Strona główna zdrowie Przerażająca prawda o tym, co się stanie, jeśli zamkniesz pokrywę toalety podczas...

Przerażająca prawda o tym, co się stanie, jeśli zamkniesz pokrywę toalety podczas spuszczania wody: oto jak uniknąć zachorowania i dlaczego NIGDY nie powinieneś korzystać z publicznej toalety

20
0


To dobrze znana, chociaż nie zawsze dobrze przestrzegana rada dotycząca higieny – zamykaj pokrywę sedesu przed spłukaniem, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że potencjalnie zakaźne cząstki odchodów rozprzestrzenią się po łazience w postaci drobnej, niewidocznej mgły.

Badanie przeprowadzone w 2022 roku na Uniwersytecie Kolorado w Boulder w USA zdawało się potwierdzać dotychczasową wiedzę.

Naukowcy wykorzystali lasery do oświetlenia „pióropuszów” mgły wydobywającej się z miski podczas jej spłukiwania i odkryli, że mogą one wystrzelić na wysokość 1,5 metra w ciągu ośmiu sekund. Aerozolowana woda toaletowa rozprzestrzenia się również poziomo.

Niepokój polega na tym, że jeśli ostatnia osoba korzystająca z łazienki cierpiała na wysoce zakaźną chorobę, taką jak norowirus lub choroba dłoni, stóp i ust – o której wiadomo, że rozprzestrzenia się ona z kałem lub w inny sposób – następny użytkownik mógłby nieświadomie być narażony na działanie bakterii lub wirusów w powietrzu i innych powierzchniach, zwłaszcza w toaletach publicznych.

A o tej porze roku, kiedy szerzy się wiele chorób, ostrożność jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Doktor Primrose Freestone, profesor mikrobiologii klinicznej, twierdzi, że prawidłowe mycie rąk jest kluczowe

Doktor Primrose Freestone, profesor mikrobiologii klinicznej, twierdzi, że prawidłowe mycie rąk jest kluczowe

„Kiedy spłukujesz, ślady tego, co zdeponowałeś na patelni, będą obecne w sprayu powstałym podczas spłukiwania wodą” – mówi dr Primrose Freestone, profesor nadzwyczajny mikrobiologii klinicznej na Uniwersytecie w Leicester.

„Ludzkie odchody mogą przenosić szereg potencjalnych patogenów zakaźnych: Campylobakter, Candida, Kryptosporydium, Enterokoki, Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Gronkowiec, Paciorkowiec I Yersinia bakterie – a także wirusy, takie jak norowirusy, rotawirusy oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i E oraz Covid-19, żeby wymienić tylko kilka”.

Badanie w Kolorado, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, nie sprawdzało, o ile zmniejszyła się ilość strumienia, gdy pokrywka została zamknięta przed spłukaniem.

Jednak nowe badania sugerują, że nawet zamknięcie go nie rozwiązuje wszystkich tych patogennych problemów.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie American Journal of Infection Control naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie odkryli, że chociaż opuszczenie pokrywki w pewnym stopniu zmniejszyło ilość sprayu, nie zapobiegło to w znaczący sposób zanieczyszczeniu obszarów wokół toalety.

Nic dziwnego, że pokrywa i siedzisko we wszystkich przypadkach były najbardziej zanieczyszczonymi obszarami, chociaż zaobserwowano również pewne zanieczyszczenia na ścianach i podłodze.

„Ryzyko infekcji zostałoby zmniejszone [by putting the lid down] ponieważ trajektoria strumienia wody spłukiwanej jest zmniejszona, ale teraz trzeba wyczyścić zanieczyszczoną pokrywkę” – mówi dr Freestone.

„Więc wytrzyj pokrywkę chusteczką, a następnie spryskaj powierzchnię środkiem przeciwinfekcyjnym lub wybielaczem; pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

„Podczas pracy nad pokrywą dobrym pomysłem będzie wyczyszczenie siedziska i uchwytu spłukującego. A potem dokładnie umyj ręce.

Ale nawet jeśli nie dasz sobie z tym wszystkim rady, to właśnie ta ostatnia instrukcja – mycie rąk – jest kluczowa.

Przecież żadne badanie nie udowodniło jeszcze, że te smugi mogą definitywnie doprowadzić do infekcji, ponieważ to dawka patogenów w kale – liczba komórek rozrodczych – decyduje o rozpoznaniu infekcji, mówi dr Freestone.

I podczas skażenia środowiska odchodami [termed sewage] jest uważany za główne źródło infekcji u ludzi”, nie wiadomo, czy ilość jednego patogenu wyrzuconego ze spłukania toalety powoduje chorobę.

Zamiast tego infekcje „zwykle wynikają ze spożycia skażonej żywności lub przeniesienia bakterii z ręki do ust w wyniku skażenia rąk, żywności oraz przedmiotów lub powierzchni odchodami” – wyjaśnia dr Freestone.

Regularnie czyść wszystkie powierzchnie w łazience środkiem dezynfekującym, aby uniknąć zakażenia

Regularnie czyść wszystkie powierzchnie w łazience środkiem dezynfekującym, aby uniknąć zakażenia

To brudne ręce rozprzestrzeniają zanieczyszczenia na powierzchnie, a inne ręce wychwytują bakterie lub wirusy i przenoszą je do naszych ust lub oczu (kiedy je pocieramy).

„Mycie rąk jest zatem bardzo ważne, ale nie każdy myje ręce prawidłowo po skorzystaniu z toalety, dlatego wszystko, czego dotkną nieumyte ręce, może zostać zanieczyszczone odchodami” – ostrzega dr Freestone.

„Ręce, które właśnie wytarły tyłek, mogłyby następnie nacisnąć dźwignię dozownika mydła lub odkręcić kran i zakręcić [with now clean hands] ten sam [now contaminated] uzyskiwać.’

Dlatego w domu regularnie czyść wszystkie powierzchnie w łazience środkiem dezynfekującym i przez cały czas przestrzegaj higieny rąk, aby uniknąć zakażenia.

Możesz także złagodzić wszelkie obawy dotyczące potencjalnej infekcji spowodowanej oparami spłukiwania toalety, często czyszcząc ręczniki, maty łazienkowe i ściereczki do prania.

Jak wyjaśnia dr Freestone: „W otwartej łazience strumień z toalety może dotrzeć do ręczników – jego odległość zależy od ciśnienia wody i odległości ręczników od toalety”.

Na podstawie badania przeprowadzonego w Kolorado wykazano, że strumień wody z otwartej toalety może sięgać wysokości 1,5 metra, a strumień może poruszać się na wietrze, w większości małych i średnich łazienek ręczniki powinny znajdować się w potencjalnym sąsiedztwie pióropusza.

„Aby zabić zarazki na ręcznikach lub ręcznikach, NHS zaleca pranie ich w płynie do prania w temperaturze 60°C po każdym dniu użytkowania” – dodaje dr Freestone.

„Zapobiega to zapachowi stęchlizny ręczników i zapewnia ich odpowiednią dezynfekcję, co jest ważne, jeśli ręczniki są wspólne lub ktoś w domu ma zakaźną infekcję”.

I na koniec: jeszcze jeden powód, aby trzymać swoje rzeczy w porządku i przechowywać je w szafce łazienkowej, zamiast zostawiać szczoteczki do zębów, kosmetyki i myjki na blacie.

„Trzymanie szczoteczki do zębów pod przykryciem to dobry pomysł, ponieważ zapobiega potencjalnemu zanieczyszczeniu jej przez latające owady, które pełzają po niej i osadzają zarazki, osiada na niej kurz lub zanieczyszczenia w wyniku przypadkowych kropelek sprayu do spłukiwania toalety” – dodaje dr Freestone.

„NHS zaleca płukanie szczoteczki do zębów gorącą wodą po każdym użyciu i pozostawienie jej do wyschnięcia pomiędzy kolejnymi użyciami”.

W końcu mama miała rację, jeśli chodzi o dokładne odkładanie rzeczy!



Link źródłowy