Strona główna nauka/tech Przełomowe badanie łączy dietę ketonową ze zmniejszoną utratą pamięci

Przełomowe badanie łączy dietę ketonową ze zmniejszoną utratą pamięci

66
0


Tekst diety ketonowej żywności

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim Davis pokazuje, że dieta ketogenna opóźnia wczesną fazę choroby Alzheimera u myszy poprzez poprawę pamięci i funkcji poznawczych poprzez podwyższony poziom beta-hydroksymaślanu (BHB). Może to zapewnić wgląd w leczenie łagodnych zaburzeń poznawczych u ludzi.

Badania na Uniwersytecie Kalifornijskim Davis wskazują, że dieta ketogenna może opóźnić proces wcześniej Alzheimera objawy u myszy poprzez zwiększenie poziomu beta-hydroksymaślanu, poprawę pamięci i funkcji poznawczych.

Dieta ketogenna to dieta o niskiej zawartości węglowodanów, wysokiej zawartości tłuszczu i umiarkowanej zawartości białka, która zmienia metabolizm organizmu z wykorzystywania glukozy jako głównego źródła paliwa na spalanie tłuszczu i wytwarzanie ketonów jako energii. Wcześniej badacze z UC Davis odkryli, że myszy na diecie ketogenicznej żyły o 13% dłużej.

W nowym badaniu, będącym kontynuacją wcześniejszych badań, odkryli, że dieta ketogenna znacząco opóźnia wczesne etapy utraty pamięci związanej z chorobą Alzheimera u myszy. Ta wczesna utrata pamięci jest porównywalna z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych u ludzi, które poprzedza pełnoobjawową chorobę Alzheimera. Wyniki ich badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Nature Group Biologia komunikacji.

Kluczowe ustalenia dotyczące choroby Alzheimera i ketogenezy

Naukowcy odkryli, że cząsteczka beta-hydroksymaślanu, czyli BHB, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu wczesnym zanikom pamięci. Na diecie ketogenicznej wzrasta prawie siedmiokrotnie.

„Dane potwierdzają tezę, że dieta ketogenna w ogóle, a w szczególności BHB, opóźnia łagodne zaburzenia poznawcze i może opóźniać wystąpienie pełnej choroby Alzheimera” – powiedział współautor-korespondent Gino Cortopassi, biochemik i farmakolog z UC Davis School of Veterinary Medycyna. „Dane wyraźnie nie potwierdzają poglądu, że całkowicie eliminuje to chorobę Alzheimera”.

Dieta ketonowa zapobiega wczesnemu pogorszeniu się pamięci u myszy

Cząsteczka występująca w diecie ketonowej odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu wczesnemu zanikowi pamięci u myszy. Utrata pamięci jest porównywalna z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych we wczesnych stadiach choroby Alzheimera u ludzi. Źródło: Szkoła Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis

Korzyści z BHB w funkcjach poznawczych

Naukowcy podali myszom wystarczającą ilość BHB, aby symulować korzyści wynikające z stosowania diety ketonowej przez siedem miesięcy.

„Zaobserwowaliśmy niesamowite zdolności BHB do poprawy funkcji synaps, małych struktur łączących wszystkie komórki nerwowe w mózgu. Kiedy komórki nerwowe są lepiej połączone, problemy z pamięcią w łagodnych zaburzeniach poznawczych ustępują” – stwierdziła współautorka Izumi Maezawa, profesor patologii w UC Davis School of Medicine.

Cortopassi zauważył, że BHB jest również dostępny jako suplement dla ludzi. Powiedział, że suplement BHB prawdopodobnie może wspierać pamięć u myszy, ale nie zostało to jeszcze wykazane.

Reakcje specyficzne dla płci i przyszłe badania

Naukowcy odkryli, że myszy na diecie ketogenicznej wykazywały znaczny wzrost szlaków biochemicznych związanych z tworzeniem pamięci. Dieta ketonowa również wydawała się przynosić większe korzyści kobietom niż mężczyznom i powodowała wyższy poziom BHB u kobiet.

„Gdyby te wyniki przełożyć na ludzi, mogłoby to być interesujące, ponieważ kobiety, zwłaszcza te noszące wariant genu ApoE4, są znacznie bardziej narażone na chorobę Alzheimera” – stwierdził Cortopassi.

Zespół badawczy jest optymistą co do potencjalnego wpływu na zdrowe starzenie się i planuje głębiej zgłębić ten temat w przyszłych badaniach.

Odniesienie: „Dieta ketogenna i BHB ratują spadek długotrwałego wzmocnienia w mysim modelu choroby Alzheimera i stymulują enzymy szlaku plastyczności synaptycznej” Jacopo Di Lucente, Giuseppe Persico, Zeyu Zhou, Lee-Way Jin, Jon J. Ramsey, Jennifer M. Rutkowsky, Claire M. Montgomery, Alexey Tomilov, Kyoungmi Kim, Marco Giorgio, Izumi Maezawa i Gino A. Cortopassi, 16 lutego 2024 r., Biologia komunikacji.
DOI: 10.1038/s42003-024-05860-z

Finansowanie: Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się, jednostkę Instytutu Narodowy Instytut Zdrowia.





Link źródłowy