowszy tryb życia lub będą stosować leki”.

Może to być punkt wyjścia do rozmów między lekarzem, pacjentem i rodziną na temat zalet i wad leczenia, aby mogli wspólnie podjąć właściwą decyzję.

Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Prognoza nowych algorytmów, jak szybko postępuje choroba Alzheimera.

Odniesienie: „Przewidywanie pogorszenia funkcji poznawczych u pacjentów z dodatnim wynikiem amyloidu z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych lub łagodną demencją”, Pieter J. van der Veere, Jeroen Hoogland, Leonie NC Visser, Argonde C. Van Harten, Hanneke F. Rhodius-Meester, Sietske AM Sikkes , Vikram Venkatraghavan, Frederik Barkhof, Charlotte E. Teunissen, Elsmarieke van de Giessen, Johannes Berkhof i Wiesje M. Van Der Flier, 10 lipca 2024 r., Neurologia.
DOI: 10.1212/WNL.0000000000209605





Link źródłowy