Strona główna Biznes Rada Europejska rozważa złagodzenie paktu stabilności – Euractiv

Rada Europejska rozważa złagodzenie paktu stabilności – Euractiv

131
0


Artykuł ten jest częścią naszego raportu specjalnego Inwestycje dla regionów.

RAPORT SPECJALNY: Rada Europejska rozważa pomysł umożliwienia państwom członkowskim kompensowania pieniędzy przeznaczonych na współfinansowanie projektów przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych z ich rocznych budżetów w ramach paktu stabilności i wzrostu, dowiedział się EURACTIV.

Propozycja umożliwiłaby państwom członkowskim wniesienie wkładu w projekty określone w planie Junckera z wykorzystaniem funduszy strukturalnych i skompensowanie ich udziału we współfinansowaniu takich inwestycji z ich bilansów w ramach europejskiego semestru.

Plan miałby znaczący wpływ na państwa członkowskie Europy Południowej dotknięte kryzysem finansowym.

Odniesie się również do ostrzeżeń wyrażanych przez przedstawicieli politycznych regionów Europy, że plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro może przekierować pieniądze z istniejących funduszy strukturalnych UE.

Zgodnie z planem Junckera (patrz tło) państwom członkowskim zaoferowano możliwość uzupełnienia kwot Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który będzie pełnił rolę instrumentu inwestycyjnego planu.

Obawia się, że zwolnienia skierują pieniądze do planu Junckera

Komisja obiecała, że ​​wkłady państw członkowskich do EFIS nie będą wliczane do celów paktu stabilności i wzrostu.

Na wczorajszej sesji plenarnej (13 lutego) Komitet Regionów (KR) przyjął rezolucję wzywającą do rozszerzenia takiej elastyczności na wszystkie fundusze spójności i fundusze strukturalne.

KR obawia się, że środki z krajowego współfinansowania z tych instrumentów przedostaną się do nowego planu Junckera.

Czytaj >> Regiony ostrzegają, że plan Junckera może pochłonąć fundusze spójności

Wczorajsza rezolucja odzwierciedlała podobne żądanie KR-u sformułowane w zeszłym miesiącu.

Rozszerzeniu zwolnienia na wszystkie inwestycje krajowe i regionalne odpowiadające funduszom strukturalnym UE sprzeciwiałyby się jastrzębie fiskalni, ponieważ całkowita kwota przeznaczona na fundusze strukturalne w wieloletnich ramach finansowych (WRF) UE wynosi około 350 miliardów euro.

Co więcej, na tę kwotę mobilizowana jest podobna wielkość współfinansowania krajowego i regionalnego, przy czym udział UE w inwestycjach waha się od 50% do 85% całkowitych wydatków.

Kwota ta znacznie przewyższa prawdopodobny wkład państw członkowskich w plan Junckera, przy czym EFIS będzie wspierany kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz gwarancją o wartości 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą zapewnić łącznie wkład w wysokości 16 miliardów euro, od instytucji.

Jednakże w Radzie rozważa się kompromis, poinformowali EURACTIV urzędnicy UE.

Optymizm, że elastyczność funduszu stabilności można zwiększyć

Zamiast rozszerzać propozycję Komisji dotyczącą elastyczności na wszystkie fundusze strukturalne, w planie projekty wskazane w planie Junckera do inwestycji zostaną otwarte na współfinansowanie z funduszy strukturalnych przez państwa członkowskie.

W tym scenariuszu współfinansowanie uruchomionych funduszy strukturalnych byłoby również wyłączone z obliczeń budżetowych w ramach Paktu Stabilności i Wzrostu.

„Komisja przyznała – poprzez zapewnienie elastyczności w ramach planu Junckera – że możliwe jest zastosowanie takiej elastyczności do paktu stabilności” – powiedział jeden z urzędników UE, dodając: „Kwestia ta jest obecnie rozważana przez urzędników wysokiego szczebla Rady, którzy uważa, że ​​byłaby to realna opcja.”

25 listopada 2014 r. Komisja Europejska zaprezentowała mechanizm długo zapowiadanego planu inwestycyjnego o wartości 315 miliardów euro.

Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje na wyniszczonym kryzysem południu Europy, z dala od bogatszej północy, w celu zwiększenia solidarności.

Pomysł polega na utworzeniu nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i gwarancją na kwotę 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkładu instytucji w sumie w wysokości 16 miliardów euro .

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

Komisja Europejska

Artykuły prasowe





Link źródłowy