Osoby otrzymujące przeszczepy narządów zgłaszały dziwne zmiany w swoich emocjach, gustach i wspomnieniach.
Zjawisko to występuje najczęściej u biorców serca, ale ci, którzy otrzymali nerki, płuca, a nawet twarze, również zauważyli zmiany w swoich preferencjach żywieniowych, wyborze muzyki, a nawet orientacji seksualnej.
W przypadku niektórych pacjentów nowe hobby i preferencje odzwierciedlają zainteresowania i preferencje dawców, co skłoniło ekspertów do zastanowienia się, czy biorcy również otrzymują wspomnienia swoich dawców.
W przeglądzie opublikowanym na początku tego roku naukowcy wskazali na jeden studium przypadku w którym dziewięcioletni chłopiec otrzymał serce od trzyletniej dziewczynki, która utonęła w rodzinnym basenie.
Chociaż chłopiec nie miał pojęcia, jak zmarł jego dawca, jego matka poinformowała, że „śmiertelnie bał się wody”.
W innym przypadku profesor college’u, któremu serce od poległego policjanta, który został postrzelony w twarz, zaczął widzieć „błysk światła” tuż przed swoimi oczami.
Powiedział: „Moja twarz robi się naprawdę gorąca. To naprawdę płonie.
Coraz więcej badań sugeruje, że może to wynikać z nierozerwalnego połączenia serca i mózgu, ponieważ serce ma wspólne neurony i komórki podobne do mózgu.
Ponadto przeszczep narządu może spowodować zmianę genów kontrolujących cechy i ich odmienną ekspresję.
W niedawnym badaniu naukowcy szczegółowo opisali przypadki biorców przeszczepu serca, którzy adoptowali preferencje i wspomnienia swoich dawców
W badaniu naukowcy szczegółowo opisali przypadki biorców przeszczepu serca, którzy, jak się wydawało, „odziedziczyli” wspomnienia swoich dawców. Na zdjęciu Charlotte Carney, studentka z Wielkiej Brytanii, która w 2019 r. przeszła przeszczep serca z powodu zagrażającej życiu choroby serca
Naukowcy z Przegląd 2024 napisała: „Pojawiające się dowody sugerują, że przeszczep serca może wiązać się z przeniesieniem cech osobowości i wspomnień dawcy na biorcy, co podważa konwencjonalne poglądy na temat pamięci i tożsamości.
„Dodatkowo sieć neuronowa serca i dwukierunkowa komunikacja z mózgiem wspierają koncepcję połączenia serce-mózg w zakresie pamięci i osobowości”.
Zespół zasugerował, że zmiany te mogą wynikać z przeniesienia pamięci komórkowej, co sugeruje, że poszczególne komórki mogą być zdolne do tworzenia wspomnień. Jednak mechanizm tego zjawiska jest nadal niejasny.
Ponadto wprowadzenie nowego narządu do ciała biorcy może spowodować odmienną ekspresję genów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Wielu ekspertów uważa jednak, że przypadki te są zbyt przypadkowe, a zmiany mogą być raczej psychologiczną reakcją na powrót do zdrowia po poważnej operacji i niemal śmiertelnych chorobach serca.
Eksperci z Uniwersytetu McGill w Kanadzie zasugerowali na przykład, że leki immunosupresyjne, które muszą przyjmować biorcy narządów, mogą powodować wzrost apetytu, co może zmienić ich podejście do jedzenia.
Inny badania sugeruje, że biorcy mogą udać się na operację z obawą, że odziedziczą zachowania lub cechy osobowości dawcy, co może prowadzić do zmian w zachowaniu.
Stres związany z poważną, ratującą życie operacją może również spowodować, że pacjenci zmienią swoje poglądy na pewne aspekty życia, takie jak związki.
Oprócz wspomnień niektórzy pacjenci zgłaszają również zmianę określonych preferencji.
W jednym Studium przypadku z 2002 rokulekarze szczegółowo opisali przypadek kobiety, która odziedziczyła preferencje żywieniowe dawcy.
Naukowcy napisali: „Była tancerką i choreografką dbającą o zdrowie. Po wyjściu ze szpitala miała niepohamowaną potrzebę pójścia do restauracji Kentucky Fried Chicken i zamówienia nuggetsów z kurczaka, potrawy, której nigdy nie jadła.
„Co ciekawe, w kurtce młodego mężczyzny, kiedy został zabity, znaleziono niezjedzone nuggetsy z kurczaka Kentucky Fried Chicken”.
U innej 29-letniej kobiety, która otrzymała serce od 19-letniej wegetarianki, nagle pojawiła się niechęć do mięsa.
Naukowcy wskazali także na zmianę orientacji seksualnej.
W jednym ze wspomnianych studiów przypadku stwierdzono, że homoseksualny mężczyzna, który otrzymał serce od lesbijskiej artystki, zaczął bardziej pociągać kobiety.
Tymczasem jedna lesbijka, która otrzymała serce od heteroseksualnej kobiety, stwierdziła, że po przeszczepie zainteresowali ją mężczyźni i zaczęła kwestionować swoją seksualność.
Zespół odpowiedzialny za przegląd z 2024 r. przestrzegł, że potrzebne są dalsze badania nad związkiem między przeszczepami serca a pamięcią.
Napisali: „Potrzebne są dalsze interdyscyplinarne badania, aby rozwikłać zawiłości transferu pamięci, neuroplastyczności i integracji narządów, oferując wgląd zarówno w przeszczepianie narządów, jak i szersze aspekty neuronauki i tożsamości ludzkiej.
„Zrozumienie tych zawiłości może pomóc w poprawie opieki nad pacjentem po przeszczepieniu narządów i pogłębia nasze zrozumienie podstawowych aspektów ludzkiego doświadczenia i egzystencji”.