Arabia Saudyjska była krytykowana za łamanie praw człowieka i praw kobiet, kryminalizację homoseksualizmu, ograniczanie wolności słowa i wojnę w Jemenie.
Niedawno twierdziły organizacje pozarządowe, zewnętrzny w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r. władze dokonały egzekucji na co najmniej 200 osobach, najwięcej od trzech dekad.
Międzynarodowa pozycja królestwa została poważnie nadszarpnięta w 2018 r. w wyniku zabójstwa Jamala Khashoggi, saudyjskiego dziennikarza mieszkającego w USA i będącego wybitnym krytykiem rządu.
Obrońcy praw człowieka twierdzą, że rząd Arabii Saudyjskiej wykorzystuje sport do odwracania uwagi od długotrwałych problemów z reputacją.
Rząd Arabii Saudyjskiej twierdzi, że inwestycje w sport pobudzają gospodarkę, otwierają ją na turystykę i inspirują ludzi do większej aktywności.
Zgodnie z wytycznymi FIFA kraje ubiegające się o organizację wydarzenia muszą zobowiązać się do poszanowania praw człowieka.
W listopadzie FIFA opublikowała raport z oceny oferty Arabii Saudyjskiej, przyznając jej „średnią ocenę 4,2 z 5” – najwyższą w historii.
FIFA stwierdziła, że „istnieje duży potencjał, że turniej może służyć jako katalizator dla niektórych trwających i przyszłych reform oraz przyczynić się do pozytywnych skutków w zakresie praw człowieka dla mieszkańców Arabii Saudyjskiej i regionu, co wykracza poza zakres samego turnieju”. .
Jednak w zeszłym miesiącu grupa kampanii Amnesty International stwierdziła, że proces wyboru Arabii Saudyjskiej na gospodarza w 2034 r. musi zostać wstrzymany, chyba że zostaną ogłoszone poważne reformy w zakresie praw człowieka. Twierdził, że zorganizowanie tam turnieju prawdopodobnie doprowadziłoby do poważnych i powszechnych naruszeń praw.