Wielka Rafa Koralowa doświadcza niszczycielskiego blaknięcia koralowców na skutek najwyższych temperatur morza od 400 lat, spowodowanych zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka, a naukowcy wzywają do podjęcia pilnych działań na skalę światową.
Nowe badania wskazują, że Wielka Rafa Koralowa znajduje się pod krytyczną presją ze względu na rosnące temperatury morza i masowe blaknięcie koralowców, które grożą zniszczeniem niezwykłej ekologii, różnorodności biologicznej i piękna największej rafy koralowej na świecie. Badanie prowadzone pod kierunkiem honorowego członka Uniwersytetu Wollongong (UOW) i wykładowcy Uniwersytetu w Melbourne, dr Benjamina Henleya, dostarcza nowych dowodów na wpływ, jaki rosnące temperatury powierzchni morza mają i będą mieć na ekologiczny klejnot Australii.
Kontekst historyczny i reakcja UNESCO
Badania rekonstruują temperatury powierzchni morza w okresie letnim na przestrzeni 400 lat w Morzu Koralowym. Wyniki stanowią kronikę niedawnych ekstremalnych temperatur oceanicznych, które doprowadziły do masowego blaknięcia koralowców na Wielkiej Rafie Koralowej.
Niedawno Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wydał ostateczną decyzję w sprawie stanu Wielkiej Rafy Koralowej, odmawiając umieszczenia jej na liście obiektów zagrożonych. Naukowcy jednak odrzucili tę kwestię i na podstawie nowych dowodów twierdzą, że Wielka Rafa Koralowa jest całkowicie zagrożona.
Wpływ zmian klimatycznych na temperaturę oceanów
W badaniu opublikowanym niedawno w NaturaHenley i jego zespół połączyli rekonstrukcje temperatury powierzchni morza, korzystając z danych geochemicznych z rdzeni koralowców zebranych wcześniej w tym regionie. Przeanalizowali także symulacje modeli klimatycznych temperatur powierzchni morza w przypadku zmian klimatycznych i bez nich, stwierdzając, że za wzrost temperatur w regionie odpowiedzialne są zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.
Straszne ostrzeżenia i wezwania do działania
Niedawne masowe wybielanie zbiega się z pięcioma z sześciu najgorętszych lat w nowym 400-letnim rekordzie. W latach 2024, 2017 i 2020 Morze Koralowe osiągnęło najwyższy poziom od 400 lat, przy czym rok 2024 był z dużym marginesem najcieplejszym w historii. Ostatnie upały w latach 2016, 2004 i 2022 były kolejnymi najcieplejszymi trzema latami w historii. Powtarzające się sekwencje masowego blaknięcia koralowców mają niszczycielski wpływ na niezrównaną ekologię i różnorodność biologiczną Wielkiej Rafy Koralowej.
„Kiedy wykreślałem punkt danych na rok 2024, musiałem trzykrotnie sprawdzić swoje obliczenia – nie mieściło się to w schematach – znacznie powyżej poprzedniego rekordu z 2017 r. Prawie nie mogłem w to uwierzyć. Niestety, w tym roku ponownie doszło do masowego blaknięcia koralowców” – stwierdził Henley.
„W przypadku braku szybkich, skoordynowanych i ambitnych globalnych działań mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi, prawdopodobnie będziemy świadkami upadku jednego z najbardziej spektakularnych cudów przyrody Ziemi.
„Kiedy zestawisz wszystkie dowody, jakie mamy, okazuje się, że nieuchronność wpływu na rafę w nadchodzących latach, który naprawdę mnie dotyka”.
Profesor Helen McGregor z Environmental Futures UOW, która jest drugą autorką badania, stwierdziła, że potrzebne są pilne działania, aby zapobiec dewastacji jednego z najważniejszych ekosystemów na świecie.
„Nie ma pytania „jeśli, ale czy może” – temperatury oceanów podczas procesów bielenia są niespotykane w ciągu ostatnich czterech stuleci.
„Wielkiej Rafie Koralowej grozi katastrofa, jeśli natychmiast nie zaradzi się antropogenicznym zmianom klimatycznym. Korale, które żyją od setek lat i które dostarczyły nam danych do naszych badań, same w sobie są poważnie zagrożone” – powiedział McGregor.
Implikacje polityczne i perspektywy na przyszłość
„Nasza analiza modelu klimatycznego potwierdza, że wpływ człowieka na system klimatyczny jest odpowiedzialny za szybkie ocieplenie w ostatnich dziesięcioleciach” – powiedział Henley, który większość badań przeprowadził jako pracownik naukowy ze stopniem doktora na UOW, gdzie obecnie jest członkiem honorowym.
„Bez pilnej interwencji naszej kultowej Wielkiej Rafie Koralowej grozi ryzyko corocznego blaknięcia na skutek wysokich temperatur oceanu. Stawką jest podstawowa integralność ekologiczna rafy i wyjątkowa uniwersalna wartość.
„Mamy wiele kluczowych rozwiązań pozwalających zatrzymać zmiany klimatyczne; potrzebujemy jedynie skokowej zmiany poziomu skoordynowanych działań krajowych i międzynarodowych, aby przejść do zerowej emisji netto.
„Nigdy nie możemy tracić nadziei. Każdy ułamek stopnia ocieplenia, którego unikniemy, doprowadzi do lepszej przyszłości systemów ludzkich i naturalnych na naszej planecie.
„Mamy nadzieję, że nasze badanie zapewni decydentom więcej dowodów pozwalających na podjęcie głębszych cięć emisji gazów cieplarnianych na arenie międzynarodowej”.
Zrozumienie wybielania koralowców i jego konsekwencji
Wybielanie koralowców następuje, gdy stres powoduje, że koralowce wydalają algi żyjące w ich tkankach. Glony nadają koralowcom żywe kolory, a bez nich biały szkielet koralowca jest odsłonięty. Stres wynikający z zaburzeń środowiskowych i pogarszającej się jakości wody może prowadzić do bielenia, ale niedawne ocieplenie temperatur mórz doprowadziło do bielenia na masową skalę. Korale mogą zregenerować się po blaknięciu, jeśli czynnik wywołujący stres, taki jak ekstremalne ocieplenie oceanu, zostanie zmniejszony na znaczny okres. Od 2016 roku na rafie doszło do pięciu głównych przypadków masowego blaknięcia koralowców.
Globalne implikacje badania
Chociaż Wielka Rafa Koralowa jest największym systemem raf koralowych na świecie, przełomowe badania mają konsekwencje dla systemów raf koralowych na całym świecie, podkreślając związek między długoterminową trajektorią ekstremalnych temperatur oceanów a stanem ekologicznym i różnorodnością biologiczną tych złożonych i kluczowych ekosystemy.
Naukowcy z Zabezpieczanie przyszłości środowiskowej AntarktydyUOW, Uniwersytet w Melbourne, Uniwersytet w Queensland, Australijski Instytut Nauk o Morzu, Uniwersytet Tulane (USA) oraz Uniwersytet Kolumbii (USA) wnieśli swój wkład w publikację.
Odniesienie: „Najwyższe upały w oceanie od czterech stuleci zagrażają Wielkiej Rafie Koralowej” autorstwa Benjamina J. Henleya, Helen V. McGregor, Andrew D. Kinga, Ove Hoegh-Guldberg, Ariella K. Arzey, David J. Karoly, Janice M. Lough, Thomas M. DeCarlo i Braddock K. Linsley, 7 sierpnia 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-07672-x