Strona główna zdrowie Przestałem brać leki na przerost prostaty ze względu na nieznośne skutki uboczne:...

Przestałem brać leki na przerost prostaty ze względu na nieznośne skutki uboczne: czy leki ziołowe mogą mi pomóc? odpowiada dr MARTIN SCURR

31
0


Zdiagnozowano u mnie przerost prostaty. Ale przestałem brać leki przepisane przez mojego lekarza rodzinnego, ponieważ skutki uboczne były nie do zniesienia. Czy istnieją skuteczne środki ziołowe, czy też powinienem rozważyć opcje chirurgiczne? Mam 69 lat.

Dawid Mech, St Asaph, Północna Walia.

Doktor Martin Scurr odpowiada: Łagodny rozrost prostaty (BPH) – powiększenie prostaty – jest bardzo częstym zjawiskiem, dotykającym 60 procent mężczyzn w wieku 60 lat i 80 procent mężczyzn w wieku 80 lat.

Łagodny rozrost prostaty, czyli powiększenie prostaty, początkowo leczy się blokerami receptorów alfa-adrenergicznych, lekami, które mogą przynieść ulgę w ciągu kilku dni

Łagodny rozrost prostaty, czyli powiększenie prostaty, początkowo leczy się blokerami receptorów alfa-adrenergicznych, lekami, które mogą przynieść ulgę w ciągu kilku dni

W większości przypadków zakłóca przepływ moczu, powodując częste oddawanie moczu, nokturię (konieczność oddawania moczu w nocy) i słaby strumień moczu. Zazwyczaj objawy nasilają się stopniowo, jednak warto podkreślić, że BPH nie jest czynnikiem ryzyka raka prostaty, choć mogą współistnieć.

Początkowe leczenie obejmuje leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne, które mogą przynieść ulgę w ciągu kilku dni.

W swoim dłuższym liście piszesz, że leczyłeś się jednym z takich leków – tamsulosyną – ale powodował on zawroty głowy i skurcze mięśni szyi.

Drugi lek, finasteryd, również powodował nieprzyjemne skutki uboczne (mogą obejmować obniżony nastrój i zaburzenia seksualne).

Istnieje trzeci lek do wyboru, którego, jak się wydaje, jeszcze nie zaoferowano – inhibitory fosfodiesterazy typu 5, zwykle przepisywane na zaburzenia erekcji.

Jeden z nich, tadalafil, jest preferowaną metodą leczenia BPH i kilka badań wykazało, że łagodzi objawy. Chociaż może to również powodować skutki uboczne – np. ból głowy, uderzenia gorąca i niestrawność – warto omówić to z lekarzem.

Wspominasz, że od kilku lat zażywasz ziołowy suplement palmy sabałowej, ale nie jesteś pewien, jak skuteczny jest on.

Palma sabalowa jest popularnym lekiem ziołowym na BPH, ale badania nie potwierdzają jego działania.

Inną opcją jest operacja. Odpowiedni typ będzie zależał od wielkości i kształtu prostaty oraz potencjalnego ryzyka krwawienia. Najbardziej znana jest przezcewkowa resekcja prostaty (TURP), ale istnieją również techniki laserowe, czyli odparowanie nadmiaru tkanki prostaty, między innymi za pomocą pary lub strumienia wody. Leki w dużej mierze zastąpiły rutynową operację chirurgiczną, ale jeśli pójdziesz tą drogą, nie można przecenić znaczenia znalezienia wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga.

Moja wnuczka od najmłodszych lat jest wegetarianką i chociaż teraz je kurczaka, to dusi go w soli. Martwię się o jej dietę i sądzę, że nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń dla zdrowia.

Podana nazwa i adres.

Doktor Scurr odpowiada: Rozumiem Twoje obawy, ale możesz być pewien, że istnieją wystarczające dowody na to, że potrzeby żywieniowe dzieci można zaspokoić dzięki dobrze zbilansowanej i suplementowanej diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Rzeczywiście, jedno badanie przeprowadzone na nastolatkach-wegetarianach wykazało, że mają oni niższe BMI, obwód talii i niższy poziom cholesterolu niż ich koledzy z klasy – przy wysokim odsetku dzieci z niepokojąco nadwagą, nie jest to bez znaczenia.

W dłuższym liście wspominasz o obawie, że ma obfite miesiączki i sugerujesz wizytę u lekarza.

Myślę, że to rozsądne, być może wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie wpadła w anemię w wyniku niskiego spożycia żelaza.

Martwię się o spożycie wapnia, szczególnie jeśli nie je nabiału ani ryb. Jest to niezbędne dla rosnącej kobiety, jeśli chodzi o wytrzymałość kości – masa kostna osiąga szczyt w wieku 16 lat, a potem nie będzie już w stanie poprawić wytrzymałości kości, niezależnie od spożycia składników odżywczych. Ochrona przed osteoporozą u osób w wieku średnim i starszym następuje w okresie dojrzewania.

Spożycie przez wegetarian innych kluczowych składników odżywczych – w tym witamin z grupy B, witaminy D i selenu – również prawdopodobnie będzie niższe. Jednym ze sposobów, aby to nadrobić, jest spożywanie wzbogaconych płatków śniadaniowych.

To delikatna sprawa i wyrażanie sprzeciwu wobec jej preferencji żywieniowych jest prawie na pewno skazane na niepowodzenie.

Moja rada jest taka, aby unikać osądów, poszukać dobrej wegetariańskiej książki kucharskiej i wzbudzić jej zainteresowanie, a także spróbować znaleźć zajęcia kulinarne, na które być może moglibyście razem uczęszczać.

Moim zdaniem… uważaj na zbytnie obniżanie ciśnienia krwi

Nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi, jest znanym ryzykiem uszkodzenia serca i mózgu. Celem leczenia jest obniżenie odczytu pacjenta do 140/90, ale panuje pogląd, że im niżej, tym lepiej. Amerykańscy lekarze dążą obecnie do tego, aby wartość skurczowa (pierwsza liczba, miara ciśnienia krwi podczas skurczu serca) wynosiła 120.

Ale jak niska jest najlepsza? Obecnie istnieje wiele dowodów na to, że niższy poziom skurczu – tj. 120 i mniej – skuteczniej zmniejsza ryzyko zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu. Jednak nadal nie wiemy, jak niski jest zbyt niski. Jak my

powtarzaj tak często, że za dużo dobrego może być dla ciebie złe. Ryzyko, jeśli ciśnienie krwi również wzrośnie

niski powoduje niepokojące zawroty głowy i upadki, które same w sobie są niebezpieczne.

Nie zdziw się więc, jeśli Twój lekarz rodzinny zwiększy dawkę leków na nadciśnienie, ale powiadom go o wszelkich objawach (takich jak zawroty głowy lub omdlenia), które mogą oznaczać, że leki działają zbyt dobrze.

  • Napisz do doktora Scurra na adres Good Health, Daily Mail, 9 Derry Street, London, W8 5HY lub wyślij e-mail na adres [email protected] — podaj swoje dane kontaktowe. Odpowiedzi należy przyjmować w kontekście ogólnym i zawsze konsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym w przypadku jakichkolwiek obaw zdrowotnych.



Link źródłowy