Strona główna zdrowie Pułapki wiary w miłość zależą wyłącznie od losu: związki uważane za „spisane”...

Pułapki wiary w miłość zależą wyłącznie od losu: związki uważane za „spisane” najszybciej się pogarszają – ostrzegają naukowcy

60
0


Niektórzy romantycy mogą myśleć, że znalezienie partnera było kwestią losu.

Ale uważaj – badania sugerują, że wiara w to, że twój związek jest „przeznaczony” może prowadzić do problemów w przyszłości.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy uważają, że relacje rozwijają się dzięki wysiłkowi, zamiast tego utrzymują wyższy poziom satysfakcji przez lata.

Zespół z Uniwersytetu w Bazylei zrekrutował 904 pary z Niemiec, Szwajcarii, Austrii i innych krajów.

Byli w wieku od 18 do 81 lat i byli w związkach przez różny okres czasu – od zaledwie kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat.

Niektórzy romantycy mogą myśleć, że znalezienie partnera było kwestią losu.  Ale uważaj – badanie sugeruje, że wiara w to, że twój związek jest „skazany” może prowadzić do problemów w przyszłości (zdjęcie stockowe)

Niektórzy romantycy mogą myśleć, że znalezienie partnera było kwestią losu. Ale uważaj – badanie sugeruje, że wiara w to, że twój związek jest „skazany” może prowadzić do problemów w przyszłości (zdjęcie stockowe)

Naukowcy odkryli, że ci, którzy uważają, że relacje rozwijają się dzięki wysiłkowi, zwykle utrzymują wyższy poziom satysfakcji przez lata (zdjęcie stockowe)

Naukowcy odkryli, że ci, którzy uważają, że relacje rozwijają się dzięki wysiłkowi, zwykle utrzymują wyższy poziom satysfakcji przez lata (zdjęcie stockowe)

Badacze poprosili uczestników o wypełnienie kwestionariusza oceniającego ich przekonania o przeznaczeniu i rozwoju w związku.

Na przykład oceniali, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniami takimi jak „Udany związek to głównie kwestia znalezienia odpowiedniego partnera” lub „Udany związek to głównie kwestia nauczenia się rozwiązywania konfliktów z partnerem”.

Ich zadowolenie ze związku mierzono także za pomocą kwestionariusza, w którym pytano na przykład, jak bardzo dana osoba kocha swojego partnera, jak często partner zaspokajał jej potrzeby i jak dobry według niej jest ten związek w porównaniu do większości.

Analiza wykazała, że ​​na początku badania osoby z silną wiarą w przeznaczenie były bardziej zadowolone ze swojego związku.

Jednakże ich zadowolenie spadło bardziej gwałtownie w ciągu dwuletniego okresu badania w porównaniu z osobami, które miały silne przekonanie o rozwoju.

Wyniki opublikowane w European Journal of Personality sugerują, że pogląd, że relacje można poprawić dzięki wysiłkowi, pomaga utrzymać wyższy poziom satysfakcji w miarę upływu czasu.

Doktor Fabian Gander, główny autor badania, powiedział: „W związkach romantycznych satysfakcja z związku zazwyczaj maleje wraz z upływem czasu.

„Jednak sposób, w jaki myślimy o miłości, może kształtować naszą satysfakcję.

Analiza wykazała, że ​​na początku badania osoby z silną wiarą w przeznaczenie były bardziej zadowolone ze swojego związku.  Jednakże ich zadowolenie spadło bardziej gwałtownie w ciągu dwuletniego okresu badania w porównaniu z osobami, które miały silne przekonanie o rozwoju (zdjęcie stockowe)

Analiza wykazała, że ​​na początku badania osoby z silną wiarą w przeznaczenie były bardziej zadowolone ze swojego związku. Jednakże ich zadowolenie spadło bardziej gwałtownie w ciągu dwuletniego okresu badania w porównaniu z osobami, które miały silne przekonanie o rozwoju (zdjęcie stockowe)

„Ludzie, którzy wierzą, że „miłość ma być”, są bardziej zadowoleni ze swojego związku niż ci, którzy tego nie robią, ale to przekonanie nie chroni ich przed spadkiem satysfakcji ze swojego związku z biegiem czasu.

„Jednak w przypadku tych, którzy uważają, że „miłość rośnie wraz z wysiłkiem”, satysfakcja ze związku maleje z upływem czasu w mniejszym stopniu i mają lepsze oczekiwania na przyszłość w stosunku do swojego związku.

„Przekonanie ludzi, że relacje można pielęgnować i nauczenie ich pewnych pomysłów, jak to zrobić, mogłoby, jeśli byłoby skuteczne, dostarczyć dowodów na związek przyczynowy między przekonaniami a satysfakcją ze związku.

„Mogłoby to również położyć podwaliny pod praktyczne zastosowania w terapii par”.



Link źródłowy