Mistrzostwa Świata T20 kobiet w 2024 r. zostały w krótkim czasie przeniesione z Bangladeszu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z powodu niepokojów społecznych.
Mecze rozgrywane są w dwóch obiektach w Dubaju i Sharjah. Obaj regularnie gościli w szczególności mecze krykieta mężczyzn.
W sezonach dotkniętych Covid-19 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zorganizowano dziesiątki meczów indyjskiej Premier League (IPL), a Dubaj ma najniższy wskaźnik skuteczności łapania spośród 14 stadionów, na których od 2020 r. odbyło się ponad 10 meczów turnieju.
W 39 meczach IPL z 322 połowów padły 93, co oznacza skuteczność na poziomie 77,5%.
Jedna z teorii głosi, że najnowocześniejsze reflektory w Dubaju mogą utrudniać polowym.
Nazywane „pierścieniem ognia”, są wbudowane w okrągły dach stadionu, w przeciwieństwie do tradycyjnych wież oświetleniowych w stylu pylonów. To stosunkowo nowa koncepcja w projektowaniu stadionów do krykieta, ale jest stosowana w innych dyscyplinach sportowych, zwłaszcza w piłce nożnej.
Pojawiają się niżej na linii oczu polowego i mogą utrudniać śledzenie białej piłki do krykieta poruszającej się z dużą prędkością.
Zespół z najgorszym jak dotąd odsetkiem łapań w rozgrywkach to Indie Zachodnie – wykorzystały zaledwie 33% swoich szans, a oba mecze rozegrano w Dubaju, choć jeden po południu.
Zespół z największym odsetkiem połowów to mistrzowie świata Australia, którzy grali w dzień w Sharjah.
Jednak w rzeczywistości Sharjah ma gorszy wskaźnik skuteczności łapania podczas turnieju.
W Sharjah odnotowano 32 połowy i 21 upuszczeń (skuteczność połowów na poziomie 60,3%) oraz 30 połowów i 14 upuszczeń w Dubaju (68,1%).
Teren na tym terenie został niedawno odnowiony i zastąpiono reflektory diodami LED.
Być może przyczyną są reflektory, być może gracze wciąż przyzwyczajają się do gry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Należy dodać, że połowy również zmniejszają się w ciągu dnia w podobnym tempie w obu łowiskach. Czy to z powodu jasnego słońca? Piekący upał? Projekt stadionów?
Nie mamy pewności – a wielkość próby jest niewielka – ale w każdym razie odsetek połowów spadł o 18% w porównaniu z ostatnimi Mistrzostwami Świata Kobiet, które odbyły się w zeszłym roku.
I jak mówi stare powiedzenie: łapanie wygrywa mecze.