Brytyjczycy mogą nieświadomie ryzykować swoje zdrowie, nosząc wodoodporne kurtki wykonane z „Forever Chemicals”.
Naukowcy od lat ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z substancjami perfluoroalkilowymi, w skrócie PFAS.
Nazywane „wiecznymi substancjami chemicznymi”, ponieważ mogą utrzymywać się w środowisku przez setki lat, są powiązane ze wszystkim, od raka i wysokiego poziomu cholesterolu po niepłodność.
Kiedy PFAS dostaną się do organizmu poprzez żywność i wodę, które ludzie jedzą i piją, lub wdychając zanieczyszczone powietrze, mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie w tkankach i narządach.
Teraz jeden z influencerów w mediach społecznościowych — znany ze swoich filmów na świeżym powietrzu — stwierdził, że PFAS może czaić się w popularnych kurtkach Arc’teryx.
Dzieje się tak pomimo tego, że marka twierdzi, że testowana wodoodporna kurtka zawiera nowy materiał wolny od PFAS – membranę ePE.
„To przełom w zrównoważonym rozwoju, który zobowiązaliśmy się wprowadzić do całej naszej linii kurtek GORE-TEX do końca 2025 roku” – mówi kanadyjska marka.
Ale wpływowy entuzjasta wędrówek i spędzania czasu na świeżym powietrzu Steven Smith, który może pochwalić się ponad 220 000 obserwujących na swoim mylifeoutdoors na Instagramie powiedział, że po 24 godzinach testowania kurtki znalazł „pięć różnych toksycznych substancji chemicznych PFAS”.
Teraz jeden z influencerów w mediach społecznościowych — znany ze swoich filmów na świeżym powietrzu — stwierdził, że PFAS może czaić się w popularnych kurtkach Arc’teryx
Steven Smith, influencer zajmujący się turystyką pieszą i aktywnością na świeżym powietrzu, który może pochwalić się ponad 220 000 obserwujących na swoim koncie mylifeoutdoors na Instagramie, powiedział, że po 24 godzinach testowania kurtki znalazł „pięć różnych toksycznych substancji chemicznych PFAS”
Na filmie włożył żółtą kurtkę do własnoręcznie wykonanej maszyny, która przez cały dzień przepuszczała wodę destylowaną nad kurtką.
Badania wody przeprowadzone przed eksperymentem potwierdziły, że nie było śladów PFAS.
„Pięć różnych toksycznych substancji chemicznych uwalnia płaszcz, w tym 21 części na bilion (ppt) PFBA” – jeden z rodzajów PFAS – stwierdził.
„Ta kurtka jest wykonana z toksycznych substancji chemicznych zwanych PFAS” – dodał.
Twierdził, że wśród pozostałych czterech substancji chemicznych znajdowało się 0,65 ppt PFOA – innego rodzaju PFAS.
Według Arc’teryx powinno to zostać wycofane z ich odzieży w 2016 roku.
MailOnline zwrócił się do Arc’teryx z prośbą o komentarz.
W lutym rząd oświadczył, że rozważa ograniczenie stosowania PFAS w produktach konsumenckich na mocy brytyjskich przepisów chemicznych REACH ze względu na to, że mogą one być niebezpieczne.
W Wielkiej Brytanii inne popularne marki odzieży outdoorowej Páramo i Finisterre twierdzą, że nie używają PFAS w swoich produktach, podczas gdy Fjällräven, Alpkit, Lowe Alpine i Patagonia w większości nie zawierają PFAS.
Zarówno oni, jak i kilkanaście innych firm twierdzą, że w przyszłym roku zakończą stosowanie PFAS.
Jednak badanie przeprowadzone w czerwcu przez Ethical Consumer wykazało, że ponad 8 na 10 marek odzieży outdoorowej nadal używa PFAS do produkcji odzieży outdoorowej.
Magazyn prowadzący kampanię podał, że spośród 27 ocenionych przez siebie firm 82 procent posiadało produkty zawierające tę klasę chemikaliów.
Prawie połowa wszystkich firm nie miała również ustalonej daty wycofania stosowania PFAS, twierdzi Ethical Consumer.
Słynące ze swojej trwałości i właściwości odpornych na plamy, PFAS są stosowane w wielu produktach, od naczyń kuchennych z powłoką nieprzywierającą, po ubrania, opakowania, kosmetyki, a nawet zabawki dla dzieci.
Jednak obecnie przemysł odchodzi od nich ze względu na ich szkodliwy wpływ.
PFAS powiązano wcześniej między innymi z rakiem nerki, rakiem prostaty i rakiem piersi.
Chociaż powiązania te nie są ostateczne, a badania są w toku, część obaw wynika z tego, że PFAS są tak wszechobecne we współczesnym życiu i utrzymują się w środowisku tak długo, że mogą przedostać się do źródeł wody, jeszcze bardziej zwiększając narażenie.