Około 91,5% stanowisk pracy dla specjalistów ICT, w tym ok 10 milionów miejsc pracy w UEmoże być zagrożone ze względu na sztuczną inteligencję (AI), według badanie przeprowadzone przez międzynarodowe koncerny z branży dużych technologii, opublikowane w środę (31 lipca).
Wpływ technologii takich jak sztuczna inteligencja na rynek pracy ma dla decydentów wysoki priorytet.
W niej wytyczne polityczne na kadencję 2024–2029 ponownie wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że „znacznie zwiększy finansowanie sprawiedliwej transformacji w ramach kolejnego długoterminowego budżetu”, biorąc pod uwagę nadchodzące wyzwania na rynku pracy.
Do najbardziej namacalnych zastosowań nowych generatywnych narzędzi AI, takich jak ChatGPT, należy ich zdolność do pisania kodu, a także wyszukiwania i podsumowywania tekstu, czyli zadań kluczowych dla specjalistów ICT.
W raporcie skonsultowano się z ekspertami dziedzinowymi na temat tego, jak główne umiejętności wymagane na 47 typowych stanowiskach pracy w branży ICT ulegną zmianie w wyniku zastosowania sztucznej inteligencji.
Ustalili, że sztuczna inteligencja będzie miała duży wpływ na 34% tych stanowisk, co oznacza, że ponad 70% głównych umiejętności potrzebnych na tych stanowiskach ulegnie znaczącej zmianie, podczas gdy na 57,5% ról wpłynie umiarkowanie, czyli od 50% do 70% podstawowych potrzebnych umiejętności ulegnie znaczącym zmianom.
Badanie zostało przeprowadzone przez konsorcjum pracowników ICT obsługujących sztuczną inteligencję, utworzone w kwietniu i prowadzone przez Radę ds. Handlu i Technologii UE-USA, forum dyplomatyczne, na którym obie jurysdykcje koordynują politykę handlową i technologiczną.
Konsorcjum, na którego czele stoi Cisco, obejmuje: Accenture, Eightfold, Google, IBM, Indeed, Intel, Microsoft i SAP.
W miarę udoskonalania narzędzi sztucznej inteligencji „niektóre umiejętności będą zyskiwać na znaczeniu (takie jak etyka sztucznej inteligencji, odpowiedzialna sztuczna inteligencja, szybka inżynieria, umiejętność korzystania z sztucznej inteligencji, modele wielkojęzykowe [LLM] architektura i metodyki zwinne), podczas gdy inne mogą stracić na znaczeniu (tradycyjne zarządzanie danymi, tworzenie treści, utrzymywanie dokumentacji, podstawowe programowanie i języki oraz informacje badawcze)” – czytamy w raporcie.
W analizie szacuje się, że sztuczna inteligencja w umiarkowanym stopniu przekształci wszystkie stanowiska kierownicze w ICT oraz że znaczna liczba stanowisk średniego i podstawowego szczebla ulegnie znacznym przekształceniom.
Cytując Ankieta IBM to znalazło 87% kadry kierowniczej oczekuje raczej rozszerzenia stanowisk pracy niż ich zastąpienia przez genAI. Podkreślają potrzebę podejmowania inicjatyw w zakresie podnoszenia i przekwalifikowania pracowników.
To pojawia się z tyłu the Biuro AINowa Organ Komisji odpowiedzialny za wdrożenie ustawy o AI, wypuszczając swoje aktualny projekt Paktu AI – dobrowolne zobowiązania, które firmy mogą podjąć, aby przygotować się do przestrzegania ustawy AI.
Jednym z głównych zobowiązań Paktu na rzecz sztucznej inteligencji jest „promowanie świadomości i umiejętności korzystania z sztucznej inteligencji wśród personelu i innych osób zajmujących się wdrażaniem systemów sztucznej inteligencji w ich imieniu”.
[Edited by Eliza Gkritsi/Zoran Radosavljevic}