Badanie przeprowadzone na ponad 600 000 osób wykazało, że samotność zwiększa ryzyko demencji o 31%, co podkreśla potrzebę dalszych badań i interwencji w celu ochrony zdrowia poznawczego.
Nowe badanie prowadzone przez wykładowców na ul Uniwersytet Stanowy Florydy College of Medicine określił ilościowo związek między samotnością a demencją, analizując dane od ponad 600 000 osób na całym świecie, co czyni je największym badaniem tego rodzaju.
Metaanaliza 21 badań podłużnych wykazała, że doświadczanie poczucia samotności zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 31%. Badanie opublikowano w Natura Zdrowie psychiczne.
„Te wyniki nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę coraz większą liczbę dowodów łączących samotność ze złym stanem zdrowia” – stwierdziła adiunkt Martina Luchetti, która kierowała badaniem. „Demencja to spektrum, w którym zmiany neuropatologiczne zaczynają się dziesiątki lat przed wystąpieniem objawów klinicznych. Ważne jest, aby kontynuować badanie związku samotności z różnymi skutkami poznawczymi lub objawami w tym spektrum. Samotność – niezadowolenie z relacji społecznych – może mieć wpływ na funkcjonowanie poznawcze i życie codzienne.
Samotność jako główny czynnik ryzyka
Analiza wykazała, że samotność jest głównym czynnikiem ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych, niezależnie od wieku i płci. Powiązano także samotność z konkretnymi przyczynami demencji, takimi jak Alzheimera choroby oraz zaburzenia funkcji poznawczych, które mogą wystąpić przed postawieniem diagnozy.
Prace zespołu zostały pobudzone przez Światową Organizację Zdrowia i naczelnego chirurga Stanów Zjednoczonych, którzy w następstwie epidemii COVID 19 pandemia i związane z nią ograniczenia społeczne.
„Zainteresowanie konsekwencjami samotności dla zdrowia jest duże” – powiedział Luchetti. „Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego i w jakich okolicznościach zwiększa to ryzyko demencji w późnym wieku”.
Potrzeba szerszych badań
Chociaż dane do badania obejmowały osoby z całego świata, większość z nich zebrano od ludzi z bogatszych kultur półkuli zachodniej. Luchetti powiedział, że przyszłe badania powinny uwzględniać więcej danych z innych krajów.
„Wiemy, że w krajach o niskich dochodach rośnie liczba przypadków demencji” – powiedziała. „Przyszłe badania muszą zgromadzić więcej danych z tych krajów, aby ocenić, jakie są skutki samotności w różnych kontekstach narodowych i kulturowych”.
Wyniki metaanalizy dostarczają informacji, które mogą pomóc w przyszłych działaniach zapobiegawczych i interwencyjnych.
„Teraz, gdy istnieją solidne dowody na związek, niezwykle ważne jest zidentyfikowanie źródeł samotności, aby zarówno zapobiegać samotności, jak i sobie z nią radzić, a także wspierać dobre samopoczucie i zdrowie poznawcze starzejących się dorosłych” – stwierdził Luchetti.
Odniesienie: „Metaanaliza samotności i ryzyka demencji z wykorzystaniem danych podłużnych od > 600 000 osób” przeprowadzona przez Martinę Luchetti, Damaris Aschwanden, Amandę A. Sesker, Xianghe Zhu, Páraic S. O’Súilleabháin, Yannick Stephan, Antonio Terracciano i Angelinę R. Sutin, 9 października 2024 r., Natura Zdrowie psychiczne.
DOI: 10.1038/s44220-024-00328-9
Badania zostały wsparte grantem Narodowego Instytutu ds. Starzenia się, będącym częścią projektu pt Narodowe Instytuty Zdrowia.