Strona główna Polityka Recenzja Novation Launchkey MK4: świetna, tania klawiatura MIDI

Recenzja Novation Launchkey MK4: świetna, tania klawiatura MIDI

8
0


Świat budżetowe klawiatury MIDI są, delikatnie mówiąc, konkurencyjne. Istnieje niezliczona ilość firm produkujących klawiatury poniżej 300 dolarów, o wielkości od 25 do 88 klawiszy. Istnieją mini kontrolery, które można wrzucić do torby. Kontrolery ze ściśle zintegrowanym oprogramowaniem upraszczającym projektowanie dźwięku. Klawiatury z padami perkusyjnymi w stylu MPC. Szczerze mówiąc, ciężko jest popełnić błąd, wybierając którykolwiek z nich – wszystkie wykonają swoje zadanie.

Wciąż jest kilka, w zależności od konkretnych potrzeb, które wznoszą się na sam szczyt. Jeśli jesteś użytkownikiem wtyczek Arturia lub Native Instrument, najlepszym wyborem będą odpowiednie serie KeyLab Essential i Komplete Kontrol A. Jeśli jednak nie jesteś przywiązany do ekosystemu konkretnej firmy lub jeśli wybierasz DAW (cyfrową stację roboczą audio) to Ableton Live, seria Launchkey firmy Novation zdecydowanie się wyróżnia. A dzięki nowym rewizjom MK4 stanowi solidny argument za najlepszym budżetowym kontrolerem MIDI.

Widok z przodu kontrolera MIDI Novation Launchkey MK4 – klawiatury muzycznej z pokrętłami, wyściełanymi przyciskami i suwakami

Zdjęcie: Terrence O’Brien

Sprzęt komputerowy

Jeśli chodzi o sprzęt, nie ma właściwie żadnych niespodzianek. LaunchKey MK4 to budżetowy kontroler MIDI. Większe modele z 49 i 61 klawiszami mają półważone klawiatury, które są przyzwoite, ale nie świetne. (Modele 37- i 25-klawiszowe mają klawiatury z syntezatorową akcją, które są jeszcze bardziej meh.) Jest w większości plastikowy. Opcje łączności są proste, ale wystarczające: tylko port USB-C, gniazdo podtrzymania i pięciopinowe wyjście MIDI.

Istnieje wiele praktycznych elementów sterujących. Dziewięć tłumików (w większych modelach), osiem nieskończonych enkoderów, 16 padów i niezliczona ilość przycisków. Tłumiki i podkładki są dość przeciętne. Tłumiki wydają się trochę tanie i luźne, a podkładki po prostu nie mogą konkurować z tymi w kontrolerach Akai. Nadają się do uruchamiania klipów, ale nie chciałbym na nich bębnić. Przyciski działają jednak przyjemnie klikalnie, a przejście z potencjometrów na enkodery oznacza, że ​​nie musisz radzić sobie z chaosem parametrów niespodziewanie przeskakujących podczas obracania pokręteł.

Zbliżenie kontrolera MIDI Novation Launchkey MK4 z pokrętłami regulacji wysokości dźwięku i modulacji

Zdjęcie: Terrence O’Brien



Link źródłowy