Strona główna nauka/tech Przełomowy zestaw diagnostyczny wykrywa ptasią grypę H5N1 w zaledwie 3 godziny

Przełomowy zestaw diagnostyczny wykrywa ptasią grypę H5N1 w zaledwie 3 godziny

5
0


Zaawansowany zestaw diagnostyczny H5N1
Steadfast – zaawansowany zestaw diagnostyczny do wykrywania wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N1. Źródło: Centrum rozwoju diagnostyki (DxD Hub)

Zestaw diagnostyczny Steadfast, opracowany przez DxD Hub, NES i A*STAR BII, szybko wykrywa i rozróżnia szczepy H5N1 AIV, poprawiając reakcję na epidemię i globalną gotowość na pandemię.

Diagnostics Development Hub (DxD Hub), krajowa platforma prowadzona przez Agencję Nauki, Technologii i Badań (A*STAR) w Singapurze we współpracy z Narodowym Instytutem Studiów nad Środowiskiem (NIES) w Japonii oraz A*STAR Instytut Bioinformatyki (A*STAR BII) z sukcesem opracował Steadfast, zaawansowany zestaw diagnostyczny do wykrywania wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N1 (AIV).

Rozwój ten oznacza znaczący przełom w monitorowaniu ptasiej grypy, wzmacniając globalne wysiłki na rzecz gotowości na wypadek pandemii.

Steadfast oferuje nie tylko szybkie wykrywanie wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1 wirus (AIV), ale rozróżnia także szczepy wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i nisko zjadliwej grypy ptaków (LPAI), przy czym oba szczepy mają kluczowe znaczenie dla skutecznych środków zwalczania.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod sekwencjonowania, w przypadku których uzyskanie wyników zajmuje od dwóch do trzech dni, zestaw ten może wykryć szczepy HPAI H5 (H5N1, H5N5, H5N6) w zaledwie trzy godziny. To szybkie wykrywanie ma kluczowe znaczenie dla monitorowania ptaków wędrownych, zapewniania ostrzeżeń w odpowiednim czasie i wzmacniania bezpieczeństwa biologicznego w obiektach dla drobiu.

Wpływ wczesnego wykrywania

Szczepy HPAI, które są wysoce śmiercionośne i rozprzestrzeniają się po całym organizmie drobiu, wymagają natychmiastowego uboju dotkniętych stad, aby zapobiec poważnym epidemiom. Natomiast szczepy LPAI występują wyłącznie w drogach oddechowych i żołądkowo-jelitowych i powodują łagodne objawy, co pozwala na zastosowanie mniej drastycznych środków, takich jak wzmocnione monitorowanie i bezpieczeństwo biologiczne. Umożliwiając szybszą identyfikację konkretnego szczepu, zestaw pozwala na bardziej precyzyjne i terminowe reagowanie, znacznie zmniejszając ryzyko przeniesienia i pomagając zapobiegać potencjalnie wyniszczającym epidemiom.

Wysoce zjadliwy wirus H5N1 AIV jest szeroko rozprzestrzeniany przez ptaki, zwłaszcza drób, poprzez bezpośredni kontakt, skażone powierzchnie lub zakażone odchody. Migrujące dzikie ptaki często przenoszą wirusa na duże odległości, przenosząc go na populacje drobiu domowego, gdzie może wywołać poważne epidemie. Po zakażeniu drób pełni rolę rezerwuaru, potencjalnie przenosząc wirusa na inne ptaki, a w rzadkich przypadkach na ludzi mających bliski kontakt. Pomimo ograniczonego przenoszenia się wirusa na człowieka, wirus H5N1 pozostaje poważnym problemem globalnym ze względu na wysoką śmiertelność i potencjał mutacji.

Wspólne wysiłki w zakresie innowacji diagnostycznych

DxD Hub odegrało kluczową rolę w opracowaniu prototypowych zestawów testowych do testów multipleksowych, w tym w projektowaniu i opracowywaniu protokołów testów klinicznych na ptakach, analizie danych i optymalizacji testów. Zestaw, zatwierdzony przez NES, główne japońskie laboratorium do badania ptasiej grypy u dzikiego ptactwa, dokładnie klasyfikował wirusy ptasiej grypy wykryte u dzikiego ptactwa w Japonii w latach 2022–2024 jako wirusy o wysokiej lub niskiej patogenności. Projekt A*STAR BII zapewnił wiedzę bioinformatyczną w zakresie analizy sekwencji, struktury i ewolucji wirusów, wspierając integrację diagnostyki PCR jako terminowego i opłacalnego uzupełnienia nadzoru genomicznego.

Umożliwiło to skuteczniejsze wykrywanie i śledzenie trwających ognisk wirusa H5N1. Ta ścisła współpraca pomiędzy DxD Hub, NES i A*STAR BII odegrała kluczową rolę w udoskonaleniu funkcjonalności zestawu diagnostycznego i zapewnieniu jego skuteczności w wykrywaniu zarówno szczepów HPAI, jak i LPAI w rzeczywistych zastosowaniach klinicznych i terenowych. Podkreśla to sukces wspólnych wysiłków na rzecz ulepszenia środków wykrywania i kontroli ptasiej grypy, pomagając w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i ochronie zdrowia publicznego.

„DxD Hub ma przyjemność współpracować z globalnymi partnerami ekosystemowymi, takimi jak NES i A*STAR BII, w celu opracowania zestawu testowego diagnostycznego na wirusa ptasiej grypy H5N1. To osiągnięcie odzwierciedla nasze wspólne zaangażowanie na rzecz poprawy nadzoru nad chorobami odzwierzęcymi i gotowości na pandemię” – powiedział dr Weng Ruifen, dyrektor generalny DxD Hub.

„Wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków spowodował masową śmiertelność kurczaków i dzikiego ptactwa nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Ostatnio potwierdzono także zakażenia u fok, kotów, bydła, a nawet u bydła na ludzi, co zwróciło uwagę jako potencjalny kolejny wirus pandemiczny. Takie wydarzenia podkreślają szybką mutację wirusa, podkreślając znaczenie ustanowienia skutecznego systemu nadzoru i opracowania szybszych metod wykrywania, które będą w stanie szybko dostosować się do mutacji wirusa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Zestaw opracowany w ramach naszego wspólnego projektu spełnia to zapotrzebowanie i oczekuje się, że jego powszechne zastosowanie złagodzi niepokój opinii publicznej i umożliwi bardziej elastyczną reakcję na rozprzestrzenianie się infekcji” – powiedziała dr ONUMA Manabu, dyrektor Biura Ochrony Zasobów Różnorodności Biologicznej NES.

„A*STAR BII ma przyjemność być częścią tego wspólnego wysiłku i wspierać rozwój tego zaawansowanego zestawu diagnostycznego AIV, udostępniając naszą wiedzę specjalistyczną w zakresie bioinformatyki wirusów. Genomy wirusów ewoluują niezwykle szybko i często cicho, przyspieszając i przyspieszając dokładność — poprzez bardziej wnikliwy nadzór i szybkie wykrywanie, co ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania potencjalnych ognisk chorób zakaźnych i zminimalizowania przenoszenia się chorób odzwierzęcych. Dzięki temu zestawowi możemy lepiej chronić bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie publiczne i stabilność gospodarczą w Singapurze i na całym świecie”. powiedział dr Sebastian Maurer-Stroh, dyrektor wykonawczy A*STAR BII.



Link źródłowy